НБУ судиться з ліквідатором Дельта Банку за облігації Мінфіну, ДІУ, "Укравтодору"

Все про економіку та фінанси

Госпсуд м. Києва розглядає низку позовів НБУ до ліквідатора Дельта Банку та до Укргазбанку щодо стягнення заборгованості та звернення стягнення на предмет застави.

У справі за позовом на 513,2 млн грн (№910/6518/17) згадується про вимогу Нацбанку звернути стягнення на предмет застави за договором застави облігацій підприємств № 147/05-14/ОП від 19.05.2014. У судових матеріалах вказується, що одним з предметів застави є облігації серії D, який випустило Державне агентство автомобільних доріг України.

У рамках цього спору представник ПАТ «Національний депозитарій», залучений до розгляду справи як третя особа, звертав увагу, що для зарахування цінних паперів на рахунок НБУ вони мають бути списані з рахунку Дельта Банку, який відкрито в депозитарній установі – «Укргазбанку».

Водночас представник Дельта Банку зазначав, що в заставі НБУ перебувають 579 926 облігацій підприємств, а їх вартість, раніше оцінена двома різними оцінщиками (в різний період), – 664-700 млн грн.

На думку представника Фонду гарантування, позачергове задоволення вимог НБУ за рахунок предмету застави, можливе лише за рахунок коштів отриманих від реалізації предмету застави, згідно договору, який буде укладений між Фондом та торгівцем цінних паперів.

Також він висловлював думку, що спір в частині зобов`язання «Укргазбанку» здійснити дії відносно розблокування та переказу предмету застави неналежно пред`явлено до цього держбанку та відпоідач має бути замінено на ПАТ «Національний депозитарій України».

Як писав Finbalance, в рамках іншого позову (справа №910/6516/17) НБУ просить суд звернути стягнення на предмет застави (цінні папери) за договором застави облігацій Державної іпотечної установи №132/04-14/ДІУ від 23.04.2014, який укладався між НБУ і Дельта Банком в рахунок погашення заборгованості в розмірі 434,5 млн грн за укладеним між НБУ і Дельта Банком кредитним договором №132/04-14/КТ від 23.04.2014.

Крім цього, ще є два позови НБУ до Дельта Банку про звернення стягнення на предмет застави: справа №910/6514/17 (де згадується договір застави облігацій ДІУ №42/ДІУ від 12.09.2014) та справа №910/6547/17 (де фігурує договір застави державних облігацій України №01/ДОУ від 20.06.2013).

Контекст

На початку квітня НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн. На такому фоні між НБУ та Фондом гарантування тривають судові спори за активи Дельта Банку.

Як писав Finbalance, 18 травня Вищий госпсуд України (ВГСУ) відмовився задовольнити касаційну скаргу НБУ на постанову Київського апеляційного госпсуду від 24.01.2017 та рішення Госпсуду м. Києва від 24.11.2016, яким Нацбанку також було відмовлено в задоволенні позову до Фонду гарантування та ліквідатора «Дельта Банку».

Свої позовні вимоги НБУ обґрунтовував борговими зобов’язаннями Дельта Банку, які були забезпечені серед іншого облігаціями підприємств, у т.ч. облігаціями Харківського державного авіаційного виробничого підприємства, випущені під гарантії Кабміну, на 220,5 млн грн. На думку НБУ, кошти від погашення паперів, яке вже відбулося, мають бути використані для позачергового задоволення вимог заставодержателя.

Ліквідатор Дельта Банку вказував, що вимоги НБУ акцептовано та віднесено до сьомої черги задоволення вимог кредиторів, а на час розгляду справи відбувається погашення вимог третьої черги кредиторів. Крім того, Фонд гарантування казав, що оскільки погашення обтяжених заставою цінних паперів відбулось під час здійснення процедури тимчасової адміністрації в банку, у Фонду відсутні правові підстави для перерахування Нацбанку отриманих коштів.

У постанові ВГСУ від 18.05.2017 зверталася увагу, що доказів оскарження Нацбанком в судовому порядку рішення Фонду про віднесення його кредиторських вимог до сьомої черги у відповідності до вимог ст. 54 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" матеріали справи не містять.

Ще один епізод протистояння НБУ та ФГВФО, більш масштабний у фінансовому плані.

14 лютого Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ на рішення Госпсуду м. Києва від 14.11.2016, яким Нацбанку було відмовлено в задоволенні позову до Фонду гарантування щодо зобов’язання вчинити дії.

Згідно з судовими матеріалами, на думку НБУ, перерахування ліквідатором Дельта Банку 3,36 млрд грн для Фонду гарантування (у рамках часткового погашення заборгованості) було неправомірним, оскільки не була сформована ліквідаційна маса, через що, за оцінками НБУ, було порушено його права як кредитора. Нацбанк просив суд зобов’язати Фонд гарантування повернути для "Дельта Банку" вказані кошти для подальшого їх включення до ліквідаційної маси банку й задоволення вимог кредиторів у визначеній законом черговості.

НБУ зауважував, що після затвердження виконавчою дирекцією Фонду результатів інвентаризації майна банку та формування ліквідаційної маси ліквідатор банку зобов`язаний обліковувати на окремому аналітичному рахунку кошти, що надійшли від погашення заборгованості за кредитами банку, майнові права за якими передано в заставу НБУ та перерахувати такі кошти заставодержателю першочергово, що і не було виконано "Дельта Банком.

Натомість Київський апеляційний госпсуд вказав, що НБУ не довів «в установленому законом порядку, в чому полягає в даному випадку порушення його прав».

«Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Національний банк України не є стороною у правовідносинах, за якими було здійснено перерахування коштів, які позивач просить повернути АТ "Дельта Банк", а саме: за договором цільової позики від 05.06.2015 р., укладеного між Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (Фонд) та Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк" (позичальник), що також вказує на відсутність порушення його прав.

Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту є неефективним в розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та фактично не призводить до відновлення його порушених прав, а тому виключає можливість задоволення позовних вимог», - йшлося в документі.

Додамо, що глава НБУ Валерія Гонтарева називала «прекрасними» відносини з директором-розпорядником Фонду гарантування Костянтином Ворушиліним (це на фоні давніх чуток, що К. Ворушилін може стати наступником В. Гонтаревої на посаді глави НБУ, - ред.).

Судові ж спори між Нацбанком та Фондом гарантування В. Гонтарева пояснювала «неврегульованими в законодавстві питаннями». «Наприклад, вони кажуть: "Ми вам не можемо віддавати заставу під час тимчасової адміністрації, можемо тільки під час ліквідації". А наші юристи вважають, що можуть, якщо погашення цього застави сталося в період тимчасової адміністрації», - зазначала керівник Нацбанку.

В. Гонтарева заявляла, що мажоритарний акціонер Дельта Банку (Микола Лагун) не давав персональну гарантію під рефінанс, бо "отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями».

Торік НБУ повідомляв, що намагається в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн за майновим поручительством (земельними ділянками) по кредитам рефінансування для Дельта Банку.

Довідково

За даними Фонду, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01.07.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,58 млрд грн (96,8% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з Ощадбанком читайте тут, з ДІУ - тутз Укрексімбанком - тут, з Cargill - тут і тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут, "Фокстрот" - тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна (основного власника Дельта Банку) і працівників НБУ читайте туттуттут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, див. тут.

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут. Про стягнення Укрексімбанком землі з компанії сестри М. Лагуна через борг на 45 млн дол див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про розслідування ДФС щодо дріблення депозитів у Дельта Банку (в т.ч. у контексті коштів СК "Арсенал Страхування") див. тут.