НБУ: загроза інфляційно-девальваційної спіралі посилилася

Все про економіку та фінанси

Головними викликами, що постали перед Україною у 2015 році, насамперед є ескалація військового протистояння, повільне впровадження структурних реформ, розбалансування державного бюджету, зниження економічної активності, погіршення платіжного балансу, відплив депозитів та суттєве скорочення обсягів кредитування. Як результат – посилення загрози формування інфляційно-девальваційної спіралі. Про це йдеться в матеріалах НБУ до парламентських слухань, які відбулися в середу.

«Перелік загроз-2015 майже не відрізняється від аналогу 2014 року. Це лише підтверджує те, що невирішені проблеми самі по собі нікуди не зникають – їх потрібно розв’язувати.

Зниження сукупного попиту і перетікання заощаджень з банківського у позабанківський сектор істотно звужують можливості Національного банку в частині регулювання грошово-кредитного ринку і, відповідно, – досягнення стабільно низьких темпів інфляції.

Вирішення складних завдань у кризовий період потребує витримки та чіткої координації дій. Потрібно бути готовим до тривалого протистояння, перемога в якому вимагає максимальної консолідації усього суспільства, усіх гілок влади», - констатується в доповіді.

При цьому в центробанку зазначають, що конкурентні переваги, які отримали експортери внаслідок девальвації гривні, забезпечать основний позитивний внесок в економічне відновлення в 2015 році.

"Щоквартальне зростання ВВП відбуватиметься шляхом завантаження потужностей, які вивільнилися в 2014 році внаслідок військового конфлікту на сході України. Також відновленню сприятиме суттєве зниження світових цін на нафту та відповідне здешевлення імпорту природного газу. Сільськогосподарська галузь також матиме широкі перспективи навіть в умовах не надто високих світових цін на продовольство, оскільки протягом останніх років обсяги врожаю зернових культур мають стійку тенденцію до зростання", - вважають у Нацбанку.