НБУ продовжує готувати банківську систему на випадок повномасштабної війни

Все про економіку та фінанси

28 квітня правління НБУ прийняло постанову №280 «Про затвердження Змін до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України в умовах особливого періоду». У документі передбачено, що під час «особливо періоду» банки подаватимуть звітність для регулятора електронною поштою, а в разі відсутності такої можливості – на паперових носіях.

Як повідомляв FINBALANCE, 03 березня поточного року правління Нацбанку схвалило постанову №157, в якій передбачено, що в «особливий період» НБУ може зобов’язувати уповноважені банки вводити обмеження на зняття готівки підприємствами, організаціями, фізичними особами-підприємцями та населенням з поточних і вкладних рахунків. Як зауважується в документі, він розроблений згідно з вимогами Конституції, законів “Про оборону України”, “Про правовий режим воєнного стану”, “Про Національний банк України”.

Наприкінці грудня 2014 року Верховна Рада ухвалила закон «Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків», в якому серед іншого передбачено, що НБУ «за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи країни» має право запроваджувати обмеження на діяльність банків, у т.ч. «обмежувати або забороняти видачу коштів з поточних та вкладних (депозитних) рахунків фізичних та юридичних осіб, а також обмежувати або тимчасово забороняти проведення валютних операцій на території України, зокрема операцій з вивезення, переказування і пересилання за межі України валютних цінностей».

Законом визначено, що «наявність ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, а також обставин, що загрожують стабільності банківської та/або фінансової системи країни, підтверджується відповідним рішенням Ради з фінансової стабільності, повноваження якої визначаються указом Президента».

24 березня поточного року Петро Порошенко підписав Указ про створення цієї Ради. До її складу увійшли голова НБУ (за згодою), міністр фінансів, голова НКЦПФР, директор-розпорядник ФГВФО, заступник глави НБУ, визначений главою НБУ, заступник міністра фінансів, визначений міністром фінансів, які беруть участь у її роботі на громадських засадах. Співголовами Ради є за посадами голова НБУ та міністр фінансів. У президентському Указі визначено, що рішення Ради носять рекомендаційний характер.

Також додамо, що в січні FINBALANCE отримав від джерел у Кабмін законопроект «Про фінансову систему України в особливий період», який був розроблений Мінфіном на виконання Указу Президента від 24 вересня 2014 року та доручення прем’єр-міністра від 27 жовтня 2014 року. За даними FIBALANCE, він був погоджений з Нацбанком, Мінекономрозвитку, Мін’юстом, НКЦПФР, Нацкомфінпослуг, Міноборони, МВС

Документ, зокрема, передбачав, що в разі введення воєнного стану і запровадження мораторію на виплату банківських депозитів кошти клієнтів, що зберігаються на вкладних (депозитних) рахунках у банках, та кошти небанківських фінансових установ, які належать громадянам та/або залучалися від громадян на поворотній основі, "можуть залучатися для задоволення потреб держави у фінансових ресурсах в особливий період шляхом зарахування їх частини, розмір якої визначається Кабміном, до державного бюджету" (цитата з документу).

У законопроекті було визначено, що кошти, залучені таким чином, включаються до державного боргу, який оформлюється державними цінними паперами, що передаються власникам цих коштів. Зобов’язання за такими цінними паперами виконуються державою після закінчення особливого періоду за рахунок коштів державного бюджету на умовах, визначених цими державними цінними паперами.

Це ж саме стосувалося коштів підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців, а також фермерських господарств.

Водночас комітет Кабміну з питань економічного розвитку та європейської інтеграції (який очолює А. Яценюк) відхилив відповідний законопроект.

Після того, як про це повідомив FINBALANCE, глава НБУ Валерія Гонтарева на нараді з банкірами заявила, що Нацбанк «категорично не погодився» на запропоновану Мінфіном редакцію законопроекту “Про фінансову систему України в особливий період” і «підтримав рішення урядового комітету з питань економічного розвитку та європейської інтеграції, який 23 січня відхилив зазначений законопроект».

Мінфін же також оприлюднив офіційну заяву, що Кабмін не планує здійснювати «тимчасову націоналізацію» вкладів громадян, оскільки «прийняття таких радикальних та болючих для громадян кроків в Україні не на часі і не планується».

«Дійсно, Міністерство фінансів України в минулому році працювало на підготовкою проекту Закону «Про фінансову систему України в особливий період», про який йдеться в статті журналістів. Проте рішенням Кабінету Міністрів України цей проект було відхилено, і Уряд не має наміру повертатися до розгляду цього, відхиленого, законопроекту», - наголошували в Мінфіні.