НБУ: частка "поганих" боргів ТОП-5 бізнес-груп без "Привата" сягає 82%

Все про економіку та фінанси

Найбільші бінес-групи України дуже погано обслуговують свої кредити, констатує НБУ, пише "Інтерфакс-Україна".

"Без урахування групи "Приват" у нас частка проблемної заборгованості ТОП-5 бізнес-груп - це 82%. З "Приватом" - це 93%", - сказав заступник директора департаменту фінансової стабільності Євген Дубогриз на презентації 5-го Звіту про фінансову стабільність у вівторок.

Згідно з документом, сумарний обсяг валових кредитів п`ятірці найбільших бізнес-груп становить близько 125 млрд грн, або 14% всіх кредитів корпоративному сектору.

Нацбанк уточнює, що на десятку найбільших бізнес-груп припадає 21% всіх кредитів, на двадцятку - 27%, тоді як частка "поганих" кредитів у них відповідно 79% і 76%.

"Дуже багато кредитів у нас сконцентровано і припадає або на великих позичальників, або на найбільші бізнес-групи. І саме в найбільших бізнес-групах - боржниках України зафіксована найгірша платіжна дисципліна", - констатував Є. Дубогриз.

Він додав, що в ході переговорів з позичальниками і банками НБУ бачить негативну тенденцію, що великі недобросовісні позичальники спеціально затягують реструктуризацію боргів, чекають, а іноді і вимагають від банків пільгових умов, наприклад, списання частини боргу або нульові відсотки на роки з погашенням в кінці терміну.

"За великим рахунком, боржники зараз мають більше сили, тим більше можливості, не платити за своїми боргами, ніж банки працювати з цими боржниками", - зазначив представник Нацбанку. Він закликав до прийняття законів про захист кредиторів та реформі судової системи.

"Якщо банки не будуть координуватися з метою врегулювання заборгованості великих груп, ці борги ніколи не будуть повернуті", - роблять висновок у свіжому Звіті про фінансову стабільність.