Мінфін не домігся включення вимог на $4,4 млн у реєстр боргів "Кредитпромбанку"

Все про економіку та фінанси

8 жовтня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов Міністерства фінансів до ліквідатора “Кредитпромбанку” (в справі №910/17073/17) про поновлення строку для включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Згідно з судовими матеріалами, у 2007 році Мінфін надав “Кредитпромбанку” позику на 43 млн дол за рахунок кредитних коштів, залучених у Світового банку. За даними Мінфіну, заборгованість банку перед ним складає 4,4 млн дол.

“Кредитпромбанк” був визнаний неплатоспроможним у березні 2015 року. У червні того ж року НБУ відправив його на ліквідацію. Власником “Кредитпромбанку” був Микола Лагун (придбав банк у 2013 році).

У ході судового процесу Міністерство фінансів констатувало, що всупереч положенням кредитного договору, воно не отримало повідомлення про початок ліквідації “Кредитпромбанку”. Натомість представники Фонду гарантування зауважували, що відповідна інформація публікувалася в т.ч. в газеті "Голос України".

Суд відхилив позов Мінфіну на підставі того, що відповідно до чинного законодавства, Фонд гарантування припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей про ліквідацію банку, а вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними.

Як писав Finbalance, Генпрокуратура в рамках кримінального провадження №42017000000000445 розслідує історію з коштами Мінфіну, які “зависли” в збанкрутілих банках “Фінанси та кредит”, “Надра”, "Кредитпромбанк" та були залучені як кредит у Світового банку на підставі угоди 1996 року (Проект «Реструктуризація вугільної галузі»).

Як зазначалося, впродовж 2014-2016 років до Міністерства фінансів надходили листи банків щодо неможливості виконання чергових платежів через тяжке фінансове становище, а також листи уповноважених осіб Фонду гарантування вкладів щодо початку ліквідації цих фінустанов.

“Співробітниками Міністерства фінансів України після отримання вказаних листів не здійснювалось жодних заходів із забезпечення права внесення вимог Міністерства фінансів України до відповідних реєстрів кредиторів або безспірного списання грошових коштів у повному обсязі за допомогою Національного банку України.

Так, майже через рік після отримання листів про ліквідацію банківських установ на адресу уповноважених осіб Фонду гарантування вкладів фізичних на ліквідацію ПАТ "КБ "Надра", ПАТ "Кредитпромбанк", АТ "Банк "Фінанси та Кредит" надіслано листи з проханням включити Міністерство фінансів України до реєстру кредиторів та повідомити обсяг акцептованих кредиторських вимог із посиланням на умови договорів та норми Закону України "Про банки та банківську діяльність".

Проте, на підставі Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважені особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб обґрунтовано відмовили Міністерству фінансів України в реалізації права вимоги за переліченими договорами у зв`язку із порушенням строків надання заяв на задоволення вимог кредиторів”, - йшлося в судових матеріалах щодо відповідного карного провадження.деться в судових матеріалах.

Додамо, що наразі Госпсуд м. Києва розглядає позов Мінфіна до ліквідатора банку “Фінанси та кредит” про поновлення строку для включення позивача до реєстру кредиторів банку (справа №910/14465/17).

Як повідомлялося, Мінфін пропустив терміни подачі кредиторських вимог до банків-банкрутів на суму 6,5 млн дол. Йшлося про вимоги до банку "Фінанси і кредит" на 0,46 млн дол, до "Надра" - на 1,7 млн дол, "Кредитпромбанку" - на 4,4 млн дол.

Про борги ФГВФО перед Мінфіном та переговори щодо зміни формату їх виплат читайте тут.