НБУ: ВВП в І кварталі зріс на 2,3%, за весь рік буде 3,4%

Все про економіку та фінанси

За оцінками НБУ, в І кварталі 2018 року реальний ВВП зріс на 2.3% у річному вимірі.

Як зазначається, внутрішній попит, як споживчий, так і інвестиційний, залишився основним рушієм економічного зростання. Підтримували зростання подальше підвищення доходів населення, високі ділові очікування, а також сприятливі зовнішньоекономічні умови. Крім того, певний внесок мало й зниження бази порівняння під впливом розриву виробничо-логістичних зв’язків з НКТ минулого року, однак прояв цього чинника повною мірою очікується в наступних кварталах. Дещо стримувало економічну активність погіршення погодних умов наприкінці кварталу.

У Нацбанку кажуть, що збереження сприятливих зовнішньоекономічних умов та попиту на окремі товари з боку країн ЄС на початку 2018 року забезпечувало стійке зростання експорту товарів. Однак темпи зростання імпорту були вищими через активний споживчий попит на тлі зміцнення гривні. У результаті в січні-лютому 2018 року дефіцит торгівлі товарами збільшився до 1.3 млрд дол. Подальше нарощення грошових переказів сприяло зростанню профіциту рахунків первинних та вторинних доходів і, як наслідок, сальдо поточного рахунку в січні-лютому, як і в минулому році, залишалося близьким до нуля.

"Національний банк залишив незмінним прогноз економічного зростання на 2018 – 2020 роки

Як і раніше, Національний банк прогнозує прискорення зростання реального ВВП у 2018 році до 3.4%. Основним драйвером зростання економіки залишатиметься приватне споживання завдяки збереженню високих темпів зростання реальних зарплат на тлі активних міграційних процесів. Також цьому сприятиме пом’якшення фіскальної політики через підвищення соціальних стандартів. Очікується збереження активної інвестиційної діяльності підприємств.

У 2019 – 2020 роках зростання реального ВВП дещо уповільниться (до 2.9%). Це відбуватиметься через послаблення впливу фіскального пом’якшення та достатньо жорстку монетарну політику з огляду на необхідність повернення споживчої інфляції до цільового рівня. Цей прогноз виходить з консервативних припущень щодо прогресу в структурних реформах з відповідним повільним підвищенням довгострокового потенціалу економіки. У разі рішучішого проведення реформ темпи зростання можуть бути вищими. 

Експорт зростатиме через сприятливі умови торгівлі, високий урожай, розширення доступу українських підприємств до зовнішніх ринків. Додатковим чинником буде відновлення виробництва в окремих галузях промисловості, які раніше знизили випуск у зв’язку з обмеженням доступу до продукції підприємств, розташованих на НКТ.

Водночас імпорт зростатиме внаслідок підвищення внутрішнього споживчого й інвестиційного попиту та поступового зміцнення реального ефективного обмінного курсу. Зростання надходжень від трудових мігрантів через продовження міграційних процесів, у тому числі внаслідок лібералізації норм працевлаштування у країнах-сусідах, частково компенсуватиме розширення дефіциту зовнішньої торгівлі. Як наслідок, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу розширюватиметься помірно – до 2.6% від ВВП у 2020 році",  - резюмують у Нацбанку.