НБУ і ФГВФО судяться з компанією Бахматюка за горілчаний цех і санаторій

Все про економіку та фінанси

Львівський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ТОВ "Станіславська торгова компанія" на рішення Госпсуду Івано-Франківської області від 29.10.2015, який присудив звернути стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором на користь «ВіЕйБі Банку» (наразі на ліквідації), оскільки позичальник фінустанови – ПрАТ "Залізничик" – неналежним чином виконував зобов`язання за кредитним договором від 19.07.2011 (внаслідок чого, за розрахунками ліквідатора «ВіЕйБі Банку», утворилася заборгованість в обсязі майже 43 млн дол.).

За умовами іпотечного договору, ТОВ «Станіславська торгова компанія» (кінцевим бенефіціаром компанії, за даними держреєстру, є Олег Бахматюк) передало в іпотеку «ВіЕйБі Банку» санаторій профілакторій, що знаходиться за адресою Івано-Франківська область, смт. Богородчани, урочище Мочари, 1 та складається з будівель та споруд:

- профілакторій «Мочари» загальною площею - 5001,4 кв.м.;
- трансформаторна - 54,5 кв.м., котельня - 153,4 кв.м., насосна - 37,3 кв.м., їдальня - 66,8 кв.м., прохідна - 31,6 кв.м., очистні споруди - 59,7 кв.м., очистні споруди - 96,0 кв.м., насосна - 22,6 кв.м., насосна - 17,3 кв.м.

Для задоволення грошових вимог ліквідатора «ВіЕйБі Банку» Госпсуд Івано-Франківської області і постановив звернути стягнення на зазначений предмет іпотеки шляхом визнання права власності за позивачем. Ціною набуття предмета іпотеки у власність «ВіЕйБі Банку» суд вказав вартість предмета іпотеки, яка буде визначена на рівні не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб’єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна для реєстрації права власності та обліку даного майна на балансі банку.

Крім того, Головне управління НБУ в м. Києві та Київській області подало позов до ТОВ «Станіславська торгова компанія» щодо звернення стягнення на предмет іпотеки. Згідно з матеріалами справи Госпсуду м. Києва, Нацбанк обґрунтовує свої вимоги порушенням «ВіЕйБі Банком» кредитного договору від 13.10.2014 №43, забезпеченого іпотечним договором від 13.10.2014 №1323, по якому виникла заборгованість на суму 1,22 млрд грн.

Відповідно іпотечного договору, в забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором іпотекодержавець надав в іпотеку належне йому на праві власності нерухоме майно (предмет іпотеки) – цех по виробництву лікеро-горілчаних виробів, що знаходиться за адресою Іано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Промислова, буд. 29, який складається з

- адміністративно-виробничого корпусу «А», загальною площею 9 406,1 кв.м.;
- адміністративного корпусу «Б», загальною площею 103, 6 кв.м.;
- складу «В» загальною площею 1 460,1 кв.м.;
- виробничого цеху «Л», загальною площею 181,8 кв.м.;
- складу-рампи «П», загальною площею 550,6 кв.м.;
- складу «М», загальною площею 534,5 кв.м.;
- складу «Т», загальною площею 109,8 кв.м.

«Ринкова вартість предмету іпотеки становить 1 250 000 000,00 грн., що підтверджується висновком незалежної оцінки станом на 08.10.2014 рік, наданим ТОВ «Бізнес-Центр «Експертиза», - зауважується в матеріалах справи.

Ухвалою Госпсуду м. Києва ще від 24.06.2015 була призначена економічна експертиза та судова експертиза з фінансово-кредитних операцій, а провадження у справі зупинено до їх завершення.

Додамо, що за даними НБУ, в березні 2014 року ВіЕйБі Банк отримав від Нацбанку кредити для збереження ліквідності (такі позики зазвичай видавалися на рік) під поруку та під заставу майнових прав за кредитними договорами на 850 млн грн, у квітні – ще на 1 млрд грн, а в жовтні – стабкредит на 1,2 млрд грн. (під заставу нерухомості та поруку).

Як писав Finbalance, за даними Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО), за підсумками 2015 року він реалізував активи неплатоспроможних банків на суму близько 1,2 млрд грн. Це при тому, що торік виплати вкладникам банків-банкрутів склали понад 40 млрд грн. (відбувалися вони, передусім, за рахунок кредитів НБУ та облігацій Мінфіну, які потім знову ж таки монетизовував Нацбанк, тобто здійснював емісію, - ред.).

Наприкінці минулого року директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін висловлював сподівання, що в 2016 році ФГВФО отримає як мінімум 5 млрд грн., максимум - 11-12 млрд грн. від продажу активів банків-банкрутів. Водночас за його оцінками, НБУ може виручити вдвічі більшу суму. Це при тому, що глава НБУ Валерія Гонтарева скаржилася на те, що Нацбанк не має права сам щось продавати. 

Про судовий спір НБУ та Фонду гарантування за активи банку "Фінансова ініціатива" (в якому наразі працює тимчасова адміністрація та який раніше, як і ВіЕйБі Банк, контролював Олег Бахматюк) читайте тут.

Finbalance