Макрофін від ЄС: Україна пообіцяла перевірку декларацій тисячі високопосадовців

Все про економіку та фінанси

Головною умовою для України отримання коштів ЄС в рамках четвертої програми макрофінансової допомоги є запуск автоматичної перевірки декларацій чиновників, пише "Європейська правда".

У меморандумі з Єврокомісією Україна, зокрема, пообіцяла фактичну перевірку щонайменше 1000 декларацій високопосадовців.

"Слова про посадовців високого рівня – ключові. Якщо нам покажуть перевірку якихось секретарів, це не буде сприйняте як достатнє", – пояснив співрозмовник ЄвроПравди в Єврокомісії.

Серед інших умов для отримання першого траншу у 500 млн євро фігурують встановлення та запуск системи арифметичної перевірки декларацій; організацію зв’язку цієї системи з державними реєстрами, за якими можна буде звіряти, приміром, інформацію з декларації про певну нерухомість та дані реєстрів про задекларованих власників цього майна.

"Ще донедавна вважалося, що ця вимога нереальна, що Київ ніколи не запустить механізм перевірки декларацій, адже це – пряма загроза представникам влади. Схоже, щось змінилося. Останнім часом і ЄП, і представники ЄС чують запевнення української влади про те, що механізм ближчим часом запрацює", - відзначається у статті. 

За даними видання, Європейський союз встановив низку серйозних вимог для України для отримання другої частини коштів (500 млн євро, - ред.) із нової програми макрофінансової допомоги у розмірі 1 млрд євро.

"Із другим траншем ситуація складніша. Перш за все, вимог набагато більше. По-друге, ці вимоги можуть стикнутися із лобізмом тих, хто не хоче втрачати контроль за державними фінансовими потоками", - йдеться у статті.

Серед прописаних у документах вимог - просування процесу приватизації, в тому числі продаж щонайменше 200 об’єктів, власником яких є держава, і реформа системи управління державних підприємств, в тому числі - створення незалежного правління Укренерго.

ЄС також вимагає створення корпоративної системи управління державних банків, просування роботи із повернення активів, пов’язаних із безнадійними кредитами, змін у системі запобігання відмиванню коштів, як того вимагає Угода про асоціацію Україна-ЄС.

Як відомо, Україна минулого року не отримала третій транш у суммі 600 млн євро із попередньої програму макрофіну. Причиною цього стало небажання запроваджувати автоматичну перевірку електронних декларацій, переглянути е-декларування для активістів та створити реєстр кінцевих власників підприємств.