НБУ надрукував 2,5 млрд грн для вкладників Платинум Банку

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, на 03 березня його портфель облігацій внутрішньої держпозики становив 384,6 млрд грн, що на 2,5 млрд грн більше, ніж було 02 березня. На такому фоні портфель ОВДП в небанківських держателів держпаперів (серед яких і Фонд гарантування) скоротився на таку ж суму (точніше, 2,54 млрд грн).

Нагадаємо, за даними Фонду гарантування, на 01 лютого він мав у своєму розпорядженні 15,9 млрд грн. Обсяг коштів Фонду суттєво зріс в грудні, коли він отримав від Мінфіну держоблігації на 7,9 млрд грн. На 01 грудня Фонд гарантування мав «живих» коштів лише на 2,6 млрд грн (із 7,7 млрд грн загальної суми акумульованих ним фінансових ресурсів в ОВДП було зосереджено 5,1 млрд грн).

11 січня НБУ визнав неплатоспроможним Платинум Банк, а 23 лютого за пропозицією Фонду гарантування регулятор відправив його на ліквідацію. Ще 21 лютого Фонд гарантування констатував, що обсяг виплат вкладникам Платинум Банку у межах гарантійної суми складе 4,9 млрд грн, водночас 03 березня озвучив іншу суму – 4,7 млрд грн.

Як писав Finbalance, деякі вкладники Платинум Банку скаржаться на блокування виплат для них, які Фонд мотивує додатковою перевіркою операцій з 06.01.2017 до 11.01.2017. При цьому з 1 по 10 січня обсяг вкладів фізосіб у Платинум Банку скоротився на 680 млн грн, або на 11,2%.

Чи поверне держава кошти, які витратить на гарантійні виплати вкладникам Платинум Банку, та чи можуть розраховувати на компенсації вкладники "200+" читайте тут і тут

Довідково

Як зазначав Finbalance, чи найбільший ризик для активної роботи «друкарського верстату» НБУ в поточному році – це потенційна монетизація держоблігацій, які Мінфін випустив для докапіталізації Приватбанку.

Нещодавнім випуском індексних 15-річних ОВДП на 9,8 млрд грн Мінфін вичерпав весь ліміт для докапіталізації Приватбанку (116,8 млрд грн), який був передбачений у грудневій постанові Кабміну, з огляду на те, що в грудні в Приватбанк було «залито» 107 млрд грн у вигляді держпаперів (з них індексні ОВДП – на 64 млрд грн, гривневі – на 43 млрд грн). Щоправда, в Приватбанку, НБУ та уряді не виключали, що за результатами аудиту банку знадобиться додаткова докапіталізація.

Після націоналізації Приватбанку НБУ надав йому 25 млрд грн рефінансування. Ці борги одержавлений банк погасив ще до кінця грудня за рахунок монетизації Нацбанком частини держоблігацій (на 25,8 млрд грн з паперів на 107 млрд грн), які Мінфін випустив для докапіталізації Привату. Таким чином, Приватбанк фактично погасив вказаний борг перед НБУ держоблігаціями (такий ось бартер), водночас 25-мільярдна емісія лишилася в обігу.

Спершу в НБУ заявляли, що кошти від монетизації ОВДП для Приватбанку пішли на формування обов`язкових резервів («тобто фактично залишатимуться на коррахунку банка в НБУ»). Однак згодом в аналітичному звіті Нацбанк уже зауважив, що отримані Приватбанком кошти були спрямовані не тільки на формування обов’язкових резервів, але й «поповнення кас і банкоматів».

У січні НБУ викупив у Приватбанку ще ОВДП на 1,4 млрд грн, довівши сукупний обсяг монетизації до 27,2 млрд грн.

Таким чином, обсяг поки що немонетизованих держпаперів може становити 89,6 млрд грн.

Подальші темпи монетизації Нацбанком держоблігацій, випущених для Приватбанку, значною будуть залежати, від того, наскільки сумлінно попередні власники банку будуть повертати взяті кредити. Підтримати виконання Приватбанком зобов’язань перед вкладниками мають у т.ч. купонні платежі Мінфіну по «докапіталізаційним» ОВДП (6% - по індексним паперам та 10% - по гривневим).

Водночас є ризик, що Приватбанку доведеться купувати валюту на ринку чи в НБУ, щоб виконати свої зобов’язання перед валютними вкладниками (як що, наприклад, не вдаватиметься повернути старі валютні депозити за рахунок залучення нових валютних депозитів). Так, на 01 січня 2017 року обсяг валютних зобов’язань Приватбанку перевищував його валютні активи на 76,6 млрд грн (2,74 млрд дол). З даних НБУ випливає, що портфель валютних кредитів бізнесу в Приватбанку перед націоналізацією майже повністю було конвертовано в гривню.

Заступник глави НБУ Дмитро Сологуб розповідав, що до націоналізації Приватбанк активно працював на ринку валютних свопів – міняв вільну валюту на гривню (з правом зворотного викупу на тих же умовах через деякий час, - ред.). «Ось зараз банк ці свопи буде згортати, відповідно, отримуватиме валютний ресурс і натомість віддавати іншим банкам гривню», - констатував Д. Сологуб на початку січня, не уточнюючи, про які обсяги свопів йдеться.

На днях інший заступник глави НБУ Олег Чурій під час брифінгу заявив, що в Приватбанку достатньо валютної ліквідності, а на валютному ринку він присутній, як й інші банки.

Нагадаємо, на днях міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що процес внесення колишніми акціонерами Приватбанку заставного майна під отримані в банку кредити «не відповідає нашим очікуванням і наданим зобов`язанням».

У лютому глава правління Приватбанку Олександр Шлапак запевняв, що, принаймні, по частині кредитів, залучених екс-акціонерами, відсотки сплачуються.

Раніше в НБУ та уряді заявляли, що екс-власники Приватбанку взяли зобов`язання перед державою в рамках націоналізації фінустанови до 01 липня реструктуризувати отримані в банку кредити (називалася сума 160 млрд грн). У Нацбанку допускали, що якщо екс-акціонери Приватбанку до 01 липня 2017 року реструктуризують 75% заборгованості, НБУ буде готовий дати відстрочку для реструктуризації решти 25% боргів до кінця 2017 року (згідно з неофіційною інформацією, така опція прописана в проекті оновленого Меморандуму з МВФ).

Водночас екс-акціонер Приватбанку Ігор Коломойський заявляв, що на момент націоналізації Приватбанку всі корпоративні кредити були реструктуризовані на вимогу НБУ. «31 млрд грн застав записали на баланс, а на суму 124 млрд грн реструктурували портфель. НБУ вибрав компанії, які його влаштовують, і кредити були переведені на ці фірми", - зазначав екс-співвласник банку.

Олександр Шлапак повідомляв, що кредитний портфель колишніх акціонерів Приватбанку буде реструктуризовано на 10 років з поквартальною виплатою.

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева заявила, що до кінця першого півріччя має пройти перевірка здатності компаній, яким Приватбанк позичив гроші, розрахуватися з ним у найближчі 5-10 років.

"Якщо цього не відбувається, то тоді (було) доведення банку до банкрутства. Це - питання наших всіх правоохоронних органів і банк буде подавати позови", - сказала В. Гонтарева, відповідаючи на питання про відповідальність колишніх акціонерів.