Корупція чи протекціонізм: ВР прийняла за основу законопроект "Купуй українське"

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла за основу законопроект "Купуй українське, плати українцям" (законопроект №7206), який, зокрема, передбачає введення питомої ваги "місцевої складової" не нижче 20% в тендерній пропозиції на участь у публічних держзакупівлі. За прийняття законопроекту в першому читанні проголосував 241 народний депутат, пише "Інтерфакс-Україна".

Як повідомлялося, зареєстрований 31 депутатом законопроект №7206 "Купуй українське, плати українцям" (про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку промислового виробництва і малого та середнього підприємництва), передбачає, зокрема, що при державних закупівлях повинна бути врахована "місцева складова".

Документ пропонує виділити категорії товарів, робіт або послуг, закупівлі яких будуть проводитися виключно за ціновим критерієм. Для інших він передбачає додаткові нецінові критерії. Зокрема, планується ввести питома вага "місцевої складової" не нижче 20% в тендерній пропозиції.

Під місцевою складовою депутати пропонують розуміти частку місцевого виробництва товару - вартість сировини, заробітну плату співробітникам, витрати на оренду і ряд інших фінансових витрат. Також до місцевої складової товару або послуги пропонується віднести наявність сервісних центрів для обслуговування предмета закупівлі в Україні.

Голова комітету промислової політики Віктор Галасюк, представляючи законопроект, зазначив, що в структурі держзакупівель, які становлять близько 270 млрд грн на рік, 38% займають імпортні товари або товари зі значною імпортної складової, а 62% - вітчизняні товари. В. Галасюк запевнив, що прийняття законопроекту дозволить додати 1% до зростання ВВП, скоротити імпорт на 5% і безробіття на 0,5%, пише УНІАН.

Проти прийняття цього закону, зокрема, виступило Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Зокрема, як повідомлялося, перший заступник міністра економрозвитку і торгівлі Максим Нефьодов на своїй сторінці в соцмережі Facebook написав, що гарна назва законопроекту "маскує цілий ряд шкідливих ініціатив, згідно з якими в будь-якому тендері замовник буде зобов`язаний переплатити до 43% за товар, який по складною формулою визначено кимось як вітчизняний ".

За словами М.Нефьодова, така норма є порушенням Угоди про асоціацію Україна-ЄС, а також створює значні корупційні ризики, оскільки для підтвердження вітчизняного походження товару, пропоновані правки в законодавство передбачають надання 23 довідок.