НБУ - про те, як гривня з початку року укріпилася до долара, хоча чимало валют девальвували

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Олег Чурій в інтерв’ю для “Громадського радіо” прокоментував дані Bloomberg, згідно з якими українська гривня очолила рейтинг валют, які найбільше зміцнилися щодо долара з початку року:

“Це, насправді, не перемога і не зрада, це констатація факту. Ситуація така, що курс гривні визначається і попитом, і пропозицією від експорту/імпорту. В нас дуже мало гарячого короткострокового капіталу, який заходить в інші країни, на сьогодні ситуація на міжнародних ринках не стабільна, і цей капітал почав виходити з цих ринків у квітні, що спричинило девальвацію майже всіх валют. Але цей капітал не дуже присутній на нашому ринку, як в інших країнах, тому і вплив його був дуже мінімальний.

Коливання гривні протягом року мають дуже сезонний характер і пов’язані з тим, що Україна великою мірою – це аграрна країна. Тому в нас коливання гривні спричинені оцими циклами в аграрному секторі. Тобто навесні аграріям потрібно засівати, їм потрібно купувати паливно-мастильні матеріали, насіння, добрива, і вони продають валюту, купують гривню для того, щоб здійснити весняно-польові роботи. А восени вони отримують кошти і купують валюту. Тобто пропозиція восени та взимку обмежена, а навесні висока. Це також пов’язано з тіньовою економікою, яка є в Україні, за різними оцінками, тіньовий аграрний сектор складає приблизно 30-40%. І на курс валюти цей тіньовий сектор дуже впливає.

Національний банк в минулому році купив 1,5 мільярди долара, цього року – 1,3 мільярда долара. Тобто ми маємо пропозицію, яку ми викуповуємо, а викуповуємо, тому що країні потрібна валюта. Ми набрали в свій час дуже багато боргів. Я хочу підкреслити, що борги за останні чотири роки в валюті не збільшилися, вони залишаються майже на тому ж рівні. Але нам їх потрібно віддавати, тому нам потрібна валюта. Обслуговування боргів, одних відсотків, коштує приблизно 1,5 мільярди доларів на рік. І хоча б для того, щоб країна мала можливість платити ці відсотки, нам необхідно купувати валюту.

Національний банк на сьогодні — це незалежна установа. В нас є головне завдання – збереження цінової стабільності, і в нас немає завдання підтримки бюджету уряду. Найголовніше – не допустити уряд до друкарського станка".