НБУ боїться, що Жеваго не поверне 1,54 млрд грн боргу, навіть якщо суд зобов`яже

Все про економіку та фінанси

Апеляційний суд м. Києва розглядає апеляційну скаргу ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» на ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 29 січня 2016 року, якою було відкрито провадження за позовом НБУ до нардепа Костянтина Жеваго щодо стягнення кредитної заборгованості. Як третя особа в справі фігурує банк «Фінанси та кредит», - одержувач кредитів НБУ, майновим поручителем по яким виступав К. Жеваго, а також згадане ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» (раніше глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані, зокрема, під заставу Білоцерківської ТЕЦ як майнового комплексу).

04 березня Шевченківський райсуд відмовився задовольнити клопотання НБУ про забезпечення позову, шляхом накладення арешту все рухоме та нерухоме майно, що належить К. Жеваго та щодо якого він є кінцевим власником (зокрема, але не обмежуючись, на частку в майні товариства, пропорційно розміру у статутному капіталі, що належить відповідачу ТОВ «Ворскла Сталь», Благодійний фонд «Полтавського гірничо-збагачувального комбінату»).

«Заява мотивована тим, що відповідач має зобов`язання перед Національним банком у сумі 1 539 358 515,35 грн, а також відсутність його дій щодо виконання своїх зобов`язань у добровільному порядку, поведінку відповідача та можливі наслідки такої поведінки, переконані, що є реальні підстави вважати, що невжиття заходів для забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог», - йшлося в ухвалі Шевченківського райсуду м. Києва від 04.03.2016.

26 квітня Апеляційний суд м. Києва скасував ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 04.03.2016 і прийняв нову ухвалу, якою заяву НБУ про забезпечення позову задоволено частково - накладено арешт на частку в майні ТОВ «Ворскла Сталь» пропорційно розміру у статутному капіталі частки – 9,09% (власне, про це публічно заявляли в НБУ; щоправда, тоді говорилося про вимоги до К. Жеваго на 1,45 млрд грн., а не на 1,539 млрд грн, як зауважувалося вище). 02 червня Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ відмовився приймати касаційну скаргу на ухвалу апеляційного суду.

Довідково

Борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

Голова НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що 80% кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" - це були позики структурам, пов`язаним з К. Жеваго.

Збиток банку "Фінанси та кредит" у І кварталі 2016 року склав 9,54 млрд грн, а за підсумками 2015 року - 21,05 млрд грн.

За даними Фонду гарантування, на 01 серпня вкладники банку "Фінанси та кредит" в межах гарантійної суми вже отримали компенсації на 9,86 млрд грн (94,4% запланованих виплат).

Про інші судові спори між компаніями К. Жеваго та НБУ читайте тут, а з Фондом гарантування - тут.

Про низку кримінальних проваджень по банку "Фінанси та кредит" читайте тут і тут.