НБУ і Приватбанк судяться з фірмами "приватівців", які претендують на Сбер, ВТБ, ПІБ

Все про економіку та фінанси

НБУ заявив, що отримав низку рішень судів про стягнення заборгованості з майнових поручителів Приватбанку по рефінансуванню - в т.ч. ТОВ "Еверест Істейт" (4 позови) і "Едельвейс-2000" (3 позови).

Із держреєстру судових рішень випливає, що, зокрема, 16.10.2018 Госпсуд Київської області в рамках справи №911/1165/18 вирішив звернути стягнення на об’єкт нерухомості в Криму, що належить приватному підприємству "Едельвейс-2000". Йдеться про апартамент №17д рекреаційного комплексу площею 104,1 кв.м в м. Ялта, смт. Гурзуф, набережна ім. О.С. Пушкіна, 17. Визначений спосіб реалізації предмета іпотеки - шляхом його продажу на прилюдних торгах у межах процедури виконавчого провадження, з початковою ціною продажу 2,1 млн грн.

Зауважимо, що ТОВ "Еверест Істейт" і ПП "Едельвейс-2000" фігурують в переліку півтора десятка “приватівських” структур (“імені” Ігоря Коломойського та його партнерів), які отримали рішення Арбітражного суду Гааги (Нідерланди) від 02.05.2018 (в справі ПТС №2015-36) про стягнення 139 млн дол (плюс 20 млн дол відсотків) з Російської Федерації в особі Міністерства юстиції РФ як компенсації за нерухоме майно, експропрійоване (відібране) в них у Криму після його анексії Росією.

Російські ЗМІ писали, що після анексії Криму російська окупаційна адміністрація "націоналізувала" 87 об`єктів, що належать “приватівцям”. Як зазначалося, серед експропрійованих об`єктів - у т.ч. санаторій «Форос», два дитячих оздоровчих комплекси, корпус оздоровчого комплексу «Таврія» площею понад 3,8 тис. кв. м, турбаза «Нива Яйла» в селищі Гірське під Ялтою, 36 АЗС «Укртатнафти», склад паливно-мастильних матеріалів в Сімферополі, пункт наливу скрапленого газу в Керчі.

05.09.2018 Апеляційний суд м. Києва - в рамках забезпечення позову “приватівців” в справі №796/165/2018 щодо виконання рішення Арбітражного суду Гааги від 02.05.2018 - задовольнив клопотання “приватівських” компаній та наклав арешт на акції і нерухомість “дочок” російських держбанків (Промінвестбанку, Сбербанку, ВТБ Банку), заборонив їм здійснювати ліквідацію чи реорганізацію юрособи. У ході судового процесу “приватівці” висловлювали думку, що на акції Промінвестбанку, Сбербанку та ВТБ Банку як майно держави Росія на території України “може бути звернено стягнення на підставі рішення міжнародного суду” (цитата з судових матеріалів).

25.09.2018 Апеляційний суд м. Києва задовольнив заяву “приватівських” структур та надав дозвіл на виконання рішення Арбітражного суду Гааги від 02.05.2018 про стягнення 139 млн дол з РФ в особі Міністерства юстиції РФ як компенсації за експропрійовану в Криму нерухомість. Суд видав виконавчий лист про стягнення з Російської Федерації (в особі Міністерства юстиції РФ) вказаної суми на користь “приватівців”.

Разом з тим, 22.10.2018 Київський апеляційний суд задовольнив скаргу Промінвестбанку та скасував постанову приватного виконавця від 21.09.2018 про арешт акцій банку в рамках виконавчого провадження №57266483, відкритого на виконання ухвали Апеляційного суду м. Києва від 05.09.2018 за заявою ТОВ “Крим Дівелопмент” (одна з “приватівських” компаній, яка претендує на акції “дочок” російських держбанків).

Перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова таким чином коментувала арешт акцій Промінвестбанку, Сбербанку, ВТБ Банку: “Вони [банки з російським держкапіталом] були змушені призупинити процес згортання. А це робили всі російські банки - і Промінвест, і навіть трохи Сбер, який до останнього сподівався, що може бути проданий. Я не хочу коментувати рішення суду, тому що воно дуже неоднозначне: якщо мова йде про чисті активи відповідачів, то це капітал, але ніяк не кредити, тому що це не гроші банку, а кошти, що належать вкладникам. Словом, нюансів там багато. Але в будь-якому випадку банки подали апеляцію, подивимося, чим все закінчиться”.

Додамо, що Госпсуд м. Києва також розглядає справу №910/10510/18 за позовом Приватбанку про визнання предметом іпотеки 92 об`єктів нерухомого майна за адресою м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 21, звернення стягнення на предмет іпотеки, визнання недійсними нікчемних правочинів купівлі-продажу та іпотеки, визнання відсутніми права іпотекодержателя. Серед відповідачів у цій справі - три компанії, в т.ч. ТОВ "КУА "Фінансовий капітал", яка знову ж таки фігурує в згаданому переліку “приватівських” структур, які претендують на акції Промінвестбанку, Сбербанку, ВТБ Банку. У рамках цієї судової справи Приватбанк заявляє про заборгованість ТОВ "АС-МВК" у розмірі 564 млн грн.

За даними НБУ, на 01.07.2018 борг Приватбанку по рефінансуванню становив 9,8 млрд грн (тоді як на початок 2017 року - тобто фактично відразу після націоналізації банку - 18 млрд грн).

Торік прес-служба Приватбанку в коментарі для Finbalance визнавала, що погашення банком рефінансування призводить до зменшення зобов’язань Ігоря Коломойського як поручителя перед НБУ по рефінансу.

У чинній наразі редакції Меморандуму між Україною та МВФ прописане в т.ч. таке зобов’язання НБУ: “Непогашені на даний час кредити рефінансування НБУ для підтримки ліквідності [Приватбанку] буде реструктуровано у такий спосіб, щоб не порушувалася юридична сила особистих гарантій колишніх власників банку, пов`язана з такими кредитами”.

У червні 2018 року НБУ подав 143 позови до юросіб, які надавали майно в заставу для Нацбанку як забезпечення боргів Приватбанку по рефінансуванню. Обсяг вимог НБУ по цим позовам - 10 млрд грн. Крім того, НБУ публічно заявляв, що подав позови в суди Швейцарії та України проти Ігоря Коломойського як поручителя по боргам Приватбанку по рефінансу. Обсяг вимог Нацбанку по цим позовам - теж 10 млрд грн (по 5 млрд грн в женевській та дніпропетровських справах).

Як писав Finbalance, суди першої інстанції вже задовольнити кілька позовів НБУ до компанії "Фінілон" (за даними держреєстру, належить Приватбанку та "приватівцям") про звернення стягнення на низку об`єктів нерухомості в Криму - в рахунок погашення боргу Приватбанку по рефінансуванню.

За даними Нацбанку, госпсуди винесли загалом 19 рішень на користь НБУ на 947 млн грн в справах за позовами до поручителів Приватбанку по рефінансуванню. Йдеться не лише про згадані "Фінілон" (9 позовів), "Еверест Істейт" (4 позови), "Едельвейс-2000" (3 позови), а також "Скорзонера" (2 позови) і "Кобос" (1 позов).

Разом з тим, 29.08.2018 Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Приватбанку та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 27.04.2018 (у справі №910/23070/17), яким було задоволено позов ПрАТ “Товкачівський гірничо-збагачувальний комбінат” (пов’язують з “приватівцями”) та вирішено стягнути з Приватбанку 8,15 млн грн, які позивач як заставодавець сплатив для НБУ в рамках погашення частини боргу Приватбанку по рефінансуванню (за кредитним договором №19 від 24.10.2008).

Детальніше про судові спори між НБУ та “приватівцями” щодо боргів Приватбанку по рефінансуванню (у т.ч. в контексті зернового терміналу “Бориваж”, курорту “Буковель” тощо) читайте тут.