НКРЕКП декларує намір скасувати формулу "Роттердам+"

Все про економіку та фінанси

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) планує скасувати формулу "Роттердам+" у зв`язку з початком дії нового ринку електричної енергії. Проект постанови оприлюднено на офіційному сайт НКРЕКП, пише агентство "Українські новини".

Згідно з документом, з початку дії нового ринку електроенергії визнаються такими, що втратили чинність ціла низка нормативних документів, які раніше регламентували роботу української енергетики: умови і правила здійснення підприємницької діяльності з оптового постачання та передачі електричної енергії, постанови про купівлю електричної енергії виробниками, про формування тарифів тощо. В переліку документів, які планується скасувати, також постанова НКРЕКП №289 від 03.03.2016 року "Про затвердження порядку формування прогнозної оптової ціни електричної енергії", більш відома під назвою "Роттердам+".

Це рішення НКРЕКП пояснює необхідністю упорядкування нормативної бази діяльності на ринку електричної енергії України для забезпечення своєчасної підготовки учасників ринку електричної енергії України до роботи нового ринку електричної енергії.

Як повідомлялося, прийнятий закон "Про ринок електроенергії" передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку, що включає низку сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.

Документ впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, у тому числі в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.

Як пишуть "Українські новини", формула формування ціни на вугілля "Роттердам+" може бути скасована вже на наступному тижні. Про це свідчить проект відкритого засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яке відбудеться 23 серпня 2018 року.

В Комісії підтвердили, що на засіданні планується привести діючу нормативно-правову базу у відповідність до вимог закону "Про ринок електричної енергії", що починає діяти у наступному році. Крім інших втратить чинність постанова від 03 березня 2016 року № 289 "Про затвердження Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії", згідно якої закупівельні ціни на вугілля для вітчизняної теплової енергетики почали розраховуватись на основі європейського індексу API2 (вугільна біржа Роттердаму).

За словами голови НКРЕКП Оксани Кривенко, законом "Про ринок електричної енергії" передбачене запровадження нової моделі ринку з 1 липня 2019 року. Але насправді частина існуючої нормативної бази втрачає чинність з грудня 2018 року.

"Деякі документи втрачають чинність з квітня 2019 року, а деякі з 1 липня 2019 року – з дати запровадження нової моделі ринку. Деякими документами ми будемо користуватись до повномасштабного запровадження нового ринку, бо ще є перехідні періоди, протягом яких неможливо все одночасно скасувати. І необхідно правильно формувати зокрема свою тарифну політику", - зазначає Кривенко.

Голова комісії підкреслила, що корегувати методику формування оптової ціни на час перехідного періоду немає сенсу.

"Період проходження одного регуляторного акту в середньому займає три місяці. Іще термін його імплементації. Розуміючи, що у нас залишилось зовсім небагато часу, розробляти нові документи, обговорювати, дискутувати по ним – це півроку. Який сенс щось розробляти півроку, якщо потім через два місяця воно втратить дію", - заявила Кривенко.

Крім того, на думку очільниці НКРЕКП, методика "Роттердам+" є об`єктивною, що визнано міжнародними експертами.

"Якщо казати безпосередньо про існуючу формулу формування оптової ціни електричної енергії, то вона дійсно ринкова, на мою особисту думку, вона відповідає всім нормам, правилам в ситуації дефіциту певного енергетичного ресурсу у нашій країні. Індикативне формування складових воно застосоване в дуже багатьох сферах, зокрема в в формуванні цін на внутрішньому ринку нафти. Ціна на нафту також формуються індикативно відповідно до світових котировок. Так само формуються ціни на газ на сьогодні. Так само формуються, до речі, ціни на уранове паливо, яке застосовується у нас при формуванні тарифу на виробництво електричної енергії для Енергоатому. У всіх випадках діє принцип імпортного паритету. Ми отримали з цього приводу висновки дуже авторитетних європейських експертів, які згодом плануємо опублікувати", - зауважила Оксана Кривенко.