НБУ: процедуру банкрутства фізосіб зможуть ініціювати лише вони самі, а не кредитори

Все про економіку та фінанси

НБУ в офіційній заяві привітав ухвалення Верховною Радою Кодексу України з процедур банкрутства (до прийняття - законопроект №8060) - у другому читанні та в цілому.

"Рішення парламенту вирішує важливе соціальне питання неплатоспроможності позичальників – фізичних осіб, які до цього часу не мали можливості ініціювати та пройти процедуру банкрутства. Відтепер позичальник, який потрапив у скрутне матеріальне становище, може офіційно ініціювати своє банкрутство і, цивілізовано пройшовши всю його процедуру, не псувати свою кредитну історію.

Важливо, що стати ініціатором позову про банкрутство згідно кодексу може тільки сам позичальник, а не кредитор.

Для подібних випадків у таких країнах, як Сполучені Штати Америки, ФРН, Латвія, Польща та інших, існує спеціальне законодавство, спрямоване на розв’язання тимчасових проблем громадян. Воно забезпечує надання допомоги чесним боржникам шляхом передусім реструктуризації боргів, а в разі неможливості боржником у майбутньому погасити борги – їх списання", - констатує НБУ.

Так, у Кодексі процедур банкрутства пропонується:

• запровадити процедуру "fresh start" для відновлення платоспроможності боржника у максимально стислі терміни. Якщо громадянин не зі своєї вини опинився у скрутному становищі, то держава дасть можливість почати фінансове життя з чистого аркуша;

• встановити мінімальні бар’єри на шляху до звернення громадян до такого юридичного механізму, як відновлення платоспроможності;

• передбачити участь арбітражного керуючого, який допоможе боржнику розв’язати його фінансові проблеми;

• передбачити розгляд справ господарським судом за місцем проживання боржника;

• задля виключення можливості шахрайства передбачити тести на добросовісність: на вході у систему, у самому процесі розгляду справи та щодо наслідків визнання особи банкрутом.

"Крім того, новий Кодекс вирішує питання валютної іпотеки, що стало болючим для багатьох українців після фінансової кризи 2008 року. Так, позичальники валютної іпотеки отримають пільгові умови погашення своїх кредитів, якщо є власниками єдиного житла (квартир не більше 60 м2 або будинків не більше 120 м2) – для них буде застосовуватися пільгова ставка (на рівні індексу депозитів 12-міс. (індекс НБУ) плюс 0.5% річних) та значно збільшені строки погашення (до 10 років)", - додав НБУ.

НБУ вважає, що процедура банкрутства і для юридичних осіб стане ефективнішою і прозорішою.

Так, кодекс:

• мінімізує можливість фіктивного банкрутства, що позитивно вплине на захист прав кредиторів, і як наслідок буде сприяти відновленню кредитування;

• продаж майна підприємств-банкротів буде проходити виключно через електронні аукціони;

• значно скоротяться строки процедури банкрутства.