Мінфін планує монетизацію субсидій у три етапи

Все про економіку та фінанси

Заступник міністра фінансів Сергій Марченко в статті для газети «Дзеркало тижня. Україна» констатував, що процесу переходу до монетизації субсидій буде відбуватися в три етапи:

1. Монетизація розрахунків за субсидіями на рівні підприємств-надавачів послуг.
2. Здійснення необхідних кроків для підготовки системи до здійснення монетизації субсидій на рівні домогосподарств (створення необхідної інфраструктури, створення єдиного реєстру та бази даних субсидіантів та їх верифікація тощо).
3. Монетизація субсидій на рівні домогосподарств.

Чільний представник Мінфіну зауважив, що наразі розрахунки за субсидіями відбуваються на рівні постачальників послуг - «і насправді навіть не грошима, а взаємозаліками, списанням податків тощо».

«Монетизація полягає в тому, що на рахунок людини буде надходити певна сума коштів, і вже з них людина буде розраховуватися за комунальні послуги. Тут ідеться про монетизацію на рівні домогосподарств. Але виплатити "живі" гроші людям, продовживши розраховуватися з постачальниками "взаємозаліками", — абсурд.

Хтось може сказати, що треба одразу віддати гроші за субсидіями домогосподарствам, та ще й бажано готівкою. Однак, щоб система працювала прозоро та була впевненість в її справедливості, треба ще провести низку змін, над якими ми працюємо.

Перш за все потрібно відмовитися від практики використання спільних протокольних рішень і проаналізувати, як працює система розрахунків, коли вона наповнена "живими" коштами, а не клірингом. Треба також запустити процес належної верифікації отримувачів субсидій для виключення з їх числа тих, хто приховує справжній рівень доходів. Створити відкриті бази даних субсидіантів, при цьому маючи дані про розмір їх фактичного споживання послуг. Зрештою має запрацювати сучасна платіжна система, при якій буде чітко зрозуміло, що субсидіант вчасно розрахується за надані житлово-комунальні послуги, а залишок зможе витратити на енергоефективні заходи або навіть на власний розсуд.

У розробленому проекті ми чітко прописали, які саме нововведення очікуються в разі ухвалення урядом цієї постанови. По-перше, скасовуються клірингові розрахунки по субсидіях та встановлюються прямі взаєморозрахунки з суб`єктами господарювання, що значно полегшує систему розрахунків для учасників процесу монетизації.

По-друге, субсидії будуть перераховуватися безпосередньо за фактично спожиті ресурси, а не згідно з нарахованими субсидіями відповідно до соціальних стандартів, що забезпечує для всіх учасників рівні умови при розрахунку за спожиті послуги у частині житлових субсидій. При цьому субсидії будуть використовуватися виключно на розрахунки за надані житлово-комунальні послуги та сплату податкових зобов`язань до бюджету. Новий механізм передбачає надання постачальниками послуг та енергоносіїв відповідної інформації місцевим органам, яка буде підставою для перерахування субвенції.

По-третє, ми впроваджуємо автоматичне фінансування субсидій згідно з помісячним розписом і виключаємо ручне втручання в розрахунки з суб`єктами господарювання. Це має суттєво зменшити ризики помилок, а прозорість таких розрахунків лише посилиться», - зазначив С. Марченко.