НБУ: ВТБ Банк не зможе брати участь в інтервенціях за запитом найкращого курсу

14.07.2017, 09:00

НБУ затвердив перелік банків, які зможуть брати участь у валютних інтервенціях НБУ у формі запиту щодо найкращого курсу у ІІI кварталі 2017 року, йдеться в заяві Нацбанку.

У цей перелік увійшли Альфа-Банк, «Банк інвестицій та заощаджень», «Кредит Дніпро», ІНГ Банк, «Глобус», «Креді Агріколь», ОТП Банк, Ощадбанк, «Південний», Приватбанк, Промінвестбанк, ПУМБ, "Райффайзен Банк Аваль", Сбербанк, Сітібанк, Таскомбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Укрсиббанк, Укрсоцбанк.

Зауважимо, що у відповідному переліку банків, які могли брати участь у валютних інтервенціях НБУ у формі запиту щодо найкращого курсу в ІІ кварталі, були в т.ч. ВТБ Банк і збанкрутілий Діамантбанк. Їх замінили банк «Кредит Дніпро» і «Глобус».

Національний банк проводить інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу з початку 2017 року, яка була запроваджена відповідно до Стратегії валютних інтервенцій Національного банку на 2016-2020 роки

Протягом І півріччя поточного року Національний банк купив на міжбанківському валютному ринку 1666,5 млн. дол. США, у тому числі через інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу 708 млн. дол. США. За цей період Національний банк продав на міжбанківському валютному ринку 329 млн. дол. США, у тому числі через інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу 17 млн. дол. США.

У валютній інтервенції формі щодо запиту найкращого курсу зможуть брати участь 20 банків, які за підсумками ІІ кварталу мали найкращий загальний рейтинг серед банків-учасників міжбанківського ринку. Цей загальний рейтинг розраховується на основі місця банку в кожному з трьох складових рейтингів, побудованих за трьома прозорими критеріями:

● обсяг операцій банку з купівлі та продажу іноземної валюти з іншими суб’єктами ринку та Національним банком (питома вага місця в цьому рейтингу в обрахунку загального рейтинга становить 50%),
● обсяг операцій банку з клієнтами з купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти (питома вага місця в цьому рейтингу - 30%),
● обсяг активів банку (питома вага місця в цьому рейтингу - 20%).

Валютна інтервенція у формі запиту щодо найкращого курсу здійснюється таким чином. Спочатку Національний банк проводить одночасний запит у банків щодо ціни на купівлю/продаж іноземної валюти через функціонал торговельно-інформаційних систем Блумберг або Рейтер. Отримавши пропозиції банків, Національний банк укладає угоду з тим банком, який запропонував найкращу ціну.

«Перевагою цієї форми валютної інтервенції є швидкість її застосування, а отже, вона є найбільш ефективним інструментом для згладжування функціонування міжбанківського валютного ринку. В той же час, Національний банк продовжує проводити інтервенції як у формі валютного аукціону, так і у формі інтервенції за єдиним курсом.

Питання щодо визначення переліку банків для здійснення інтервенцій за єдиним курсом на початку чергового кварталу до часу надходження даних для визначення нового переліку врегульовано Постановою Правління НБУ від 04 липня 2017 року № 59 «Про внесення зміни до Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою», яка набула чинності з 05 липня 2017 року», - констатують в НБУ.