Мінсоцполітики: декларування доходів заробітчанами не призведе до їх оподаткування

Все про економіку та фінанси

Міністр соцполітики Андрій Рева заявив про необхідність декларування доходів тих українських громадян, які працюють в інших країнах для забезпечення принципу адресності при призначенні субсидій, констатує прес-служба відомства.

"Пропозиція щодо необхідності декларування доходів викликана питанням розрахунку розміру субсидій, а не з метою їхнього оподаткування. Інакше, заробітчани отримують подвійну преференцію у порівнянні з іншими громадянами.

Справа в тому, що усі бажаючі отримати субсидію повинні декларувати всі свої доходи, як ті, що вони отримують в Україні, так і ті, що надходять з-за кордону. На практиці відбувається наступне - хто живе і працює в Україні, сплачує податки та ЄСВ, часто не отримує субсидію, оскільки чесно декларує усі доходи (саме за рахунок сплачених цими людьми податків держава надає субсидії громадянам). А ті, хто отримують доходи з-за кордону, як правило, їх не декларують при зверненні за субсидією. У результаті їм субсидія нараховується у більшому розмірі, ніж це могло бути за умови чесного декларування доходів. Це відбувається за рахунок нас з Вами - платників податків в Україні", - констатував глава Мінсоцполітики.

Він також зазначив, що про оподаткування внаслідок декларації доходів отриманих з-за кордону не може йтися, оскільки усі податки з цих доходів були сплачені в державі перебування, а їхнє обкладання податком в Україні було би подвійним оподаткуванням.

"Коли громадянин звертається за субсидією, він зобов`язаний вказати свої доходи, оскільки ці кошти він витрачає на власне споживання. Але, якщо він не бажає це робити, то немає жодних проблем - але тоді не потрібно звертатися за субсидією", - додав А. Рева.

За його словами, фінансування програми житлових субсидій у 2019 році збільшено в порівнянні з 2018-м роком.

"У 2018 році на програму житлових субсидій було закладено 71 мільярд гривень, але з цієї суми майже 18 мільярдів це борги за попередні періоди. До речі, 2018 рік був першим роком, коли уряд не тільки не нарощував борги по субсидіях, але й зменшив їх на 18 мільярдів гривень. Тому, на субсидії було передбачено 53 мільярди гривень, а на наступний 2019 рік передбачено 55 мільярди гривень", - заявив міністр.

Урядовець також зазначив, що відповідно до розрахунків, у тому числі міжнародних експертів, цих грошей має вистачити для фінансування програми.

"На збільшення кількості субсидіантів впливає зростання тарифів, а на зменшення їхньої кількості та розміру субсидій працює зростання доходів громадян. Протягом двох років комунальні послуги і ціна на газ не зростали, в той же час, внаслідок пенсійної реформи пенсії зросли на 30 відсотків, а заробітні плати протягом першого півріччя зросли на 25 відсотків. Тому, якщо говорити про підвищення тарифів на газ на 23,5 відсотки, що вплине на збільшення тарифу опалення в середньому на 16 відсотків, то можна зробити висновок, що ці цифри корелюються одна з одною, а отже, різких змін у кількості субсидіантів та розмірах субсидій не буде", - підкреслив глава Мінсоцполітики.

А. Рева в інтерв’ю для “Радіо Свобода” розповів, що серед претендентів на соцдопомогу від держави 923 тисячі домогосподарств (із 6,9 млн) декларували відсутність доходів.

“Коли починаються вибіркові перевірки, з’ясовується, що частина цих людей (звичайно, не всі) купують дорогі автомобілі, квартири, будинки, скуповують гаджети, як це у нас було в Чернівецькій області – там на 189 тисяч гривень з карточки людина, в якої немає доходів, придбала. Тому цим людям поставили запитання:будь ласка, задекларуйте свої доходи і поясніть, за рахунок чого ви живете?

Коли ми говоримо, у кого виникли проблеми, то виникли проблеми у жителів Новопечерських Липок після того, як ми оприлюднили і створили електронний реєстр отримувачів, субсидіантів. Ви приходите до них, а виявляється, квартира там за декілька мільйонів, живе бабуся, а в неї пенсія 1 600 гривень, і вона претендує на субсидію. А той, кому належить ця квартира, знаходиться за спиною цієї бабусі.

Тому всі ці моменти, пов’язані з тінізацією, з приховуванням доходів – дійсно ми зробили таким чином, що тепер ці люди повинні пояснити, звідки у них доходи.

У нас було 6,9 млн загалом домогосподарств. 3,2 млн отримали перерахунок субсидій автоматично в травні місяці. Потім ще мільйон приблизно прийшли задекларували. І порядку 2,5 млн вагалися. Зараз вже з початком жовтня вони почали приходити сюди. Говорити про кінцеву кількість людей, які звернуться і задекларують, ми можемо лише наприкінці грудня цього року”, - зазначив А. Рева.