НБУ не домігся закриття справи про банкрутство "Росави" Жеваго

Все про економіку та фінанси

13 березня Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ та залишив без змін ухвалу Госпсуду Київської області від 27.11.2018, якою було відкрито провадження в справі №911/2498/18 про банкрутство ПрАТ “Росава” (за заявою голови ліквідаційної комісії цієї компанії) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

“Місцевий суд законно і обгрунтовано відкрив провадження у справі про банкрутство ПрАТ "Росава" з урахуванням особливостей процедури банкрутства боржника, що ліквідується власником, встановлених ст. 95 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"”, - констатував Північний апеляційний госпсуд.

Як писав Finbalance, 04.12.2018 Госпсуд Київської області визнав банкрутом ПрАТ “Росава” та відкрив ліквідаційну процедуру.

Згідно з судовими матеріалами, в грудні 2018 року до Госпсуду Київської області надійшла заява НБУ про визнання грошових вимог до ПрАТ “Росава” на суму 5,7 млрд грн.

Компанія "Росава" підконтрольна нардепу Костянтину Жеваго. Вона експлуатує Білоцерківський шинний завод.

30.04.2018 загальні збори акціонерів ПрАТ “Росава” ухвалили рішення про добровільне припинення товариства шляхом ліквідації. У компанії називали цей крок “реструктуризацією підприємства”, яка “передбачає повне збереження поточних робочих місць, збільшення обсягів виробництва, додаткові інвестиції” (цитата).

Після цього Фонд гарантування вкладів публічно заявляв про борг групи “Росава” перед збанкрутілим банком “Фінанси та кредит” (теж був підконтрольний нардепу К. Жеваго) в розмірі понад 2 млрд грн. ФГВФО наголошував, що процес ліквідації ПрАТ “Росава” може призвести до блокування стягнення боргів в примусовому порядку. Перед цим суди винесли низку рішень, з допомогою яких “Росава” позбулася поруки перед банком “Фінанси та кредит” за кількома кредитними договорами.

Голова ліквідаційної комісії ПрАТ “Росава” зауважував, що в ході ліквідаційної процедури було виявлено кредиторську заборгованість компанії-боржника у розмірі 20,58 млрд грн.

Як зазначалося, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу на 04.07.2018, активи ПрАТ “Росава” (необоротні та оборотні) складали 3,37 млрд грн (при цьому вартість майнового комплексу - 762,1 млн грн).

Відповідно до судових матеріалів, грошові кошти на рахунках ПрАТ “Росава” арештовані (зокрема, в Альфа-Банку, Акордбанку, Промінвестбанку, банку “Південний”, Укрексімбанку).

ПрАТ "Росава" є акціонером ПрАТ "ЗТФ "КРАЗ", ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ", АСК "Омега". Крім того, воно фігурує серед засновників ТОВ "Торговий дім "Росава", яке було визнане банкрутом постановою Госпсуду Київської області від 19.09.2018.

Як писав Finbalance, 27.02.2019 Госпсуд Київської області в рамках справи №911/1467/18 про банкрутство ТОВ "Торговий дім "Росава" затвердив реєстр вимог компанії-банкрута, включивши до нього в т.ч. вимоги ГУ ДФС у Київській області на суму 126,1 млн грн (шоста черга), а також окремо внісши в реєстр частину із заявлених вимог ліквідатора банку “Фінанси та кредит” - на 524,9 млн грн (як такі, що забезпечені заставою майна боржника - товарами в обороті).

Загальний обсяг вимог, про які заявляв ліквідатор банку “Фінанси та кредит”, - 1,24 млрд грн. Відхилені вимоги на суму близько 700 млн грн - це переважно відсотки, нараховані банком після закінчення терміну кредитування та пеня.

Звернемо увагу, що ліквідатор банку “Фінанси та кредит” просив суд включити свої вимоги на 1,06 млрд грн в четверту чергу, на 172 млн грн - в шосту чергу і на 2,57 млн грн - у число вимог, забезпечених заставою.

При цьому уповноважена особа Фонду гарантування наполягала, що його вимоги забезпечені лише в частині суми, узгодженої сторонами договору вартості предмету застави. Водночас ліквідатор ТОВ "Торговий дім "Росава" вказував, що вимоги банку “Фінанси та кредит” в сумі 524,9 млн грн повністю забезпечені майном боржника (і суд погодився з такою оцінкою, мотивуючи це нормами законодавства).

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2019 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,94 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,45 млрд грн).

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними НБУ, борг банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню на середину березня-2018 становив 6,3 млрд грн.

27.09.2017 Апеляційний суд м. Києва відмовився відкривати апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» на ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 29.01.2016, якою було відкрито провадження в справі №761/709/16-ц за позовом НБУ до Костянтина Жеваго про стягнення з нього 1,5 млрд грн заборгованості як з поручителя банку «Фінанси та кредит» по кредитам рефінансування.

Згідно із судовими матеріалами, крім особистої поруки Костянтина Жеваго на 1,5 млрд грн та Білоцерківської ТЕЦ, майновими поручителями банку перед НБУ виступали також "Київський суднобудівельно-судноремонтний завод", "Київмедпрепарат", "Готель "Салют", ТОВ "Будівельна компанія "Основа", ТОВ "Ініціатор-ріелті".

НБУ в рамках позову до К. Жеваго про стягнення 1,5 млрд грн боргу по рефінансу звертався до суду з клопотанням про арешт всього нерухомого й рухомого майна нардепа, у т.ч. акцій Ferrexpo, частки в компанії The Minco Trust (Швейцарія). Шевченківський райсуд відмовлявся задовольнити таке клопотання, мотивуючи тим, що «відсутність конкретизації майна унеможливлює обов’язкову перевірку відповідності забезпечення позову, який просить застосувати особа, позовним вимогам».

Екс-глава НБУ Валерія Гонтарева публічно висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo (основний актив К. Жеваго) ніколи не були в заставі НБУ по рефінансу, забезпеченням була персональна гарантія, а тому К. Жеваго має відповідати по зобов’язанням всіма своїми активами. «Будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення кредиту, під який видана ця гарантія», - казала глава НБУ.

Також вона зауважувала, що хоча персональна гарантія К. Жеваго оформлена за українським законодавством, вона висловлювала надію, що «ми зможемо в усіх судах пред`явити її по будь-якому законодавству». «Може, потім ми дізнаємося про інше громадянство пана Жеваго. Так що ця довга історія ще не закінчилася», - багатозначно констатувала В. Гонтарева.

Про справи щодо банкрутства жевагівських ПрАТ “АвтоКрАЗ”, ПрАТ "Готель "Салют", ПрАТ "Росава" (і їх борги перед НБУ та ФГВФО) читайте відповідно туттут, тут.

Про борги фармкомпаній Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" - тут.

Про борги Білоцерківської ТЕЦ перед ФГВФО та НБУ - тут.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів - тут і тут.

Про вимоги групи Ferrexpo Жеваго до банку "Фінанси та кредит" на понад 4 млрд грн - тут і тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит", - тут.