Луценко: карних проваджень щодо консультантів НБУ та Приватбанку немає

Все про економіку та фінанси

Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що «на сьогодні в ГПУ не було і немає жодних кримінальних проваджень стосовно аудиторської компанії «Kroll» чи будь-яких інших іноземних аудиторських компаній, які залучалися Національним банком України для фінансової перевірки діяльності «Приватбанку».

Нижче – теж цитата із заяви глави ГПУ:

«Одночасно повідомляю, що на адресу ГПУ та НАБУ протягом вересня-грудня 2017 року надійшли заяви народного депутата від «УКРОП» О.Дубініна про розтрату службовими особами НБУ та держбанку «Приватбанк» державних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем в ході проведення закупівлі консультаційних послуг іноземних компаній протягом 2016-2017 років.

В НАБУ в листопаді-грудні 2017 року за заявами нардепа Дубініна було зареєстровано два кримінальні провадження, які пізніше були об’єднані в одному провадженні.

В Генпрокуратурі зареєстровані провадження стали епізодами двох раніше порушених базових кримінальних проваджень по розтраті коштів протягом 2008-2016 років.

В подальшому слідчі групи Генпрокуратури отримали ухвали судів про виїмку документів в Нацбанку та «Приватбанку», що стосуються даних угод.

В ході слідчих дій, після допиту посадових осіб НБУ та аналізу чинного законодавства, зокрема статті 3 Закону «Про Національний банк України», слідчими ГПУ було прийнято рішення про закриття даних кримінальних проваджень у зв’язку із відсутністю складу злочину в діях посадових осіб Нацбанку України при укладанняі даних угод. Виконання винесених ухвал судів було відкликано.

Виїмок документів чи обшуків в ході слідчих дій в компанії «Kroll» та інших аудиторських компаніях не проводилося і не планується».

Контекст

Нещодавно з’явилася інформація, що детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування по двом кримінальним провадженням, які стосуються фінансової складової співпраці НБУ, Мінфіна та Приватбанку з іноземними консультантами:

- №42017000000003528 (зареєстроване 06.11.2017) за фактом (цитата з витягу з ЄРДР) «розтрати службовими особами Національного банку України та державного ПАТ КБ «Приватбанк» державних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем в ході проведення закупівлі консультаційних послуг іноземних компаній протягом 2016-2017 років»;

- №42017000000004914 (зареєстроване 07.12.2017) щодо (цитата) «вчинення кримінального правопорушення окремими керівниками Національного банку України, Міністерства фінансів України та ПАТ КБ «Приватбанк», які, діючи умисно, всупереч інтересам служби, з корисливих мотивів, у співучасті з Kroll Associates U.K. Limited, AlixPartners Services UK LLP, Hogan Lovells International LLP, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою привласнення грошових коштів в особливо великих розмірах, протягом 2016-2017 років уклали договори із надання консультаційних послуг з порушенням вимог законодавства про здійснення публічних закупівель із зазначеними компаніями, а також залучили у якості субпідрядників із надання консультаційних послуг української юридичні компанії ТОВ «Астерс», ТОВ «Астерс Консалт» за завищеними цінами, чим здійснили заволодіння грошовими коштами в особливо великих розмірах, на суму понад 80 млн грн».

Крім того, Генпрокуратура здійснювала досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017000000002828, в якому згадувалося детективне агентство Kroll.

Згідно з судовими матеріалами, слідчі ГПУ встановили, що (цитата) "службові особи ПАТ КБ «Приватбанк» за попередньою змовою з представниками Національного банку України, а також із власниками та керівниками ряду суб’єктів господарювання, зокрема, іноземної детективної компанії «Kroll», використовуючи службове становище, з корисливих мотивів, за грошову винагороду, маючи на меті особисте незаконне збагачення, всупереч інтересам служби, організували схему систематичної розтрати коштів ПАТ КБ «Приватбанк», акції якого належать Державі в особі Кабінету Міністрів України, в особливо великих розмірах, шляхом проведення завідомо збиткових операцій з кредитування суб`єктів господарської діяльності за грошову винагороду в розмірі 3-5% від загальної суми кредиту".

04.12.2017 Печерський райсуд м. Києва дав дозвіл слідчим ГПУ на проведення обшуку в Приватбанку для виявлення та вилучення речей і документів, які стосуються в т.ч. «позапланової інспекційної перевірки ПАТ КБ «Приватбанк», призначеної розпорядженням НБ України №437-ро від 31.05.2017, а також залучення до її проведення співробітників іноземної детективної компанії «Kroll» (цитата).

Відповідний обшук був проведений у Приватбанку 07 грудня. За неофіційними даними, він був зупинений за вказівкою Президента.

05 грудня Печерський райсуд м. Києва двома своїми ухвалами (1, 2) в рамках ще одного кримінального провадження - №42017000000001823 - надав слідчим доступ до документів, які знаходяться в Приватбанку та НБУ, і стосуються їх співпраці з Kroll, AlixPartners, Hogan Lovells.

Щодо Kroll та інспекційної перевірки НБУ. Як повідомлялося, Департамент інспекційних перевірок банків НБУ інформував керівництво НБУ про юридичні ризики через залучення іноземних фахівців AlixPartners Services UK LLP і Kroll Аssociates UK Limited до перевірки Приватбанку всупереч вимогам чинного законодавства. Крім того, як стверджували у ДІПБ, отримані консультантами інформація пересилається «каналами Інтернет, а також фізично вивозиться на зовнішніх носіях за межі держави».

Після появи в ЗМІ інформації про доповідну записку ДІПБ для керівництва Нацбанку з НБУ була звільнена Тетяна Лебединець – директор вказаного департаменту. НБУ публічно заперечував зв’язок між звільненням Т. Лебединець та forensic audit Приватбанку, стверджуючи, що причиною такого кадрового рішення стало «систематичне невиконання службових обов`язків».

Разом з тим, була інформація, що слідчі ГПУ здійснювали досудове розслідування в кримінальному провадженні №42017000000003145 за ст. 362 Кримінального кодексу за фактом можливого незаконного витоку інформації про клієнтів Приватбанку. ЗМІ писали, що відповідні дані могли «перекочувати» на сервери в Росії. Генпрокуратура офіційно підтверджувала, що розслідує можливий факт витоку інформації, але не вдавалася в деталі. У Приватбанку публічно запевняли, що «не було витоку даних». Це ж саме говорили в НБУ, згадуючи в цьому ж контексті IT-аудит Приватбанку.

Нагадаємо, нещодавно генпрокурор Юрій Луценко підтвердив, що в листопаді зустрічався з Ігорем Коломойським в Амстердамі.

Згідно з офіційними судовими матеріалами, в грудні ГПУ подала мільярдні позови до позичальників Приватбанку, яких пов’язували з «приватівцями».

Як писав Finbalance, 14.12.2017 Солом’янський райсуд м. Києва задовольнив клопотання Ігоря Коломойського та заблокував можливість проведення forensic audit Приватбанку консультантами НБУ й націоналізованого банку.

Разом з тим, вчора суд Лондона в рамках позову Приватбанку виніс наказ про арешт активів І. Коломойського та Г. Боголюбова.