У червні експорт товарів уперше в 2015 р. перевищив імпорт

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, в червні поточний рахунок мав профіцит у сумі 361 млн. дол. США. Усі статті поточного рахунку покращилися порівняно з травневими показниками.

Баланс товарів уперше в цьому році став додатним – темпи падіння експорту та імпорту сповільнилися: експорту – до 29.8% (з 42.3% у травні), імпорту – до 38.7% (з 45.2%).

У червні відновилося зростання експорту продовольчих товарів у річному вимірі (на 9.3%) завдяки збільшенню експорту зернових (у 1.9 разів) та насіння олійних (у 3.4 разів) унаслідок значних залишків урожаю 2014/2015 маркетингового року.

Суттєво знизилися річні темпи падіння експорту хімічної промисловості – до 26.2% (46.1% у травні) завдяки збільшенню поставок продукції неорганічної хімії (переважно корунду) у чотири рази.

Водночас темпи падіння експорту металургійної та машинобудівної продукції залишалися значними, хоча й дещо знизилися порівняно з попереднім місяцем (металургійної продукції – до 47.3% із 49.3% у травні, продукції машинобудування – до 43.9% із 47.9%) на фоні зниження бази порівняння. Усупереч очікуванням у червні обсяги експорту металургійної продукції залишилися низькими через падіння обсягів виробництва у червні та збереження низьких світових цін на метали. Протягом 2015 року експорт машинобудівної продукції залишається низьким через триразове скорочення експорту до Росії та складність швидкої переорієнтації на інші ринки збуту.

Скорочення річних темпів падіння імпорту відбулося як за рахунок енергетичної складової, так і за рахунок неенергетичного імпорту. У червні зменшилися фізичні обсяги поставок газу із Росії, водночас поставки з Європи залишилися майже незмінними порівняно з травнем. Однак через низьку базу порівняння річні темпи падіння імпорту природного газу знизилися до 41.7% (з 59.3% у травні).

Уповільнення падіння неенергетичного імпорту до 38.7% у річному вимірі (порівняно з 45.1% в травні) було пов’язано переважно з поступовим відновленням імпорту продукції машинобудування та хімічної промисловості, які показали найбільше зростання порівняно з травнем – на 11.9% та 16.2% відповідно. Зростання відбулося за більшістю підгруп цих категорій товарів.

Профіцит балансу послуг зріс (+141 млн. дол. США) переважно за рахунок збільшення експорту комп’ютерних послуг (на 36.9% у річному вимірі).

Скорочення майже до нуля традиційно від’ємного балансу первинних доходів було пов’язано зі зниженням виплат за доходами від інвестицій на 32.7% (19.3% у травні) через тимчасову заборону виплат дивідендів та загальним зниженням фінансових результатів підприємств.

У червні другий місяць поспіль за фінансовим рахунком спостерігався приплив капіталу (чисті запозичення) – 80 млн. дол. США завдяки значним прямим іноземним інвестиціям та конвертації частини китайських юанів, отриманих за угодою своп з центробанком Китаю, в резервну валюту.

Надходження прямих іноземних інвестицій (437 млн. дол. США) в Україну були найбільшими з грудня 2013 року і направлені переважно на докапіталізацію банківської системи материнськими установами.

Із загального свопу з Центральним банком Китаю (2.4 млрд. дол. США в еквіваленті) у червні частину китайських юанів було проконвертовано в 417 млн. дол. США.

Після пікового зростання в травні (до 89% через пролонгацію короткострокових банківських кредитів) роловер приватного сектору за довгостроковими зобов’язаннями знову знизився до 41% у червні. Роловер реального сектору четвертий місяць поспіль залишався майже без змін (24%), а банківського – скоротився до 59%.
Триває скорочення валюти поза банками – на 227 млн. дол. США у червні внаслідок дії адміністративних обмежень та стабілізації ситуації на валютному ринку.

У результаті поліпшення балансів як поточного, так і фінансового рахунків профіцит зведеного платіжного балансу зріс до 489 млн. дол. США, що дало змогу збільшити резерви до 10.3 млрд. дол. США, або 2.2 місяця імпорту майбутнього періоду.