НБУ: FFN і DebtX ще раз спробують продати активи банків-банкрутів на 11,5 млрд грн

Все про економіку та фінанси

НБУ заявив, що спільно з Фондом гарантування розпочинають другий етап продажу за «голландською моделлю» заставлених у Нацбанку прав вимоги за кредитними договорами неплатоспроможних банків балансовою вартістю 11,5 млрд грн, які раніше в рамках пілотного проекту з пакетного продажу активів виставлялись на торги радниками з продажу активів First Financial Network (FFN) та The Debt Exchange (DebtX).

Як зазначається, на першому етапі ФГВФО здійснював продаж цих активів окремими лотами у системі «ProZorro.Продажі» за «голландською моделлю», в результаті чого продано кредитів балансовою вартістю 819,6 млн грн.

Наразі непродані під час першого етапу права об’єднані у пули та передані для реалізації за «голландською моделлю» компаніям ТОВ «Дебтекс Україна» (дочірня компанія DebtX) та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн» (дочірня компанія FFN), - у межах спільного пілотного проекту НБУ та ФГВФО, який розпочав роботу ще на початку 2017 року.

Як зазначив директор Департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник, усі потенційні покупці від 24 вересня можуть отримати доступ до віртуальної кімнати даних ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн», у якій вже розміщена детальна інформація про пул кредитів, умови та порядок проведення електронних торгів. «За два-три тижні очікується відкриття такої віртуальної кімнати даних компанією ТОВ «Дебтекс Україна». Сподіваємося, що другий етап торгів з продажу кредитів пулами за «голландської моделлю» виявиться успішним та дозволить реалізувати їх за ринковою вартістю», - додав Ігор Будник.

Нагадаємо, у рамках цього пілотного проекту у вересні 2017 року на продаж було виставлено два пули – права вимоги за кредитами неплатоспроможних банків, передані у заставу НБУ. До реалізації були залучені дві компанії - ТОВ «Дебтекс Україна» та ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн». Стартові ціни продажу, встановлені ФГВФО та становили 600 млн грн та 810 млн грн відповідно. Проте торги не відбулися: за одним із пулів на участь у торгах не зареєструвався жоден учасник, за другим – надані цінові пропозиції були значно нижчими за стартову ціну. З урахуванням вищезазначеного, виконавчою дирекцією ФГВФО було прийнято рішення про реалізацію вказаних кредитів окремими лотами за «голландською моделлю». Як забезпечений кредитор НБУ погодив умови реалізації активів, переданих йому в заставу, після отримання рішення виконавчої дирекції ФГВФО.

За даними НБУ, за неповних дев’ять місяців 2018 року він отримав на погашення заборгованості за кредитами рефінансування неплатоспроможних банків 2,1 млрд грн, що майже вчетверо більше, ніж за аналогічний період минулого року. З них від реалізації активів за «голландською моделлю» НБУ отримав понад 373 млн грн.

ФГВФО в офіційній заяві додав, що також розпочинає «пілотний проект» з реалізації активів юридичних осіб, за умовами якого до передпродажної підготовки лотів будуть залученні професійні радники з продажу активів – “компаній із багаторічним досвідом роботи на світових ринках проблемних активів”.

“Для апробації нового підходу було сформовано «пілотний пул», до складу якого включено активи юридичних осіб 21 банку – права вимоги за понад 200 кредитами, загальна заборгованість за якими перевищує 8 млрд грн. Його передпродажною підготовкою займатиметься один із п’яти акредитованих при Фонді міжнародних консультантів. Переможцем відбору, проведеного серед попередньо кваліфікованих компаній, стало ТОВ «ЕКСІТО ПАРТНЕРС І КОЕН УКРАЇНА». Відповідний договір про співпрацю уже підписано.

Сформовано «пілотний пул» за календарним підходом: до його складу увійшли активи, що вже торгувались на голландському аукціоні та не були реалізовані на індивідуальних торгах”, - йдеться в повідомленні ФГВФО.

«Рівень конверсії проданих на індивідуальних торгах активів складає в середньому 24%. Якщо брати за основу світову практику, цей показник вийде ще вищим: у світі при розрахунку конверсії за основу береться тіло заборгованості, без врахування відсотків, штрафів та пені, нарахованих за період прострочки. Для розуміння: із заявлених понад 500 млрд грн балансової вартості активів 93 неплатоспроможних банків, що перебувають в управлінні Фонду, понад 130 млрд грн – фактично чверть загальної суми – це нараховані під час тимчасової адміністрації та ліквідації банків відсотки. Вони у рази збільшують номінальну вартість активів, але жодним чином не впливають на їхню якість і зрештою – на ціну продажу. Для покупців важлива наявність та цінність застави. Крім того, краща світова практика – це продаж проблемних активів у пулах, рівень конверсії яких в країнах з подібним рівнем захисту прав кредиторів, недосконалою судовою системою тощо – становить від 2,5% до 10%», – повідомила під час прес-конференції Світлана Рекрут, заступник директора-розпорядника Фонду.

У Фонді додають, що третій напрямок співпраці із акредитованими при Фонді професійними радниками з продажу активів – напрацювання стратегії продажу футбольного стадіону «Чорноморець» та пов’язаних із ним кредитів, що перебувають на балансі АТ «Імексбанк».

“На сьогодні завершено перший етап відбору компанії-переможця. І вже на наступному тижні, після вивчення запропонованих учасниками стратегій, буде обрано компанію, яка надаватиме комплексні послуги з передпродажної підготовки цих активів. Таке рішення пов’язане зі специфікою активу”, - резюмують у Фонді.