НБУ: в лютому інфляція досягла рекордного значення з 1997 року

Все про економіку та фінанси

За підсумками лютого інфляція в річному вимірі досягла 34,5%, що є найвищим показником з 1997 року, констатують у Нацбанку.

За оцінками фахівців центробанку, крім стрімкого знецінення гривні (тривало з початку 2014 року), така цінова динаміка була обумовлена підвищенням тарифів на житлово-комунальні послуги (на 36.5% у річному вимірі; 4.0 в. п. – внесок у зміну індексу споживчих цін), зростанням ставок на підакцизні товари, тощо.

«Посилився вплив високих інфляційних очікувань, зокрема, продавці продукції закладали в свої ціни прогнозоване підвищення собівартості або закупівельних цін на наступну партію товарів (послуг)», - зауважують в НБУ.

Прямий вплив курсового чинника на продовольчі ціни був частково нівельований зниженням цін на світових продовольчих ринках (індекс FAO у доларовому еквіваленті знизився на 1.0% за місяць та 14.0% у річному вимірі).
Як і на споживчому ринку, інфляція в промисловому виробництві також прискорилася: у лютому ІЦВ підвищився на 4.8%, його зростання в річному вимірі прискорилося до 41.0%.

Крім курсового, вагомим чинником зростання цін виробників промислової продукції було підвищення тарифів на вантажні перевезення залізничним транспортом з початку лютого на 30%.