НБУ очікує підвищення тарифів на газ у 2018 році на 25% та ще на 15% - у 2019 році

Все про економіку та фінанси

Заступник глави НБУ Дмитро Сологуб під час брифінгу заявив, що Нацбанк очікує зростання тарифів на газ у поточному році на 25%, що в свою чергу може додати 0,9 в.п. до показника інфляції.

За словами чільного представника Нацбанку, в наступному році тарифи на газ можуть зрости ще на 15%.

"Якщо подивитися на світові ціни та порівняти з цінами в Україні, то диференціал зараз - близько 40%. Наше припущення - що цей диференціал буде подоланий десь за два роки".

При цьому НБУ заявив, що залишає прогноз інфляції на кінець 2018 року незмінним на рівні 8,9%.

"Більш швидке, ніж прогнозувалося, уповільнення інфляції у травні-червні поточного року буде нівельоване у другому півріччі. Адже наприкінці року очікується суттєвіше, ніж передбачалося раніше, підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, спрямоване на наближення цін на газ на внутрішньому ринку до ціни імпортного паритету, та відповідне здорожчання пов’язаних із ними житлово-комунальних послуг.

Цей чинник також впливатиме на рівень інфляції і протягом перших трьох кварталів наступного року, що не дозволить Національному банку привести її в межі цільового діапазону раніше IV кварталу 2019 року. Однак цей фактор лежить поза межами впливу монетарної політики і, відповідно, її інструменти не мають застосовуватися для його нівелювання", - йдеться в заяві Нацбанку.

За прогнозами Мінекономрозвитку, граничні роздрібні ціни на газ для населення у 2018 році (грудень проти грудня минулого року) зростуть на 18%. При цьому в міністерстві очікують, що ціна на газ для населення в 2019 році може збільшитися на 5-8% (залежно від сценарію), у 2020 році - на 14%, а в 2021 році - залишиться незмінною.

Роздрібні тарифи на електроенергію для споживачів, за прогнозом Мінекономрозвитку, у 2018 році (грудень проти грудня минулого року) не зміняться, а в 2019-2021 роках на них чекає щорічне 25-процентне зростання. За розрахунками міністерства, роздрібні тарифи на електроенергію для промислових підприємств в 2018 році збільшаться на 16%, а в 2019-2021 роках щорічне зростання становитиме 10%.

НБУ вважає, що на рівень інфляції у другій половині 2018 та у 2019 році буде тиснути низка факторів, ефекти яких, на відміну від підвищення адміністративно регульованих цін і тарифів, мають бути компенсовані за допомогою інструментів монетарної політики. Серед них:

· вищий, ніж досі очікувалося, внутрішній попит, у тому числі за рахунок зростання заробітних плат і переказів від трудових мігрантів;

· спад інтересу інвесторів до українських суверенних зобов’язань унаслідок глобальної тенденції виходу інвесторів з активів країн, що розвиваються, та відтермінування отримання фінансування за програмою співпраці з МВФ;

· інфляційні очікування, які продовжують перевищувати інфляційні цілі Національного банку.

"За таких умов проведення більш жорсткої монетарної політики стане одним з ключових факторів, який забезпечить зниження інфляції відповідно до прогнозної траєкторії та дозволить привести її у межі цільового діапазону у IV кварталі 2019 року. Відповідно, Національний банк залишив незмінним прогноз інфляції і на кінець 2019 року – на рівні 5,8%.

У 2020 році інфляція уповільниться до 5,0%, що відповідатиме центральному значенню цільового діапазону (5,0% ± 1 в. п.)", - додають в НБУ.