НКРЕКП: без "Роттердам+" тарифи були б вищі

Все про економіку та фінанси

Формульне ціноутворення на енергетичний вуглець за принципом "Роттердам+" обмежує ринкову силу енергохолдингу ДТЕК, заявила глава Нацкомісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Оксана Кривенко в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Запровадження такої формули обмежує ринкову силу ДТЕК, оскільки застосуються міжнародно визнаний індекс. Далі вже кон`юнктура на світових ринках або дозволяє інвестувати в технологічний процес, в власний видобуток (вугілля), або призводить до збитків", - сказала вона.

На думку О.Кривенко, якби в Україні не застосовувався формульний підхід до ціноутворення на енергетичне вугілля, споживачам довелося б платити за електроенергію відчутно більше.

"Формульний підхід обмежує зростання вартості електроенергії. Він економить кошти споживачів на обмеженій вартості вугілля, яка закладається в розрахунку прогнозної оптової ринкової ціни (ОРЦ). Якби ми закладали поточну вартість вугілля на міжнародних ринках, то споживач платив би більше", - зазначила глава регулятора.

Вона підкреслила, що застосування у формулі також транспортної складової є абсолютно виправданим.

"Щоб повністю забезпечити споживачів вугілля необхідним ресурсом, його необхідно доставити. І при цій формулі застосовується плюс - вартість доставки найдешевшим, морським, шляхом. Якщо ми не будемо враховувати доставку - не зможемо імпортувати вугілля і забезпечити розвиток власного видобутку також не зможемо", - резюмувала глава НКРЕКП.

О.Кривенко додала, що обґрунтованість формули "Роттердам+" підтверджена також висновками Європейської асоціації вугілля та лігніту (EURACOAL), отриманими НКРЕКП напередодні.

Як повідомлялося, дія формули "Роттердам +" буде припинено з липня-2019 в зв`язку з переходом до нового ринку електроенергії.

НКРЕКП здійснює державне регулювання діяльності суб`єктів природних монополій в електроенергетиці, теплопостачання, нафтогазовому комплексі, централізованому водопостачанні та водовідведенні, переробки та захоронення побутових відходів, а також забезпечує проведення цінової і тарифної політики в цих сферах.