Мегабанк звітує про збиток у 2016 році, тоді як НБУ раніше повідомляв про його прибуток

07.05.2017, 09:00

Згідно зі звітністю Мегабанку, за підсумками І кварталу він задекларував прибуток 750 тис грн. За весь 2016 рік виявився збиток 87,4 млн грн (у т.ч. в IV кварталі був збиток 102 млн грн після прибутку 15 млн грн за 9 місяців). Нагадаємо, раніше НБУ в своїй статистиці наводив дані про торішній прибуток Мегабанку 25,7 млн грн.

За даними банку, в січні-березні він отримав дохід 5,6 млн грн від розформування резервів під знецінення кредитів (у І кварталі-2016 витрати на формування резервів склали 19,1 млн грн). Чистий процентний дохід впав удвічі порівняно з січнем-березнем-2016 – до 28,8 млн грн.

За інформацією Мегабанку, на кінець І кварталу він мав «відхилення фактичних значень економічних нормативів від встановлених НБУ вимог, що обумовлено зміною нормативно-правових актів НБУ стосовно визначення пов’язаних осіб, а також зі збільшенням обсягу кредитного ризику на підставі проведеного Національним банком діагностичного обмеження».

Мегабанк у звітності констатує, що розробив План реструктуризації щодо дотримання значень нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2) і показника достатності основного капіталу (ПОК) стром до 01 січня 2019 року та План заходів щодо приведення діяльності у відповідність до вимог законодавства та актів НБУ щодо операцій з пов’язаними з банком особами строком до 01 липня 2019 року.

За даними банку, в січні НБУ погодив ці два плани, і вони передбачають у т.ч. збільшення статутного капіталу Мегабанку на 200 млн грн шляхом додаткових внесків акціонерів у 2017 році. Нагадаємо, наприкінці квітня акціонери Мегабанку вирішили збільшити його «статутник» на зазначену суму.

Забезпечити виконання нормативу Н2 Мегабанк планує також внаслідок погашення позичальниками кредитних боргів та прийняття додаткового забезпечення. Для виконання ж нормативу Н9 передбачається в т.ч. погашення кредитів пов’язаними особами, зменшення кількості пов’язаних осібу зв’язку з втратою ними ознак пов’язаності, відчуження активів.

За даними Мегабанку, на кінець березня обсяг кредитів пов’язаним особам становив 284 млн грн, або 3,6% кредитного портфелю. Обсяг же вкладів пов’язаних осіб у банку був 1,94 млрд грн.

Як звертав увагу Finbalance, на початок 2017 року резерви Мегабанку покривали його кредитний портфель юросіб лише на 3,1%. Це один з найнижчих показників серед ТОП-банків.

У 2016 році «Мегабанк» перемістився з 18-го на 20-е місце в банківській системі за обсягом активів (на 01.01.2017 – 9,1 млрд грн). Гривневі активи банку торік зросли на 357,7 млн грн (+8,9%), а валютні – скоротилися на 28,4 млн дол (-14%).

За даними НБУ, 60,9% акцій «Мегабанку» належать Віктору Суботіну, по 15% - ЄБРР та уряду Німеччини (через KfW), 6% - IFC.

Як повідомляло «Радіо Свобода», в Мегабанку активно розміщує кошти «Турбоатом», гендиректором якого є В. Суботін. В. Суботін заявляв, що не бачить у цьому нічого дивного, адже «Турбоатом» відкрив рахунки в Мегабанку в 1998 році, а директором підприємства він став у 2007 році. У Мегабанку запевняли, що працюють з «Турбоатомом» виключно на ринкових умовах, щоправда, за висновками слідчих Генпрокуратури, так було не завжди (судячи з документів, вилучених під час обшуку в «Турбоатомі»).