Мільярдні війни ФГВФО і Бахматюка: як у ВіЕйБі Банку зникають сотні кредитних справ

Все про економіку та фінанси

Левова частина компаній-позичальників уже «покійного» ВіЕйБі Банку, з якими зараз судиться Фонд гарантування вкладів, є представниками аграрного сектору. На кону – мільярди гривень. Зрештою це не дивно, з огляду на минулу «заточеність» банку на роботі саме з АПК. Власне, така «моноорієнтованість» і зіграла злий жарт з ВіЕйБі Банком. Адже на загальний шок (у вигляді війни, окупації Криму та частини Донбасу, падіння економіки, девальвації), з яким зіткнулася вся банківська система і конкретно цей банк у 2014-2015 рр., наклалося в т.ч. зниження світових цін на агропродукцію (чітко окреслилося в другому півріччі-2014), що, очевидно, погіршило платоспроможність позичальників ВіЕйБі та звузило можливості його акціонера – агромагната Олега Бахматюка – підтримувати свою фінустанову.

Проте, швидше за все, абсолютизувати сам по собі аграрний чинник навряд чи доречно. Адже далеко не всі агрокомпанії в Україні збанкрутували чи перебувають в передбанкрутному стані. Як зрештою й не збанкрутувала низка банків із західним капіталом, які активно кредитували саме АПК. Так, багато з них зафіксували мільярдні збитки (зокрема, через «креативи», «мрії» і тому подібне), але на їх порядку денному не поставало питання руба «виживуть/не виживуть».

Чому ж «ВіЕйБі Банк» не «пронесло» (як зрештою і його «сестру» - банк «Фінансова ініціатива»)? Відповідь може критися в тому, що його «моноорієнтованість», швидше за все, була зумовлена, передусім, бізнес-інтересами О. Бахматюка в агросекторі та активним кредитуванням пов’язаних структур (після того, як «попилососили» депозитний ринок). Глава НБУ В. Гонтарева публічно заявляла, що один з банків О. Бахматюка видав 64% кредитів інсайдерам, а інший — 96% .

Деякі банкіри кажуть, що в українських реаліях інсайдерське кредитування вимушена річ: мовляв, через погану захищеність прав кредиторів складно домогтися повернення кредитів від несумлінних позичальників, тоді як фінансуючи свої бізнеси, власники банків можуть якісніше контролювати кредитні ризики.

Ззовні така теоретична конструкція виглядає дещо стрункою й логічною, але є велике «але» - вона не витримала випробування практикою. За «випадковим» збігом обставин, абсолютна більшість великих банків які банкрутували як під час кризи 2008-2009 рр., так і кризи 2014-2015 рр., мали в портфелі багато інсайдерських кредитів. Тобто в Україні це явище «матеріалізувалося» у гіршій подобі у вигляді поганого ризик-менеджменту. Так, скептики могли б навести приклад Приватбанку – мовляв, він же встояв. Але питання – чи встояв би без підтримки «друкарського станка» НБУ?..

У будь-якому разі, незалежно від версій, який чинник був критичнішим для ВіЕйБі Банку – падіння аграрних ринків чи недбалість при видачі інсайдерських кредитів, з практичної точки зору важливішим видається інше питання – яким чином будуть врегульовані наслідки банкрутства ВіЕйБі та яку частку витрат Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) на виплати вкладникам ВіЕйБі вдасться відшкодувати за рахунок роботи з його активами. Нагадаємо, на 01 лютого ФГВФО виплатив компенсації клієнтам ВіЕйБі в межах гарантованої суми на 6,55 млрд грн. (92,4% обсягу виплат, які мають бути здійснені).

Судові спори

Багато позичальників «ВіЕйБі Банку», з якими судиться ФГВФО, мають прямий та опосередкований зв’язок з компаніями Олега Бахматюка. Судові результати роботи ФГВФО далеко неоднорідні, що саме по собі насторожує, адже навіть рішення суду щодо стягнення заборгованості з компаній-позичальників на користь ліквідатора ВіЕйБі Банку далеко не є гарантією отримання адекватних «живих коштів».

По-перше, судові війни можуть отримати роками, а інфляція суттєво з’їсть навіть відносно позитивні їх результати. По-друге, не факт, що ФГВФО завжди перемагатиме. По-третє, боржники можуть виявитися «пустишками», з яких виведено все і вся. По-четверте, отримання доступу, скажімо, до заставного майна ще далеко не гарантує, що воно буде продане за хороші гроші, причому не тільки через економічну ситуацію в державі, нестачу інвесторів тощо, але й, наприклад, корупційні ризики в ФГВФО.

Пропонуємо короткий опис деяких епізодів судового протистояння Фонду гарантування та компаній імені О. Бахматюка.

ТОВ «Залізничник». З цієї компанії ліквідатор «ВіЕйБі Банку» намагається стягнути 42,96 млн дол. Це ТОВ припинене, його правонаступник – ТОВ «Станіславська торгова компанія», кінцевий бенефіціар якого Олег Бахматюк. 16.11.2015 Госпсуд Івано-Франківської області задовольнив позов представника ФГВФО щодо стягнення вказаного боргу (на підставі кредитного договору від 2011 року, який укладався банком «Фінансова ініціатива», але згодом права кредитора перейшли до ВіЕйБі). Водночас Львівський апеляційний госпсуд розглядає позов апеляційну скаргу ТОВ «Станіславська торгова компанія» на рішення суду першої інстанції.

ТОВ «Ледер Плюс ЛТД». 04 лютого Госпсуд м. Києва присудив стягнути на користь ліквідатора «ВіЕйБі Банку» 430,7 млн грн. боргу (виник за кредитним договором від 08.01.2014). Серед засновників ТОВ «Ледер Плюс ЛТД» значаться Філімоненко Антон Сергійович (людина з таким же ім’ям позиціонується як директор департаменту залучення фінансових інвестицій компанії Ukrlandfarming, кінцевий бенефіціар якої О. Бахматюк) та Симотюк Володимир Ярославович (є керівником ПАТ «ПІК», кінцевий бенефіціар якого вкотре О. Бахматюк).

ТОВ «Агроінвест - Україна». 16 лютого Вищий госпсуд прийняв до провадження касаційну скаргу цієї компанії на рішення судів нижчих інстанцій, які присудили стягнути з неї на користь «ВіЕйБі Банку» 406,2 млн грн. боргу (виник на підставі кредитного договору 2012 року). Бенефіціарами цієї структури значаться в т.ч. Костиркіна Наталія Олексіївна та Шульган Ярослав Миколайович, які були відповідно членом наглядової ради і членом ревізійної комісії ПАТ «Ритм» (кінцевий бенефіціар – О. Бахматюк). А ще – кіпрська компанія «Екстрар Холдінг Лімітед» яка фігурує в т.ч. в переліку засновників «Югтранзитсервіс-Агропродукт» (кінцевий бенефіціар – О.Бахматюк) та є одним з акціонерів ПАТ «Лебідь» - разом з ТОВ «Управлінське товариство «УЛФ» (кінцевий бенефіціар – О. Бахматюк).

ТОВ «Кіровський ЛТД». 11 січня Госпсуд Кіровоградської області задовольнив позов ліквідатора «ВіЕйБі Банку» про стягнення 235,8 млн грн. (за договором від 08.01.2014). Водночас 03 лютого цей же суд зупинив провадження по іншій справі – на 659,1 млн грн. (за договором від 2013 року) через розгляд спорідненої справи в Окружному адмінсуді м. Києва. Засновником ТОВ «Кіровський ЛТД» значиться згадана кіпрська "Екстрар Холдінг Лімітед". Керівник ТОВ «Кіровський ЛТД» – Стефурак Сергій Олексійович. До квітня 2014 людина з тамким ім’ям була членом наглядової ради ПАТ «Кіровський» (кінцевий бенефіціар – Олег Бахматюк).

ТОВ "Агро.Центр". 17 листопада Госпсуд Житомирської області задовольнив позов ліквідатора «ВіЕйБі Банку», присудивши стягнути з цієї компанії 652,8 млн грн. заборгованості за кредитним договором від 2012 року. Засновником ТОВ «Агро.Центр» значиться Ярмоленко Ігор Сергійович. Людина з таким же ім’ям була головним бухгалтером ПАТ «Авангард» (кінцевий бенефіціар – О. Бахматюк), а ще – головою ревізійної комісії ПАТ «Ритм» (кінцевий бенефіціар – О. Бахматюк).

ТОВ «Укрхлібпродукт». 20 січня Київський апеляційний госпсуд повернув поки що без розгляду (через несплату в належному порядку судового збору) апеляційну скаргу ліквідатора «ВіЕйБі Банку» на рішення Госпсуду м. Києва від 16.11.2015, який частково задовольнив його позов до ТОВ «Укрхлібпродукт», присудивши стягнути борг за кредитним договором від 08.01.2014 на 302 млн грн. (позивач вимагав 320 млн грн.; суд не повною мірою задовольнив вимоги, зокрема, щодо стягнення пені). Серед засновників ТОВ «Укрхлібпродукт» – «всюдисущий» «Екстрар Холдінг Лімітед» та Білан Назар Миронович. Людина з таким ім’ям була членом наглядової ради ПАТ "Івано-Франківськ "Вінницям`ясо" (кінцевий бенефіціар – О. Бахматюк).

Разом з тим, слід наголосити, для Фонду гарантування і його представника – ліквідатора «ВіЕйБі Банку» - далеко не завжди все складається якнайкраще (що подекуди змушує не виключати варіант "гри у піддавки").

ТОВ «Стар-Майстер». 03 грудня Госпсуд Полтавської області залишив без розгляду позов ліквідатора «ВіЕйБі Банку» до ТОВ «Стар-Майстер» (кінцевий бенефіціар – О. Бахматюк) про стягнення 354,2 млн грн боргу (за кредитним договором від 2013 року). Суд ухвалив таке рішення тому, що позивач не надав оригінали кредитного договору, який, як пояснював «ВіЕйБі Банк» був переданий в СБУ. Водночас ТОВ «Стар-Майстер» надало суду засвідчену копію листа СБУ, згідно з яким всі 211 оригіналів кредитних договорів, що були витребувані СБУ листом від 17.11.2014 року, повернуті у «ВіЕйБі Банк»…

Далі, даруйте, бомба. Представник ліквідатора «ВіЕйБі Банку» в суді повідомив, що проводиться службове розслідування «з приводу встановлення відповідальної особи банку, якою фактично були отримані повернуті Головним управлінням Служби безпеки України у м. Києві та Київській області оригінали кредитних договорів (в тому числі кредитний договір №010-12/12/6 від 06.03.2013 року, який є підставою позовних вимог)». Причому він не спростував факт повернення оригіналу кредитного договору №010-12/12/6 від 06.03.2013 року… Говорячи людською мовою кредитні справи у «ВіЕйБі Банку» загубилися…

Щоправда, 25 cічня Харківський апеляційний госпсуд скасував ухвалу Госпсуду Полтавської області від 02 грудня, дослухавшись до аргументу представника ліквідатора «ВіЕйБі Банку», який наголошував, що для аргументування позову надав документи (зокрема, меморіальні ордери), які, як він запевняв, підтверджують надання кредитних коштів та підтверджують розмір заборгованості. Апеляційний суд з також аргументацією погодився.

ПП «Петрос-Сервіс». 20 листопада Госпсуд Львівської області вирішив залишити без розгляду позов ліквідатора «ВіЕйБі Банку» до приватного підприємства «Петрос-Сервіс» (серед засновників - згадана кіпрська «Екстрар Холдінг Лімітед») щодо стягнення 390,4 млн грн. Таке рішення суд мотивував тим, що позивач не надав не тільки оригіналу кредитного договору та додаткових угод до нього (оскільки вони були передані в СБУ), але й банківських виписок з рахунку клієнта, які могли б бути виготовлені банком та з яких можливо б було встановити певні факти про розрахунки за кредитним договором чи інші обставини необхідні для розгляду справи… Така ось своєрідна підготовка Фонду гарантування до судового спору.

Разом з тим Госпсуд Львівської області розглядає ліквідатора «ВіЕйБі Банку» до ПП «Петрос-Сервіс» щодо стягнення 237 млн грн. боргу за договором від 2014 року (до речі, 25 січня суд ухвалив рішення витребувати у Головного слідчого управління Нацполіції оригінали кредитного договору та додатків до нього).

ТОВ «Західний м’ясний альянс». 08.09.2015 Госпсуд м. Києва повернув без розгляду позов ліквідатора «ВіЕйБі Банку» до ТОВ «Західний м’ясний альянс» щодо стягнення 333,7 млн грн. Як зазначав суд, у держреєстрі на 08.09.2015 місцезнаходженням відповідача вказана одна адреса в Києві, тоді як у позовній заяві – інша. Щоправда, 08 грудня Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ліквідатора «ВіЕйБі Банку», скасувавши ухвалу Госпсуду м. Києва і повернувши до нього на розгляд матеріали справи. У свою чергу ТОВ «Західний м’ясний альянс» подало касаційну скаргу на постанову апеляційного госсуду. 05 лютого Вищий госпсуд прийняв її до провадження.

15.04.2015 Госпсуд м. Києва задовольнив позов «ВіЕйБі Банку» до ТОВ «Західний м’ясний альянс», присудивши стягнути з відповідача 322,7 млн грн. (на підставі кредитного договору від 2013 року). Водночас 28 жовтня Київський апеляційний госпсуд зупинив апеляційне провадження у справі (розпочате на підставі скарги ТОВ «Західний м’ясний альянс») до завершення судово-економічної експертизи.

Засновником ТОВ «Західний м’ясний альянс» значиться Телев’як Борис Петрович. Людина з таким же ім’ям є одним з бенефіціарів ТОВ «Карпат Агро» - разом з Карабин Наталією Богданівною, про яку було відомо як юриста ТОВ «Станіславська торгова компанія» (кінцевий бенефіціар якого О. Бахматюк). Ще є інформація, що Б. Телев’як очолював дочірнє підприємство «Ямниця» ВАТ "Івано-Франківськцемент", кінцевий бенефіціар О. Бахматюк.

Про невдалі спроби Фонду гарантування відбити в НБУ активи банку "Фінансова ініціатива" на 2,3 млрд грн. читайте тут. Про спроби Фонду гарантування відсудити в компанії О. Бахматюка санаторій та про спроби НБУ відсудити горілчаний цех читайте тут.

Finbalance