НАБУ розслідує кредити Ощадбанку для "Енергоринку", які опинилися в "ДТЕК" Ахметова

Все про економіку та фінанси

11 вересня Солом’янський райсуд м. Києва задовольнив клопотання детективів НАБУ та в рамках кримінального провадження №52018000000000158 надав їм тимчасовий доступ до документів (з можливістю вилучення/виїмки), які знаходяться в Ощадбанку за всіма балансовими аналітичними рахунками з обліку заборгованості держпідприємства “Енергоринок” як позичальника за низкою кредитних договорів 2016-2017 років.

Згідно з судовими матеріалами, під час розслідування кримінального провадження №52018000000000158 від 26.02.2018 (за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу - “Зловживання владою або службовим становищем”) детективи НАБУ встановили, що упродовж 2016-2017 років службові особи Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), “зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах товариств енергетичного холдингу «ДТЕК», приймали регуляторні рішення на користь зазначених товариств, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки інтересам інших виробників електричної енергії” (цитата).

Як констатується, на виконання постанов НКРЕКП прийнятих упродовж 2016-2017 років підприємствам ПАТ «ДТЕК Західенерго», ПАТ «ДТЕК Дніпроенерго», ПАТ «Київенерго» та ТОВ «ДТЕК Східенерго» “необґрунтовано надавались переваги перед іншими виробниками електричної енергії, у тому числі державними підприємствами, у виді перерахування ДП «Енергоринок» кредитних коштів для здійснення авансових платежів за товарну продукцію у загальному розмірі понад 10 млрд грн” (цитата).

“У ході досудового розслідування встановлено, що на підставі постанов НКРЕКП упродовж 2016-2017 років між ДП «Енергоринок» та АТ «Ощадбанк» укладено ряд договорів кредитної лінії, відповідно до яких підприємствам енергетичного холдингу «ДТЕК» перераховувались кредитні кошти”, - йдеться в судових матеріалах.

Як писали “Наші гроші”, детективи НАБУ розслідують, зокрема, обставини прийняття НКРЕКП рішень щодо порядку розподілу уповноваженим банком коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДП «Енергоринок».

Так, у грудні 2016 року за результатами низки рішень НКРЕКП та Міністерства енерговугілля держпідприємство «Енергоринок» перерахувало компаніям «ДТЕК» 676 млн грн. і ще 10 млн грн державним енергокомпаніям по боргам. Разом з тим по алгоритму, визначеному законом «Про електроенергетику», ці кошти мали бути розподілені між підприємствами теплової, атомної, річкової, альтернативної електрогенерації та «Укренерго». Однак по рішенню НКРЕКП, крім теплогенерації, грошей не отримав ніхто.

У 2017-2018 роках НКРЕКП і Міненерго знову прийняли низку рішень, по яким «Енергоринок» взяв кредит у розмірі 2 млрд грн в Ощадбанку і віддав ці гроші підприємствам теплової генерації для розрахунків за вугілля по боргам, накопиченим станом на 1 вересня 2017 року. З цієї суми 1,48 млрд грн. отримала група «ДТЕК», решту розділили «Центренерго» та «Донбасенерго». Компанії інших видів електрогенерації включно з державним «Енергоатомом» знову не отримали нічого, хоча ці кошти по законному алгоритму мали ділитись на всіх.

Як підкреслювалося, теплоенергетики отримали ці гроші безкоштовно, виплату відсотків по кредиту має виконувати «Енергоринок». Гроші на відсотки збирають зі споживачів України у вигляді спеціальної надбавки до тарифу. Тариф теплової генерації у 2018 році вже досяг 1,8 грн. за квт-год. Це на 125% вище, ніж відповідний тариф у 2015 році, коли видавалися вперше згадані аванси для теплової генерації. За підсумками 2017 року «ДТЕК» показала ріст EBITDA на 29% – до 23 млрд грн. Державне ПАТ «Центренерго» за підсумками року показало ріст чистого прибутку на 390% – до 1,9 млрд грн.

Нагадаємо, в ДП «Енергоринок» у червні 2018 року за результатами тендерів уклав п’ять угод загальною вартістю 386,66 млн грн про відкриття відновлюваних кредитних ліній на загальну суму 3,4 млрд грн. Кошти були позичені для авансу виробникам електроенергії відповідно до постанов НКРЕКП.

ДП «Енергоринок» уклало чотири кредитні угоди з Ощадбанком на загальну суму 2,7 млрд грн (обслуговування яких обійдеться загалом у 334,28 млн грн). Виконання угод забезпечено заставою майнових прав – прав вимоги за договорами з енергопостачальними компаніями загальною заставною вартістю 4,86 млрд грн.

Крім того, ДП “Енергоринок” уклало кредитну угоду з Укргазбанком на 700 млн грн (під 19,1% річних на строк до 30 листопада 2018 року, обслуговування коштуватиме 52,38 млн грн). Виконання угоди забезпечено заставою майнових прав – прав вимоги за договорами з енергопостачальними компаніями АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» та АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» загальною заставною вартістю 1,26 млрд грн.

У березні 2018 року Кабмін погодив річну відстрочку (до 1 травня 2019 року) на повернення “Енергоринком” для Ощадбанку 1,7 млрд грн кредитів.

Група “ДТЕК” Ріната Ахметова контролює близько 80% теплової електрогенерації України.

У серпні глава Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв публічно заявив, що за результатами розслідування АМКУ не виявлено доказів зловживання енергохолдингом “ДТЕК” своїм монопольним становищем.

Із квітня 2016 року в Україні в ціні електроенергії діє ціна вугілля за формулою «Роттердам+доставка морем+перевалка у порту». Це спричинило стрімкий ріст тарифів для ТЕС. Після введення в дію «роттердамської» формули єврооблігації ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими, їх скупкою займалась група ICU (в якій раніше працював недавній керівник НКРЕКП Дмитро Вовк).

Директор НАБУ Артем Ситник в червні публічно називав одним з найактуальніших розслідування за фактом зловживання службовим становищем посадовцями НКРЕКП через формулу «Роттердам+» в інтересах енергогенерувальних компаній.

Згідно з судовими матеріалами, в рамках карного провадження №52017000000000209 (від 24.03.2017) детективи НАБУ розслідують у т.ч. придбання групою ICU єврооблігацій енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова.

21 вересня президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський на засіданні комітету з питань ПЕК, ядерної політики та безпеки розкритикував новий склад НКРЕКП і назвав формулу "Роттердам+" корупційною.

"Ті ж самі штампи, та сама риторика, той самий корупційний "Роттердам+", - сказав голова компанії. - А тариф "Енергоатома" продовжує залишатися найнижчим у світі. Чому? Що у нас дешевше, ніж у них, окрім робочої сили? Чи може наші технології настільки передові і просунуті? Все набагато простіше – у нас ексклюзивні "особливості національного регулювання".

Коментарі нового керівництва НКРЕКП щодо “Роттердам+” - тут, тут, тут, тут.