НБУ знижує вартість двотижневих кредитів для банків

Все про економіку та фінанси

НБУ оголосив, що запроваджує зміни в операційний дизайн монетарної політики з 11 січня 2019 року.

"У поточному році в банківській системі відбулося скорочення профіциту ліквідності. Це було наслідком збільшення потреб населення та бізнесу в готівці через зростання обсягів економіки і операцій між урядом і Національним банком. Ця тенденція може продовжуватися і у 2019 році. В результаті впродовж року банківська система може перейти до стану дефіциту ліквідності.

Під час такого переходу стан ліквідності банківської системи може бути нестійким: змінюватися від профіциту і дефіциту та навпаки. Крім того, ліквідність може бути сегментованою, тобто нерівномірно розподілятися між банками. Це зумовлює необхідність зміни операційного дизайну в напрямку більшої гнучкості.

У таких умовах основними операціями нового дизайну будуть тендери як з розміщення депозитних сертифікатів строком на 14 днів, так і з рефінансування на цей же строк", - констатує Нацбанк.

Як зауважує НБУ, ставка за 2-тижневими депозитними сертифікатами і ставка за 2-тижневими кредитами рефінансування будуть встановлюватися на рівні облікової ставки Національного банку.

Тендери з надання рефінансування та розміщення депозитних сертифікатів не будуть обмежуватися в обсягах.

"Це посилить роль облікової ставки в якості орієнтиру вартості міжбанківських кредитних ресурсів", - вважає НБУ.

Як уточнює регулятор, коридор процентних ставок за операціями постійного доступу на термін овернайт залишиться незмінним: облікова ставка +2 п.п. – для кредитів рефінансування, облікова ставка -2 п.п. – для депозитних сертифікатів.

Водночас Національний банк припинить проводити тендери з надання ліквідності строком на 90 днів.

"На сьогодні спостерігається низький рівень зацікавленості банків у такому рефінансуванні через можливість ролловеру по іншим операціям рефінансування", - підкреслює НБУ.

У відомстві зазначають, що синхронно зміниться і графік проведення операцій з регулювання ліквідності. Національний банк відмовиться від проведення тендерів з рефінансування щотижня і розміщення депозитних сертифікатів двічі на тиждень.

Основні операції будуть чергуватися і проводитися лише раз на тиждень щоп’ятниці: один тиждень – тендер з надання ліквідності, інший – розміщення депозитних сертифікатів.

"Зменшення частоти планових тендерів сприятиме розвитку міжбанківського кредитного ринку за рахунок стимулювання банків здійснювати операції між собою", - прогнозує НБУ.

Позачергові тендери, як і раніше, будуть проводитись залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку та стану ліквідності банків.

"Модернізація операційного дизайну сприятиме ефективному виконанню Національним банком його операційної цілі навіть за нестійких умов ліквідності. А саме – утриманню гривневих міжбанківських процентних ставок на рівні, близькому до рівня облікової ставки, у межах коридору процентних ставок за інструментами постійного доступу.

Відтак, новий дизайн створить умови для кращого функціонування трансмісійного механізму монетарної політики і досягнення стратегічної цілі з інфляції на рівні 5% +/-1 в.п. в середньостроковій перспективі. Водночас завдяки модернізації дизайну зміна умов ліквідності банківської системи не матиме відчутних наслідків для банківського кредитування та економічного зростання", - очікує НБУ.