МВФ: спрощенка має бути жорсткішою, накопичувальна пенсійна система - передчасна

19.04.2017, 09:00

Голова місії МВФ в Україні Рон ван Руден в колонці на «Економічній правді» щодо пенсійної реформи серед іншого зауважив, що Україні необхідне «істотне ужорсточення спрощеного режиму оподаткування для малих підприємств, який створює великі можливості для ухиляння від сплати ЄСВ та податків».

Також він висловив думку, що введення накопичувальної пенсійної системи (другий рівень) на додаток до чинної системи «не матиме особливого сенсу без попереднього виправлення недоліків чинної системи». «Введення накопичувальної системи було б передчасним, враховуючи нинішній рівень розвитку фінансових ринків і нормативно-правову базу в Україні», - зауважив Рон ван Руден.

За його словами, дефіцит Пенсійного фонду України торік був другим за величиною в Європі (6% ВВП, або 143 млрд грн). Це при тому, що майже дві третини всіх пенсіонерів отримують мінімальну пенсію, яка трохи вище рівня бідності, що створює «серйозні соціальні проблеми» (цитата).

«Українці виходять на пенсію в середньому набагато раніше, ніж працівники в інших країнах регіону: середній вік виходу на пенсію для чоловіків становить близько 58 ½ років, а для жінок — трохи менше 56 років. Для порівняння: середні показники по ЄС становлять 63,6 років для чоловіків і 62,6 років для жінок. Це призвело до того, що в Україні налічується більш, ніж 12 мільйонів пенсіонерів, що становить близько 30% населення.

Статистичні дані виглядатимуть ще гірше, коли ми поглянемо на кількість працівників, які платять соціальні внески для підтримки цих пенсіонерів: співвідношення платників пенсійних внесків до пенсіонерів складає майже 1 до 1 і є одним з найнижчих показників у світі», - констатував Рон ван Руден.

Представник МВФ наголошує, що Україні в рамках пенсійної реформи слід знайти спосіб зменшити приплив нових пенсіонерів до пенсійної системи і наростити надходження до Пенсійного фонду.

«Досягти цього можна у різний спосіб: починаючи з подальшого обмеження можливості дострокового виходу на пенсію і до збільшення ефективного пенсійного віку.

Дієвим шляхом досягнення цієї мети є надання працівникам більшого, ніж тепер вибору щодо віку виходу на пенсію в залежності від загальної тривалості трудового стажу — для відносно раннього виходу на пенсію потрібно буде мати більший трудовий стаж — і створення стимулів для продовження трудової діяльності та пізнішого виходу на пенсію.

Іншими словами: більш високі пенсії будуть отримувати ті, хто сплачують більше внесків і працюють довше, а той, хто сплачує менші внески і вирішив вийти на пенсію раніше, отримуватиме меншу пенсію.

Посилення взаємозалежності між сплатою внесків і розміром пенсійного забезпечення ефективніше стимулюватиме працівників вимагати від роботодавців сплати єдиного соціального внеску з реального розміру їхньої заробітної плати. Це призведе до створення більш справедливої і рівної пенсійної системи», - вважає глава місії МВФ в Україні.

P.S.

Коментуючи цю публікацію, віце-прем’єр Павло Розенко поставив під сумнів професійність Рона ван Рудена. "Після слів "експерта", що "основна структура пенсійної системи не змінилася з радянських часів", пропало будь-яке бажання читати цю всю маячню до кінця...", - зазначив П. Розенко. - Ну а сентенції на тему запровадження другого рівня - взагалі "no comment". Людина просто не розуміє, що це таке і як воно все працює... Жахлива непрофесійність!!!", - додав урядовець.