НБУ: індекс виробництва базових галузей у січні знизився на 0,4%

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, в січні 2019 року індекс виробництва базових галузей (ІВБГ) знизився на 0.4%, однак порівняно з груднем 2018 року показники за більшістю видів діяльності поліпшилися (крім окремих видів промисловості і будівництва).

Індекс сільськогосподарського виробництва, який із січня по травень розраховується виключно за даними тваринництва, зріс на 3.0% р/р. Зростання прискорилося не лише порівняно з індексом тваринництва в грудні 2018 року (2.6% р/р за розрахунками НБУ на основі кумулятивних даних по тваринництву), а й з індексом сільськогосподарського виробництва у цілому (2.8% р/р).

Порівняно з груднем поліпшилася більшість показників виробництва продукції тваринництва, крім виробництва яєць. Це відбулося передусім за рахунок нарощування виробництва на сільськогосподарських підприємствах, що переважило подальше падіння виробництва за більшістю продуктів тваринництва в населення.

Прискорилося зростання роздрібного товарообороту (до 6.3% р/р), підтримуване стійким зростанням реальної заробітної плати в Україні та більшими пенсійними виплатами (детальніше – у розділі 2.4).

Також у січні відновилося зростання пасажирообороту (на 3% р/р порівняно зі зниженням на 5.6% р/р у грудні). Передусім стрімко зросли обсяги авіаційних перевезень пасажирів (на 18.2% р/р). Також повернувся до додатних приростів пасажирооборот залізничним та автомобільним транспортом (що може пояснюватися припиненням дії воєнного стану, який діяв в десяти областях України протягом більшої частини грудня).

Усе це свідчить про подальше стійке зростання споживчого попиту.

Активізація експорту зумовила поліпшення показників оптової торгівлі та вантажообороту. Так, в оптовій торгівлі сповільнилося падіння (до 4.8% р/р у січні з 5.9% р/р у грудні), а у вантажообороті відновилося зростання (на 2.9% р/р порівняно зі зниженням на 6.9% р/р у грудні).

Також вагомим чинником зростання вантажообороту було збільшення обсягів транзиту газу територією України (обсяги вантажообороту трубопровідним транспортом зросли на 24.6% р/р).

Порівняно високими темпами (6.2% р/р) тривало зростання обсягів будівельних робіт, хоча показники будівництва дещо погіршилися порівняно з уточненими даними за 2018 рік. Уповільнення зростання порівняно з груднем 2018 року (7.1% р/р) було спричинене передусім поглибленням падіння обсягів житлового будівництва (до 17.8% р/р). Натомість прискорилося зростання обсягів будівництва інженерних споруд (до 23.7% р/р з 10.6% р/р у грудні) на тлі подальшого нарощування капітальних видатків бюджету, а також нежитлових будівель (до 10.4% р/р).

Натомість показники промисловості залишалися слабкими – падіння в січні (3.3% р/р) поглибилося порівняно з груднем 2018 року (2.8% р/р за уточненими даними Держстату).

Так, знизилися обсяги виробництва в добувній промисловості (на 1.6% р/р). Зокрема зафіксовано падіння обсягів видобутку металевих руд (на 7.1% р/р), у тому числі через зниження попиту з боку металургійної галузі, та інших корисних копалин (таких, як камінь, пісок, глина). Частково падіння в цих видах діяльності було компенсоване подальшим нарощуванням видобутку кам’яного вугілля (на 16.2% р/р), зокрема внаслідок подальшої переорієнтації ТЕС і ТЕЦ на газову марку вугілля українського походження, а також природного газу та нафти (на 4.3% р/р).

Суттєво сповільнилося зростання обсягів виробництва в енергетиці (до 1.3% р/р порівняно з 11.1% р/р у грудні).

Попри нижчу температуру цьогорічного січня порівняно з аналогічним періодом минулого року, знизився попит з боку підприємств переробної та добувної промисловості. Зокрема, із 12 січня для проведення ремонтновідновлювальних робіт після масштабної пожежі були зупинені цехи з виробництва етилену і поліетилену на "Карпатнафтохімі" – флагмані нафтохімічної галузі України. Серед іншого, це зумовило поглиблення падіння обсягів виробництва в хімічній промисловості на 14.9% р/р.

Показники більшості галузей переробної промисловості поліпшилися порівняно з груднем. Так, уповільнилося падіння в харчовій промисловості (до 1.9% р/р), зокрема під впливом зростання виробництва олії і тваринних жирів (на 7.5% р/р), молочної продукції (на 2.3% р/р) та уповільнення падіння у виробництві цукру (до 34.6% р/р).

Також зросли обсяги виробництва напоїв, зокрема алкогольних (5.4% р/р порівняно зі зниженням на 25.2% р/р у грудні) на тлі низької бази порівняння. Водночас істотно знизилися обсяги виробництва тютюнових виробів (на 37.6% р/р порівняно зі зростанням на 8.6% р/р у грудні), що, серед іншого, може пояснюватися традиційною практикою виробників накопичення запасів продукції напередодні чергового підвищення акцизів з початку 2019 року.

Падіння обсягів виробництва в металургії уповільнилося (до 4.5% р/р з 9.9% р/р у грудні), у тому числі завдяки завершенню капітальних ремонтів та розширенню виробничих потужностей на окремих заводах.

Також уповільнилися темпи падіння в машинобудуванні (до 11.9% р/р), зокрема завдяки істотному нарощуванню виробництва легкових автомобілів (зростання на 73% р/р) та збільшенню виробництва комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (на 13.1% р/р).