НБУ: ліквідність банківської системи знизиться через виплату зовнішніх держборгів

Все про економіку та фінанси

НБУ очікує в найближчі три роки подальше проведення досить жорсткої монетарної політики для забезпечення зниження інфляції до цільового рівня в 2020 році. Водночас, як зазначається, за базовим сценарієм така жорсткість буде поступово зменшуватись на тлі послаблення інфляційного тиску.

"Очікується зниження ліквідності банківської системи, що відобразиться на основних операціях НБУ з регулювання ліквідності. Головними чинниками такого зниження буде здійснення урядом значних виплат за зовнішніми зобов’язаннями упродовж наступних двох років та збільшення готівки в обігу на тлі зростання трансакційного попиту. Це зумовить зростання попиту банків на кредити рефінансування та зменшення обсягу випуску депозитних сертифікатів НБУ. У період переходу з одного стану ліквідності в інший її позиція може бути нестійкою", - уточнює НБУ.

Нацбанк зауважує, що незважаючи на розвиток безготівкових розрахунків, попит на готівку підтримується підвищенням реальних доходів населення та рівня цін. Очікується збільшення готівки в касах банків з огляду на поширення використання платіжних карток та відповідно збільшення необхідних для цього готівкових коштів у банкоматах. Разом зі зростанням коррахунків банків це призведе до приросту грошової бази на рівні 11% у 2019 році та понад 6% у 2020 та 2021 роках.

"Зниження інфляційного тиску супроводжуватиметься поступовим пом’якшенням монетарних умов, що в свою чергу сприятиме послабленню РЕОК гривні у 2020-2021 роках. Ключова ставка в реальному вираженні знижуватиметься з поточного (9-10%) до нейтрального рівня (близько 3%) у середньостроковій перспективі”, - констатує НБУ.