НБУ подав 143 позови до компаній "приватівців": хоче забрати в них мільярдні активи

Все про економіку та фінанси

Із матеріалів офіційних реєстрів органів судової влади випливає, що в першій декаді червня НБУ подав у господарські суди м. Києва, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Одеської, Львівської та інших областей кілька десятків позовів до майнових поручителів Приватбанку щодо звернення стягнення на предмети іпотеки та застави в рахунок погашення боргу Приватбанку по кредитам рефінансування.

Деякі приклади судових справ - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Серед відповідачів - у т.ч. ПАТ “Дніпроазот”, ПАТ “Нікопольський завод феросплавів”, АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат”, АТ “Покровський гірничо-збагачувальний комбінат”, ПрАТ “Товкачівський ГЗК”, ТОВ "Агротермінал Логістік" (власник зернового терміналу "Бориваж"), ТОВ “Скорзонера” (власник землі та інфраструктурних об’єктів на курорті “Буковель”), ТОВ “Поділ Нерухомість” (власник офісу медіахолдингу “1+1”), ПрАТ “Ерлан” (власник виробника напоїв “Біола”), ТОВ “Приватофис” (власник багатьох об’єктів нерухомості в різних регіонах), ТОВ “Гаджибей” (власник багатьох земельних ділянок на Одещині), ПрАТ “Готель “Жовтневий” (власник однойменного готелю в м. Дніпро), ТОВ “Арлан”, ТОВ “Акватера”, ПрАТ “Аеробуд”, ТОВ “Еверест Істейт”, ТОВ “Перспектива Інвестмент”, ПАТ "УКРНДІІНЖПРОЕКТ", ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон” (на цю структуру переводився кримський портфель Приватбанку після анексії півострова Росією), ТОВ “Укрінтерінвест”, ПАТ “Дніпрометалсервіс”, Тровелко Холдінгз Лімітед, Пеннілейн Комерсіо Інтернасіонал ЛДА тощо.

За даними держреєстру, офіційними кінцевими бенефіціарами частини з цих компаній (зокрема, ТОВ “Скорзонера”, ПрАТ “Готель “Жовтневий”, ТОВ “Акватера”, ТОВ “Арлан” тощо) є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов. Частина з названих структур (у т.ч. “Дніпроазот”, Нікопольський феросплавний завод, ГЗК тощо) вважаються підконтрольними екс-власникам Приватбанку. Інші фірми теж є як мінімум нечужими їм та їхнім партнерам (як-то ПрАТ “Ерлан”), на що опосередковано вказує сам факт надання ними своїх активів в іпотеку та заставу для НБУ по рефінансуванню, яке отримав Приватбанк.

P.S. 

Після виходу цього матеріалу до Finbalance надійшов коментар від прес-служби НБУ (у відповідь на запит), в якому підтверджується інформація про подання позовів до "приватівських" структур.

"Відповідно до норм Цивільного кодексу України та Закону України «Про іпотеку» у зв’язку з невиконанням зобов`язання, забезпеченого заставою, Національний банк України набув право звернути стягнення на предмети забезпечення, яке реалізує в судовому порядку.

В рамках реалізації вищезазначеного права Національним банком України як заставодержателем/іпотекодержателем подано до відповідних судів 143 позови, предметом яких є звернення стягнення на майно юридичних осіб, які забезпечують виконання зобов’язання ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» за кредитними договорам укладеним між Національним банком України та ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК».

Загальна сума вимог Національного банку України за цими позовами складає понад 10 млрд.грн", - йдеться у відповіді НБУ на запит Finbalance.

Сьогодні ж НБУ публічно заявив, що подав нові позови в суди Швейцарії та України проти одного з колишніх акціонерів Приватбанку Ігоря Коломойського. Як зазначається, судові справи стосуються виконання Ігорем Коломойським його зобов’язань за наданими у 2016 році особистими поруками на користь НБУ.

"Мета позовів – забезпечити погашення кредитів рефінансування, які Національний банк надав Приватбанку в період між 2008 та 2015 роками. Загалом позови спрямовані на погашення заборгованості за п`ятьма кредитними угодами на суму близько 10 млрд грн.

Перший позов подано за місцем проживання Ігоря Коломойського в Швейцарії – до Cуду першої інстанції в Женеві. Другий пакет позовів подано за місцем знаходження майна Ігоря Коломойського в Україні – до Господарського суду Дніпропетровської області.

Таке рішення Національного банку свідчить, що регулятор готовий вести судові справи проти Ігоря Коломойського як в Україні, так і за кордоном, щоб притягнути його до відповідальності. Ігор Коломойський продемонстрував небажання виконувати взяті на себе зобов’язання добровільно, незважаючи на важкі наслідки, які українська держава змушена понести внаслідок його дій.

Національний банк переконаний, що як швейцарський, так і український суди задовільнять обґрунтовані вимоги НБУ", - йдеться в заяві Нацбанку.

Контекст

Як писав Finbalance, раніше суди задовольнили низку позовів «приватівських» структур (у т.ч. більшості зі згаданих вище) до НБУ та розірвали іпотечні договори та договори застави, які позивачі уклали з НБУ як забезпечення боргових зобов`язань Приватбанку по рефінансуванню. Як наслідок в разі вступу відповідних судових рішень у законну силу НБУ втрачає право вимоги на низку активів "приватівців". Йдеться в т.ч. про курорт "Буковель"; ангар для літаків аеропорту "Дніпропетровськ"; вагони ПАТ "Дніпроазот", ПАТ "Нікопольський завод феросплавів", ПАТ "Покровський гірничо-збагачувальний комбінат"; низку об`єктів нерухомості в м. Дніпро та м. Київ тощо.

Чи не найзапекліша боротьба триває щодо зернового терміналу "Бориваж": якщо спершу в судах нижчих інстанцій перемагали "приватівці", то в касаційному суді Нацбанку вдається, принаймні, частково відігратися.

Крім того, в лютому Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційні скарги НБУ і Приватбанку в справі №910/15504/17 та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 05.12.2017, яким було повністю задоволено позов ПрАТ «Готель «Жовтневий» (кінцеві бенефіціари - І. Коломойський і Г. Боголюбов) та розірвано іпотечний договір №28, який був укладений 06.05.2010 між НБУ та позивачем як забезпечення боргу Приватбанку перед НБУ по рефінансуванню за кредитним договором №19 від 03.03.2009 (предмет іпотеки - готель “Жовтневий” у м. Дніпро).

На фоні цього в грудні 2017 року Високий Суд Лондона заморозив всі активи І. Коломойського та Г. Боголюбова в рамках позову до них Приватбанку на 2,5 млрд дол.

Як мінімум на частину зі згаданих активів судові органи за клопотанням ГПУ наклали арешт в рамках кримінального провадження №42014000000001261 щодо 19 млрд грн рефінансування для Приватбанку (перелік активів – тут і тут).

Додамо, що українські суди також винесли понад 20 рішень, які зобов’язували Приватбанк погасити борги перед НБУ по рефінансуванню. Таким чином були задоволені позови в т.ч. ПАТ "Дніпроазот"; ПАТ "Нікопольський завод феросплавів"; ПАТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»; ПАТ «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат»; ТОВ «Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ»; ТОВ «Агротермінал Логістік»; ТОВ «Поділ Нерухомість»; ТОВ «Приватофис»; ПрАТ "Готель Жовтневий" тощо.

Щоправда, в квітні-травні дві компанії “приватівців” - ТОВ “Арлан” і ПрАТ "УКРНДІІНЖПРОЕКТ" - у Верховному Суді відмовилися від зазначених позовних вимог хоча рішення судів першої та апеляційної інстанції були на їх користь.

При цьому в квітні Госпсуд м. Києва задовольнив позов ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” (пов’язують з “приватівцями”) та вирішив стягнути з Приватбанку 8,15 млн грн, які позивач як заставодавець сплатив для НБУ в рамках погашення частини боргу Приватбанку за кредитним договором №19 від 24.10.2008.

Згідно зі звітністю Приватбанку, на початок 2018 року він мав прострочену заборгованість по рефінансуванню в розмірі 10,7 млрд грн (на початок 2017 року - 13,5 млрд грн).

При цьому його загальний борг перед НБУ в 2017 році зменшився на 5,65 млрд грн (-31,3%) до 12,4 млрд грн (з них 10,9 млрд грн. Як зазначається в документі, на 31.12.2017 із вказаної суми

- довгострокові позикові кошти НБУ становили 10,9 млрд грн (за 2017 рік ця заборгованість Приватбанку скоротилася на 7,2 млрд грн, або на 65,8%);
- короткострокові позиви - 1,5 млрд грн (позика отримана Приватбанком у грудні, була погашена в січні; на кінець 2016 року було 0).

Торік прес-служба Приватбанку в коментарі для Finbalance визнавала, що погашення банком рефінансування призводить до зменшення зобов’язань Ігоря Коломойського як поручителя перед НБУ по рефінансу.

05.04.2018 Печерський райсуд м. Києва за клопотанням І. Коломойського залишив без розгляду його позов до НБУ та Приватбанку про визнання відсутнім права вимоги за договором поруки (справа №757/53518/17-ц). Крім того, 19.02.2018 І. Коломойський відкликав ще один подібний позов до НБУ та Приватбанку - про розірвання договорів поруки (справа №757/32503/17-ц).

У чинній наразі редакції Меморандуму між Україною та МВФ прописане в т.ч. таке зобов’язання НБУ: “Непогашені на даний час кредити рефінансування НБУ для підтримки ліквідності [Приватбанку] буде реструктуровано у такий спосіб, щоб не порушувалася юридична сила особистих гарантій колишніх власників банку, пов`язана з такими кредитами”.

Як звертав увагу Finbalance, перед оприлюдненням Приватбанком річної звітності за 2017 рік НБУ публікував дані, що на 01.01.2018 в Приватбанку більше не було простроченого боргу по кредитам рефінансування, тоді як на 01.12.2017 він становив 11,8 млрд грн (інформація з сайту Нацбанку - тут).

З огляду на це, Finbalance не виключав, що в грудні в тій чи іншій формі відбулася реструктуризація боргу Приватбанку перед НБУ на 11,8 млрд грн, що може виявитися важливим з точки зору того, що «старі» борги були забезпечені в т.ч. особистою порукою Ігоря Коломойського та різними активами «приватівців». Відповідно, відкрите питання – якщо була реструктуризація, то чи збереглася юридична сила відповідних договорів поруки, іпотеки, застави: внаслідок реструктуризації боргу надані «приватівцями» зобов’язання могли скасуватися (якщо, наприклад, внесення змін до кредитних договорів не погоджувалося з поручителями та заставодавцями тощо).

Раніше НБУ та Приватбанк утрималися від коментарів з цього приводу. Однак згодом, як зазначалося, Приватбанк у звітності вказав, що на початок 2018 року таки мав прострочені борги по рефінансуванню.

Раніше юристи та фінансисти (а також зрештою і судді) висловлювали думку, що проблема для НБУ полягала в тому, що аби мати можливість висувати майнові вимоги до поручителів та заставодавців Приватбанку, регулятор мав би визнати цю фінустанову проблемною, а то й неплатоспроможною.

У січні 2018 року НБУ надав Приватбанку нове рефінансування на 2,3 млрд грн під 16,5% на 84 дні під заставу держоблігацій. Цей кредит був погашений у квітні.

Також Приватбанк заявляв, що 30 травня провів планове погашення кредитів рефінансування НБУ на суму 1 млрд грн і виплатив 137 млн грн відсотків.

За даними НБУ, на 01.05.2018 борг Приватбанку по рефінансуванню становив 10,8 млрд грн (на початок 2017 року - 18 млрд грн).