НБУ з середини липня продав на міжбанку майже $650 млн

Все про економіку та фінанси

НБУ прокоментував поточну ситуацію на валютному ринку:

"Національний банк України зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу гривні, які посилилися поточного тижня у зв’язку із подальшим перевищенням попиту на валюту над її пропозицією.

Пропозиція іноземної валюти з боку головних експортних галузей (гірничо-металургійний комплекс, АПК) залишається на достатньо високому рівні, що свідчить про відсутність фундаментальних причин для знецінення гривні. Натомість, спостерігається збільшення попиту на іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку через сезонні, ситуативні та психологічні чинники.

Так, дається взнаки сезонне збільшення попиту з боку імпортерів енергоресурсів, які потребують валюту для розрахунків за газу та за нафтопродукти для раннього початку збирання врожаю) та з боку імпортерів товарів та послугспоживчого спрямування (електроніка, харчові продукти, туризм тощо), що є наслідком зростання доходів населення. Крім того, під впливом негативних очікувань вже традиційно напередодні осені зменшується пропозиція валюти з боку населення на готівковому ринку, що позначається на спрямованості операцій банків на міжбанківському валютному ринку.

Для усунення дисбалансу на міжбанківському валютному ринку, що утворився під дією окреслених чинників, цього тижня Національний банк щодня виходив з продажем іноземної валюти. Загалом за поточний тиждень Національний банк під час валютних інтервенцій продав 215 млн дол. США. Зокрема, сьогодні було проведено аукціон з продажу 50,0 млн дол. США, у ході якого було отримано заявок на купівлю на суму 32,7 млн дол. США. За результатами аукціону Національний банк продав 24,8 млн дол. США за середньозваженим курсом 27,93 грн/дол. Завдяки проведенню аукціону попит на валюту було задоволено, і довідковий курс гривні на 12:00 становив 27,93 грн/дол.

Національний банк продовжує уважно слідкувати за розвитком ситуації на валютному ринку та готовий і надалі здійснювати валютні інтервенції у разі потреби, щоб не допускати різких «стрибків» курсу. Разом з тим наголошуємо, що за режиму гнучкого курсоутворення Національний банк згладжує лише ті значні коливання курсу, які відбуваються внаслідок ситуативних чинників.

Якщо фактори, які склалися в економіці, зумовлюють тиск на послаблення чи посилення курсу, то курс має рухатись у відповідному напрямку, і Національний банк цьому руху не протидіє.

Завдання Національного банку - не утримувати курс гривні на певному рівні, а зменшити інтенсивність коливань курсу гривні і, відтак, запобігти погіршенню очікувань та формуванню ризиків для зниження інфляції до цілі".

Нагадаємо, за попередні три тижні Нацбанк продав банкам 432 млн дол (у т.ч. 23-27 липня - 120,2 млн дол, 30 липня - 03 серпня - 240,6 млн дол, 6-10 серпня - 71 млн дол).

За даними НБУ, його чисті валютні резерви (власні кошти Нацбанку, після вирахування запозичених коштів, передусім, від МВФ) на початок серпня становили 6,83 млрд дол, що на 205 млн дол менше (-2,9%), ніж було на початок липня і на 160 млн дол більше (+2,4%), ніж було на початок року.

Валові валютні резерви НБУ (з урахуванням запозичених коштів) на початок серпня склали 17,75 млрд дол, що на 231 млн дол менше (-1,3%), ніж було на початок липня і на 1 млрд дол менше (-5,6%), ніж було на початок року.