НБУ доведеться перерахувати в бюджет майже втричі більшу суму, ніж у 2014 р.

Все про економіку та фінанси

У 2015 році НБУ має здійснити розподіл прибутку до розподілу за 2014 рік та перерахувати не пізніше 11 травня 2015 року до держбюджету кошти на загальну суму не менше як 65,4 млрд грн. Про це йдеться в законі про держбюджет-2015, який опублікував «Голос України».

Як зазначається в документі, це перерахування може бути частково відтерміноване на підставі звернення Нацбанку у разі його погодження Мінфіном.

«Установити, що у період з початку року до 11 травня 2015 року на вимогу Міністерства фінансів України кошти у розмірі до 25 відсотків обсягу, передбаченого в абзаці першому цієї статті, перераховуються Національним банком України до Державного бюджету України відповідно до графіка, встановленого Міністерством фінансів України», - йдеться в законі.

Нагадаємо, що в 2014 році НБУ мав перерахувати в держбюджет не менше 22,8 млрд грн. За даними Мінфіну, за 11 місяців відповідні платежі якраз склали цю суму.

Як раніше повідомляв FINBALANCE, за даними НБУ, прогнозована частина його прибутку до розподілу за 2014 рік для її перерахування до держказни має скласти біля 38 млрд. грн. Водночас забезпечити відрахування на 65,4 млрд грн. мають зміни до закону «Про Національний банк України».

Зауважимо, що відповідно до нині чинної статті 51 цього закону, 50% прибутку до розподілу НБУ перераховується до держбюджету наступного за звітним року. Після формування Національним банком України загальних резервів у розмірі 10% обсягу його грошово-кредитних зобов`язань прибуток до розподілу Національного банку України підлягає перерахуванню до Державного бюджету України у повному обсязі.

При цьому в прикінцевих положеннях закону про держбюджет-2015 передбачено зменшення норми формування загальних резервів Національного банку у розмірі 3% обсягу грошово-кредитних зобов’язань Національного банку у 2014 році, 5% - у 2015 році, 7% - у 2016 році.

Водночас слід зазначити, що Національний банк здійснює розподіл прибутку до розподілу після підтвердження зовнішнім аудитом та затвердження Радою Національного банку річного фінансового звіту. Рада НБУ розглядає аудиторський висновок та затверджує до 30 квітня наступного за звітним року річну фінансову звітність Національного банку та розподіл прибутку до розподілу за звітний рік.

Також слід додати, що в законі про держбюджет-2015 передбачено, що Мінфін за згодою НБУ як власника більше 60% держоблігацій упродовж першого півріччя 2015 року здійснить обмін за номінальною вартістю державних облігацій, що знаходяться у власності центробанку, на нові ОВДП у таких же обсягах із строком обігу до 20 років, відсотковою ставкою до 5% річних.

Як раніше повідомляв FINBALANCE, за оцінками уряду, такий крок у 2015 році дозволить зменшити обслуговування державного боргу щонайменше на 9,9 млрд. грн.

Зауважимо, що на 31 грудня обсяг ОВДП у портфелі НБУ становив 318 млрд грн, або 69,5% усіх ОВДП, що перебувають в обігу.