МВФ відкинув пропозицію кредиторів України щодо реструктуризації боргів

Все про економіку та фінанси

Для забезпечення фінансово-економічної стабільності в Україні та досягнення цільових показників, визначених програмою співпраці з МВФ, потрібні сильні позиції золотовалютних резервів НБУ. З огляду на це, резерви Нацбанку не можуть використовуватися для обслуговування боргів. Про це заявила директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард.

Нагадаємо, що спецкомітет кредиторів на чолі з Franklin Templeton виступає проти списання частини боргів України (на чому наполягає офіційний Київ; міністр фінансів Наталія Яресько вже заявила про потребу списання 40% боргів, - ред.) та запропонував розстрочку погашення боргів на 10 років і зниження купонних ставок. За оцінками кредиторів, це дозволить офіційному Києву заощадити на виплатах по основній сумі заборгованості впродовж дії програми МВФ 15,3 млрд дол, а ще 500 млн дол – завдяки зниженню ставок.

Разом з тим пропозиція кредиторів включає використання резервів НБУ на певному етапі в обсязі 8 млрд дол, що, як заявила Н. Яресько, є неприйнятним як з точки зору законодавства України, так і програми співпраці з МВФ, одним з наріжних каменів якої є збільшення золотовалютних резервів.

Кілька тижнів тому міністр фінансів США Джейкоб Лью заявив, що власникам боргу України, ймовірно, необхідно буде піти йти на жертви у дискусії з урядом щодо реструктуризації боргу. «Гадаю, що в цій ситуації необхідна комбінація готовності піти на жертви та слідування власним інтересам», - зауважував міністр фінансів США.

Програмою співпраці між Україною та МВФ передбачена необхідність досягнення трьох боргових цілей:

- заощадження на зовнішніх платежах по боргових зобов’язаннях держави, гарантованих державою та суб’єктів господарювання державного сектору економіки на суму приблизно 15 млрд. дол. США за період реалізації програми МВФ (2015-2018 рр.);
- забезпечення до 2020 р. співвідношення державний борг/ ВВП на рівні, не вище, ніж 71 % від ВВП (йдеться фактично про зниження держборгу з нинішніх понад 90% ВВП);
- підтримання загальних потреб у фінансуванні бюджету за борговими операціями в середньому на рівні 10 % від ВВП (максимум 12% від ВВП на рік) в 2019–2025 рр.