НБУ: зростання ВВП у І кварталі сповільнилося до 3%

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, у I кварталі 2017 року зростання реального ВВП сповільнилося (до 3% р/р).

Нагадаємо, за оцінками Держстату, в IV кварталі 2016 року ВВП України в порівняння з аналогічним періодом 2015 року зріс на 4,7%, а за підсумками всього минулого року на 2,3%.

Як констатують в НБУ, на початку 2017 року зберігався імпульс до зростання економічної активності, поліпшувалися ділові очікування підприємств. Крім того, на показники річної динаміки активності в окремих видах діяльності позитивно впливала низька база порівняння січня 2016 року. Однак уже в лютому спостерігався протилежний ефект – від меншої кількості днів порівняно з минулорічним високосним роком.

«Водночас визначальним фактором стало блокування транспортних сполучень на сході країни. Як наслідок, розпочалося стрімке падіння показників гірничо-металургійного виробництва (уже в березні середньодобове виробництво сталі та чавуну було на 15% та 18% відповідно меншим, ніж у січні), а також погіршилися показники суміжних видів діяльності», - констатують аналітики НБУ.

За їх висновками, споживчий попит залишався стриманим попри двократне підвищення мінімальної заробітної плати. Зокрема, сезонно скоригований рівень роздрібного товарообороту у січні-лютому 2017 року в середньому не зазнав істотних змін, порівняно з відповідним рівнем IV кварталу 2016 року.

Водночас Національний банк оцінює, що інвестиції продовжили зростати високими темпами. На це вказувало суттєве зростання обсягів виробництва машин і обладнання для потреб усіх основних видів діяльності (зокрема зростання виробництва залізничного рухомого складу), високі темпи зростання обсягів будівництва та приросту імпорту машинобудівної продукції. При цьому річна динаміка інвестицій формувалася на тлі низької бази порівняння.

За оцінками НБУ, у 2017 році зростання економіки уповільниться до 1.9% через падіння виробництва в окремих галузях промисловості внаслідок припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей та захоплення підприємств, що розташовані на непідконтрольних територіях. У цілому внесок блокади у зміну реального ВВП у 2017 році оцінено на рівні -1.3 в.п.

"Нижчі обсяги виробництва стануть причиною скорочення експорту металургійної продукції. Також можливе збільшення імпорту коксівного та енергетичного вугілля, яке, за оцінками, буде дорожчим як з огляду на вартість самого вугілля, так і вартість фрахту. Це зумовить негативний вплив на сальдо поточного рахунку платіжного балансу та обсяги продажу валюти на міжбанківському ринку. Водночас частково це буде компенсовано додатковим експортом залізорудної сировини, яка вивільниться у зв’язку із нижчим споживанням з боку металургії.

Втрати для поточного рахунку платіжного балансу оцінено в 1.8 млрд. дол. США у 2017 році та 1.1 млрд. дол. США у 2018 році. Однак враховуючи більш сприятливе зовнішнє середовище, прогноз дефіциту поточного рахунку було переглянуло до 4.3 млрд. дол. США у 2017 році (з 3.5 млрд. дол. США у попередньому прогнозі).

Ціни на зернові після піку падіння в другій половині 2016 року поступово зростатимуть на тлі збільшення попиту, незважаючи на рекордний світовий урожай. Додаткову підтримку ​надаватиме незначне зростання цін на паливо, яке займає суттєву частку в собівартості продукції. ​​

Приватне споживання, яке зросте цього року на 4.9%, буде головним драйвером економічного росту у 2017 році. Це відбудеться за рахунок суттєвого підвищення реальної заробітної плати (у т. ч. за рахунок двократного збільшення мінімальної заробітної плати) та поліпшення споживчих настроїв населення.

У 2018 - 2019 роках зростання ВВП прискориться до 3.2% та 4.0% відповідно. Насамперед цьому сприятимуть подальше підвищення споживчого та інвестиційного попиту високими темпами, а також зростання експорту на тлі поліпшення умов зовнішньої торгівлі, високих обсягів урожаю та налагодження альтернативних джерел постачання сировини"
, - констатують в НБУ.