Маркарова: залучення IFC в капітал Укргазбанку виходить на фінішну пряму

Все про економіку та фінанси

Міністерство фінансів, IFC та державний Укргазбанк розпочинають “оцінку та структурування фінансового інструмента” для входження IFC в капітал банку, що було анонсовано під час Світового економічного форуму у Давосі, йдеться в офіційній заяві Мінфіну.

"Залучення IFC в капітал Укргазбанку виходить на фінішну пряму. І команда Мінфіну, і банку, і наші міжнародні партнери показують як можна дуже швидко і дуже якісно зробити зміни всередині банку, покращити показники і реально залучити першого інвестора в державний банкінг.

Нагадаю, що перший меморандум про наміри з IFC підписано в кінці 2017 року, всі умови з боку банку та Мінфіну виконано менше ніж за рік. IFC пройшла всі процедури теж в рекордні для себе терміни", - коментує міністр фінансів Оксана Маркарова.

Як зазначають у Мінфіні, кооперація державного банку та міжнародної фінансової організації вже дозволила реалізувати більше 145 проектів у сфері чистої енергетики з використанням біопалива, гідроенергії, сонячної та вітряної енергії із загальною потужністю об’єктів 866 мегават, а це чверть від усіх потужностей ВДЕ (відновлювальних джерел енергії) в Україні. Завдяки цим проектам зменшення викидів СО2 склало понад 1 млн тон щорічно.

Контекст

Нещодавно глава офісу Національної інвестиційної ради при Президенті Юлія Ковалів заявляла, що на форумі в Давосі Керівництво Міжнародної фінансової корпорації (IFC) підтвердило готовність розглядати інвестиції в капітал Укргазбанку.

"Протягом наступних місяців почнеться підготовча робота, в тому числі due diligence", - зазначала Ю. Ковалів.

Нагадаємо, держава в особі Мінфіну є власником 94,94% акцій Укргазбанку.

У Меморандумі між Україною та МВФ прописано опцію входження IFC в капітал Укргазбанку.

У лютому 2018 року Кабмін підтримав розроблені Мінфіном оновлені Засади стратегічного реформування державного банківського сектору. Документ серед іншого передбачав можливість входження міжнародної фінорганізації в капітал Укргазбанк (з часткою 20%) в IV кварталі 2018 року. Продаж 75% акцій Укргазбанку для стратегічного інвестора запланований до 2020 року.

Згідно з цією стратегією, Укргазбанк має стати провідним «еко-банком» в Україні та забезпечити фінансування проектів у сфері енергоефективності до 30% від попиту. Банк має зосереджуватися на кредитуванні корпоративного сектору та малого й середнього бізнесу в таких галузях: виробництво продовольчих товарів, сільське господарство, енергія, отримана із екологічно чистих джерел, інфраструктура та транспорт. Крім того, банк має працювати в ніші видачі кредитів для підвищення ефективності використання енергоресурсів домогосподарствами, екологічно чистих автомобілів тощо.

У травні-2018 Президент Петро Порошенко та операційний директор IFC Стефані фон Фріденбург обговорювали можливість прискорення входження IFC до капіталу Укргазбанку "через механізм конвертованого кредиту" (цитата).

Торік у вересні в Укргазбанку змінився глава наглядової ради (її очолив Давда Шренік Діраджлал). Оновлення складу наглядової ради було однією з умов IFC для входження в капітал фінустанови.

У жовтні міністр фінансів Оксана Маркарова не виключала, що IFC зайде в капітал Укргазбанку ще до кінця 2018 року. Також глава Мінфіну заявляла, що хотіла б, аби стратегічним інвестором Укргазбанку стала одна з визнаних міжнародних банківських груп, бажано з тих, якої ще немає в Україні. «Можливо, це можуть бути і якісь публічні історії на кшталт IPO», - додавала О. Маркарова, говорячи про перспективи 2019 року для Укргазбанку.

Наприкінці грудня О. Маркарова констатувала, що хоча до кінця 2018 року не вдалося завершити процес залучення IFC в Укргазбанк, "але тут не поспіх головне, а результат" (цитата).

Укргазбанк завершив 2018 рік з прибутком 766 млн грн.