НБУ знизив ліміт на готівкові розрахунки зі 150 до 50 тис грн

Все про економіку та фінанси

НБУ офіційно повідомив про зниження з 04 січня 2017 року граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб зі 150 тис грн до 50 тис грн.

«Відповідні норми містяться у постанові Правління Національного банку України від 25.11.2016 № 407 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 06 червня 2013 року № 210 “Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою” (далі – постанова).

Так постановою передбачено граничну суму розрахунків готівкою між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня в розмірі 50 тис. грн., а також фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 50 тис. грн.

Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 50 тис. грн., шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Безготівкові розрахунки можуть здійснюватися без будь-яких обмежень і банки зобов’язані забезпечити безготівкові перерахування на вимогу клієнтів у повному обсязі.

Водночас гранична сума розрахунків готівкою підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня залишається незмінною і становить 10 тис. грн.

Національний банк України наголошує, що встановлення граничної суми розрахунків готівкою на рівні 50 тис. грн. не завдасть незручностей громадянам та не зачіпатиме щоденних покупок населення, оскільки стосуватимуться лише великих придбань (нерухомості, коштовностей, транспортних засобів, предметів мистецтва, хутра, дорогих годинників, подорожей тощо).

Рішення Національного банку України з цього питання повністю відповідає міжнародному досвіду – багато європейських держав (Франція, Бельгія, Португалія, Італія, Іспанія, Греція) встановили граничні суми готівкових розрахунків, інші країни також планують запровадити аналогічні норми.

Контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) згідно з Податковим кодексом України здійснюватимуть органи Державної фіскальної служби України.

Встановлення граничної суми розрахунків готівкою за участю фізичних осіб на рівні 50 тис. грн. сприятиме:

- забезпеченню стабільних надходжень готівки до банківської системи й прискорення її обігу;
- звуженню сфери використання готівки та прискорення розвитку безготівкового сегменту.

Слід зазначити, що Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 року передбачено поступове зниження рівня готівки в економіці (відношення М0 до ВВП) у 2020 році до 12% (у 2014 році цей показник становив 18,1%, а за результатами 2015 року зменшився до 14,6%)»
, - констатується в повідомленні НБУ.

Коментар Марії Репко, заступника директора Центру економічної стратегії (першоджерело):

"Рабочий (но длинный) способ добиться роста безнала - надежная банковская система, высокая конкуренция в банковском секторе, доступный интернет-банкинг, POS-терминалы во всех торговых точках, минимум произвола налоговых органов и максимум защиты личной информации, качественная судебная защита есличё, высокое качество государственных услуг (от административных по выдаче паспортов - до хороших дорог, аэропортов, школ, садиков и поликлиник), чтобы налогоплательщики понимали, куда идут их деньги.

Короткий (но нерабочий) способ - зачем-то запретить расчеты наличными выше определенной суммы при сохранении суточного лимита на снятие наличных и очевидной глубокой проблемности множества банков, когда никто не знает, какой банк объявят неплатежеспособным завтра. А потом активно пытаться мониторить, как или крупные транзакции на две-три мелких на бумаге делят или фиктивные проводки прямо на месте через банки прокатывают, рассчитываясь наличными, причем, как правило, в долларах.

Какая-то [плохая] идея воплощения принципа "государство для человека", мне так кажется".