НБУ: експорт і далі буде падати

Все про економіку та фінанси

У 2015 році прогнозується подальше зменшення дефіциту рахунку поточних операцій – до 1,0-1,5% від ВВП (з 4.0% у 2014 році). Це пов‟язано зі скороченням імпорту внаслідок звуження внутрішнього попиту та девальвації гривні. Про це йдеться в матеріалах Нацбанку до парламентських слухань, які відбулися в середу.

Однак, як констатують в НБУ, незважаючи на позитивний ефект від підвищення цінової конкурентоспроможності українських товарів, експорт продовжуватиме зменшуватися через низку факторів, основними з яких є:
а) наслідки військового конфлікту на сході країни та обмежувальні заходи у торгівлі з Росією;
б) зниження цін на зерно, метали і руди на світових ринках;
в) висока залежність від імпортної сировини;
г) значна конкуренція на зовнішніх ринках.

Водночас в Нацбанку прогнозують повернення в поточному році до профіциту фінансового рахунку, насамперед внаслідок збільшення зовнішнього фінансування державного сектора. Крім розширеної програми з МВФ (EFF) (стара програма SBA передбачала фінансування у розмірі 11.6 млрд. дол. США у 2015-2016 роках) тривають переговори щодо залучення офіційного фінансування з багатьма іншими організаціями та країнами, вже підтверджено 4.5 млрд. дол. США кредитів та іншої проектної фінансової допомоги, а також випуск єврооблігацій на суму 2.0 млрд. дол. США під гарантії уряду США.

За оцінками НБУ, роловер за зовнішніми зобов`язаннями приватного сектора залишатиметься низьким – приблизно на рівні 2014 року. Чисті надходження прямих іноземних інвестицій також прогнозуються відносно низькими (до 1-2% від ВВП). Але не очікується подальшого відпливу валюти поза банки та значних обсягів погашення заборгованості за торговими кредитами як у минулому році.