Мінфін: уряд не має 42 млрд грн на індексацію доходів громадян

Все про економіку та фінанси

У понеділок біля Верховної Ради відбувся мітинг представників профспілок, на якому вони наполягали, зокрема, на

- індексації доходів населення, принаймні, на рівень інфляції, який, за їх оцінками, становив у 2014-2015 рр. 172%;
- підвищенні з 1 липня та 1 грудня прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати на рівень фактичного прожиткового мінімуму, «що вдвічі є вищим ніж офіційна величина»;
- скасуванні 15-відсоткового податку з пенсій;
- перегляді тарифів на комунальні послуги тощо.

Від парламенту профспілківці вимагали невідкладно

- скасувати оподаткування та обмеження виплати пенсій працюючим та іншим пенсіонерам, прийнявши законопроект (законопроект №2698; автори – нардепи від «Батьківщини»);
- прийняти закон про індексацію заробітних плат, пенсій та інших грошових доходів населення (законопроект №2883; автор – Ю. Тимошенко);
- законодавчо закріпити об’єктивне встановлення справедливого прожиткового мінімуму, як базового соціального стандарту, прийнявши закон (законопроект №2238; автор – С. Каплін)
- скасувати рентну плату на газ для населення (законопроект №2835; автор – Ю. Тимошенко);

У вівторок Мінфін оприлюднив офіційну заяву, в якій вказав на те, що «розуміє важливість підтримки громадян України у такий важкий для країни час, і тому прагне якнайскоріше індексувати соціальні виплати», водночас «прагне бути відповідальним перед своїми громадянами, та збільшувати видатки, лише маючи для цього відповідний фінансовий ресурс».

Наводимо текст заяви:

«Реалізація вимог, озвучених профспілками, потребує значних додаткових видатків з бюджету та соціальних фондів, а також непередбачених втрат бюджету на загальну суму 42 млрд грн.

Наразі в Державному бюджеті не має коштів для такого значного підвищення соціальних видатків. Збільшення доходів бюджету на початку поточного року пояснювалося головним чином стрімкою девальвацією національної валюти в лютому 2015 року і було тимчасовим фактором, що вже не має впливу на надходження держбюджету.

Водночас, Міністерство фінансів вже зараз має закумулювати на своїх рахунках 24,4 млрд гривень для того, аби восени мати ресурс профінансувати надання субсидій на компенсацію підвищення тарифі для населення. Обсяг субсидій для населення на ці потреби передбачений на рекордному для країни рівні.

Окрім того, одним з пріоритетних завдань Міністерства фінансів є забезпечення достатнього фінансування обороноздатності нашої країни. В травні до Міністерства фінансів звернулися 10 відомств, що опікуються обороною та правоохоронною діяльністю в Україні, з проханням збільшити фінансування в цілому майже на 17 млрд гривень.

Нарешті, Міністерство фінансів має винайти кошти для фінансування тих змін до законодавства, що вже проголосовано Верховною Радою України та які потребують додаткового фінансування вже в поточному році. Зокрема, Закону про забезпечення права на справедливий суд, що розпочинає судову реформу в Україні.

Мінфін докладатиме зусиль, аби знайти можливості для фінансування потреб як забезпечення обороноздатності нашої держави, так і пришвидшення підвищення соціальних стандартів. Водночас, це буде робитися так, аби не розбалансувати державний бюджет країни, оскільки в іншому випадку це призведе до збільшення дефіциту державного бюджету з запланованих наразі 78,5 млрд гривень до 117,5 млрд гривень, чи з 4,1% до 6,3%ВВП.

В свою чергу, чим більшим є дефіцит держбюджету, тим більший інфляційний тиск на економіку. А наслідком цього буде подальше знецінення купівельної спроможності української гривні, а відтак – до зниження реальних пенсій, зарплат тощо. Тобто необґрунтовано збільшивши видатки бюджету для певних категорій населення, одночасно буде завдано удару по добробуту всіх без виключення громадян нашої країни.

Одночасно Міністерство фінансів закликає народних депутатів підтримати ініціативи Мінфіну щодо скорочення всіх адміністративних видатків підчас підготовки та ухвалення у Верховній Раді проекту Державного бюджету на 2016 рік. Саме це дасть змогу вивільнити у бюджеті кошти, необхідні на таке необхідне підвищення соціальних видатків, і при цьому не розбалансувати систему державних фінансів [насправді сумнівно, що лише цих коштів вистачить, - Finbalance].

З тією ж метою наразі Міністерство фінансів активно працює над реструктуризацією державного боргу, обслуговування якого наразі вартує країні більше 5% ВВП. Реструктуризація має не лише зменшити тиск на платіжний баланс країни в обсязі $15,3 млрд протягом 2015-2018 років, але й значно зменшити видатки державного бюджету на обслуговування держборгу. І завдяки цьому – вивільнити ресурси на інші пріоритети», - констатується в заяві Мінфіну.