НБУ: суд визнав незаконною перевірку Приватбанку перед націоналізацією

Все про економіку та фінанси

За даними прес-служби НБУ, 2 березня підконтрольна Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову кіпрська компанія Triantal Investments Ltd. виграла в Окружному адмінсуді Києва справу №826/6664/17 проти Нацбанку. Третіми особами виступали Мінфін і Приватбанк. Це судове рішення "здатне обвалити як картковий будиночок проведену державою наприкінці 2016 року націоналізацію Приватбанку", пише "Фінансовий клуб".

До націоналізації банку Triantal Investments володіла 16,8% акцій Приватбанку. У травні 2017 року кіпрська компанія звернулася до суду з вимогою визнати протиправним і скасувати розпорядження Національного банку №4274-р від 17 жовтня 2016 року. Цим розпорядженням Нацбанк ініціював проведення позапланової інспекційної перевірки Приватбанку. І вже результати цієї перевірки лягли в основу рішення НБУ про визнання банку неплатоспроможним, яке зробило можливим націоналізацію Приватбанку.

Суд визнав протиправним і скасував розпорядження НБУ про проведення перевірки в Приватбанку в жовтні 2016 року. Нацбанк з цим не погодився. 2 квітня він подав апеляцію.

Після входження держави в капітал банку представники НБУ неодноразово говорили про масштаб проблем, які виявила його перевірка. Зокрема, зазначалося, що регулятивний капітал Приватбанку станом на 1 грудня 2016 року був негативним – мінус 28,8 млрд грн (загальний кредитний ризик становив 85,3 млрд грн, а непокритий кредитний ризик – 55,1 млрд грн).

Через рік після націоналізації Геннадій Боголюбов стверджував, що НБУ приймав рішення про визнання банку неплатоспроможним, в тому числі ґрунтуючись на тому, що банк допустив від`ємне значення капіталу «-28,8 млрд грн». За його словами, висновок інспекції НБУ «про негативне значення капіталу» ґрунтувався на відсутності якісного забезпечення за «кредитами», які були трансформовані в жовтні-листопаді 2016 року.

Цей судовий епізод є фрагментом кампанії колишніх власників з оскарження націоналізації банку. З травня 2017-го в Окружному адмінсуді Києва розглядається позов Triantal Investments з вимогою до НБУ, Кабміну, ФГВФО і НКЦПФР надати «інформацію, яка доведе необхідність додаткової капіталізації Приватбанку за результатами проведеного діагностичного обстеження в 2015 році» (справа № 826/6665/17). Втім, вже в червні 2017-го позивач попросив «заморозити» розгляд позову до рішення у справі № 826/6664/17.

Кіпрська компанія також заперечує список інсайдерів Приватбанку: вимагає скасувати рішення комісії з питань визначення пов`язаних з банком осіб і перевірки операцій банків з такими особами НБУ № 105 від 13 грудня 2016 року. Перші свої позови (справа № 826/13827/17 і справа № 826/13825/17) вона відкликала в листопаді 2017-го, але останній позов (№ 826/13813/17), який подано в січні 2018 року, залишився в суді та буде розглянуто 18 квітня.

На думку юристів, вигране рішення суду, якщо воно буде підтверджено апеляційною інстанцією, може забезпечити «ланцюгову реакцію» заперечування всієї націоналізації. Адже набагато ефективніше спочатку визнати незаконними окремі процедурні моменти, що передують націоналізації, щоб потім «оскаржити» сам факт входження держави в банк.

«Визнання незаконною перевірки – це перший крок, щоб скасувати націоналізацію Приватбанку і запустити наступний ланцюжок подій. Всі знають, наскільки опонент держави витончений в юридичних тонкощах і користується слабкостями правової позиції. Мабуть, після рішення Лондонського суду про арешт активів вони вирішили почати з самого кореня, скасувавши для початку рішення про проведення перевірки в банку», – говорить керуючий партнер адвокатського об`єднання «Спенсер і Кауфманн» Валентин Загарія.