НБУ: дефіцит зовнішньої торгівлі товарами за січень-жовтень зріс на 42% - до $10,6 млрд

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, платіжний баланс за січень-жовтень зведено з дефіцитом 254 млн дол (за 10 місяців-2017 був профіцит 2,07 млрд дол), причому в жовтні був профіцит 164 млн дол (у жовтні-2017 - 155 млн дол).

Дефіцит рахунку поточних операцій за січень-жовтень - 4,57 млрд дол (за 10 місяців-2017 - 1,74 млрд дол). При цьому дефіцит зовнішньої торгівлі товарами становив 10,6 млрд дол (за 10 місяців-2017 - 7,48 млрд дол).

Як констатує Нацбанк, у жовтні відновилося зростання експорту товарів (на 11% у річному вимірі до 3.9 млрд дол) насамперед завдяки високому врожаю кукурудзи.

Загальний експорт зернових культур сягнув рекордних для жовтня фізичних обсягів у 4.2 млн т, а його вартісні обсяги збільшилися в 1.5 раза в річному вимірі. Поліпшилися також показники експорту інших продовольчих товарів: курятини, цукру, жирів та олійних. У цілому зростання експорту продовольчих товарів у жовтні становило 15.8% р/р.

Водночас зростання вартісних обсягів експорту продукції металургії в жовтні сповільнилося до 3.2% у річному вимірі через певне погіршення цінової кон`юнктури, скорочення обсягів виробництва та ускладнену логістику в Азовському морі.

У цілому за січень-жовтень експорт товарів зріс на 10% порівняно з аналогічним періодом минулого року до 35.5 млрд дол.

Зростання імпорту товарів у жовтні прискорилося (до 22.2% у річному вимірі до 5.6 млрд дол) за рахунок неенергетичного імпорту.

Стійкий внутрішній інвестиційний попит зумовив прискорення зростання імпорту продукції машинобудування, а високий споживчий попит стимулював подальше нарощення закупівель продовольчих товарів та промислових виробів.

Зростання енергетичного імпорту в жовтні залишалося високим через внутрішній попит з боку аграріїв та високих цін на енергоносії.

У цілому за січень-жовтень імпорт товарів зріс на 16% порівняно з аналогічним періодом минулого року до 46,1 млрд дол.

За даними НБУ, приплив капіталу за фінансовим рахунком у жовтні становив 1.0 млрд дол та був насамперед забезпечений борговими операціями приватного сектору.

Чистий приплив прямих іноземних інвестицій у жовтні становив 203 млн дол, 64% з яких були спрямовані до реального сектору. За 10 місяців цього року чистий приплив прямих іноземних інвестицій становив 1.7 млрд дол, 25% із яких – операції банківського сектору з переоформлення боргу в статутний капітал.

У цілому за січень-жовтень 2018 року чистий приплив капіталу за фінансовим рахунком становив 4.3 млрд дол та був вищим, ніж в аналогічному періоді 2017 року (3.8 млрд дол).