НБУ: зростання базових галузей економіки за січень-жовтень прискорилося до 4,3%

Все про економіку та фінанси

За даними Нацбанку, зростання індексу виробництва базових послуг (ІВБГ) у січні-жовтні 2018 року прискорилося до 4,3% р/р завдяки високим показникам сільського господарства. Кумулятивні показники випуску більшості інших базових видів економічної діяльності також поліпшилися.

Як уточнює Нацбанк, стрімке зростання сільського господарства в жовтні (28.5% у річному вимірі), пов’язане з активним збиранням кукурудзи та соняшнику, зумовило прискорення зростання ІВБГ у жовтні (до 12.3% р/р). Головним рушієм прискореного зростання сільськогосподарського виробництва в січні – жовтні (до 9% р/р) залишалося рослинництво (темпи його зростання підвищилися до 12.2% р/р). Це зумовлено високою врожайністю кукурудзи та соняшнику (+50.4% р/р та +13% р/р відповідно), за якими очікуються рекордні обсяги врожаю. Поліпшилися також показники тваринництва (обсяги виробництва зросли на 0.1% р/р за січень – жовтень) насамперед за рахунок вищих темпів зростання обсягів вирощування птиці (до 6.1% р/р).

За результатами січня – жовтня 2018 року темпи зростання промислового виробництва залишилися незмінними (1.8% р/р). Зокрема незначно погіршилася кумулятивна динаміка в електро- та газопостачанні(зростання уповільнилося до 1.9% р/р) здебільшого через поглиблення падіння у виробництві і розподіленні газу в жовтні на тлі теплішої погоди, ніж минулого року. Однак погіршення показників у цьому виді діяльності було компенсовано прискоренням зростання в добувній промисловості (до 2.3% р/р), тоді як кумулятивні темпи зростання в обробній промисловості (1.6% р/р) не змінилися.

Річні показники промисловості за жовтень поліпшилися порівняно з вереснем у більшості видів, крім харчової та хімічної. Так, зростання обсягів випуску в добувній промисловості прискорилося (до 5.2% р/р порівняно з 0.7% р/р у вересні). Відновилося зростання обсягів видобутку металевих руд (на 2.5% р/р) на тлі дещо нижчої бази порівняння та сприятливої зовнішньої кон’юнктури. Крім того, прискорилося зростання обсягів видобутку вугілля та сирої нафти і газу (відповідно до 14.2% р/р та 7.5% р/р).

В обробній промисловості також відновилося зростання (на 1.0% р/р) завдяки збільшенню випуску гумових, пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (зростання прискорилося до 5% р/р) на тлі пожвавлення в будівництві. Прискорилося зростання у виробництві коксу (до 5.4% р/р), а темпи падіння в машинобудуванні сповільнилися (до 0.3% р/р) серед іншого за рахунок відновлення зростання у виробництві автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів (на 8% р/р). Так, помітно зріс випуск автобусів (на 45.9% р/р).

Обсяги виробництва металургії продовжували скорочуватися в річному вимірі (1.2%) практично такими самими темпами, як у вересні. Хоча окремі комбінати нарощували виробництво (зокрема чавуну) після введення в дію відремонтованих потужностей, на інших тривали ремонтні роботи.

У жовтні вперше за рік зменшилися обсяги виробництва в хімічній промисловості (на 1.8% р/р) унаслідок дещо вищої бази порівняння та в харчовій промисловості (на 0.3% р/р). Вагомим чинником останнього було помітне уповільнення зростання обсягів виробництва олії та тваринних жирів (до 2% р/р). Попри високий урожай соняшника виробництво олії стримують низькі світові ціни на олійні та продукти їх переробки. Додатковим фактором було поглиблення падіння у виробництві тютюнових виробів (до 11.9% р/р). Натомість сповільнилося падіння обсягів виробництва цукру (до 6.8% р/р) та відчутно прискорилося зростання виробництва алкогольних напоїв (до 13.4% р/р), однак це не компенсувало погіршення показників вищезазначених підгалузей.

Обсяги роздрібної торгівлі, попри незначне сповільнення, ймовірно пов’язане з певним погіршенням споживчих настроїв населення в жовтні, продовжували зростати високими темпами (5.4% р/р у січні – жовтні 2018 року). Про збереження стійкого споживчого попиту свідчило також прискорення зростання пасажирообороту (до 5.5% р/р). Зокрема зберігається значне нарощення обсягів пасажирообороту авіаційним транспортом (у жовтні – на 50.1% р/р).

На тлі пожвавлення в добувній промисловості прискорилося зростання оптового товарообороту (до 5.2% р/р у жовтні та 4.3% р/р у січні – жовтні). Разом із нижчими темпами скорочення обсягів перевезень трубопровідним транспортом, цей чинник сприяв також поліпшенню кумулятивних показників вантажообороту (падіння уповільнилося до 2.5% р/р).

Прискорилося зростання в будівництві (до 6.4% р/р у січні – жовтні 2018 року). У жовтні показники сектору повернулися до додатних значень за рахунок відновлення зростання обсягів будівництва житлових та нежитлових будівель (відповідно 0.3% р/р та 2.5% р/р) та вищих темпів приросту обсягів будівництва інженерних споруд (9.6% р/р). Цьому серед інших чинників сприяла тепла погода та високі темпи зростання капітальних видатків бюджету.