Ліквідатору банку Курченка не вдається стягнути 4,8 млрд грн з фірм ім. Курченка

Все про економіку та фінанси

Ліквідатор Брокбізнесбанку в судах оскаржує низку рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції (1, 2, 3, 4, 5, 6) щодо повернення виконавчих документів без прийняття до виконання. Цей конфлікт з перемінним успіхом для кожної зі сторін триває майже рік, формальною підставою стали в т.ч. різні трактування щодо необхідності сплати авансового внеску представником Фонду гарантування. 

Ліквідатор Брокбізнесбанку просить суди зобов’язати виконавчу службу відкрити провадження для виконання низки судових рішень, винесених ще в 2015 році, щодо стягнення заборгованості з ТОВ «Гатіора» (і як позичальника, і як поручителя), а також з ТОВ «Грант Тайм», ТОВ «БК «Гефест Альянс», ТОВ "Плавт сервіс", ТОВ «Мульті-Аква», ТОВ «Укркомерцпостач»

- 934 млн грн (на підставі кредитного договору №12-13-980-KL від 02.08.2013);

- 1,02 млрд грн (на підставі кредитного договору №13-13-980-KL від 02.08.2013)

- 876 млн грн (на підставі кредитного договору №10-13-980-КЕ від 02.08.2013);

- 578 млн грн (на підставі кредитного договору №11-13-980-KL від 02.08.2013);

- 728 млн грн (заборгованість за векселями);

- 655 млн грн (на підставі кредитного договору №27-14ПВ від 30.01.2014)

Нагадаємо, ТОВ «Гатіора» фігурувало в розслідуванні газети «Дзеркало тижня» щодо сумнівних операцій Курченка. Як зазначалося, ця компанія в 2012 році була одним з основних постачальників товарів та послуг, в якої проводило закупки ТОВ «Газ Україна 2020». Водночас ТОВ «Грант Тайм», ТОВ «БК «Гефест Альянс», ТОВ "Плавт сервіс", ТОВ «Мульті-Аква» і ТОВ «Укркомерцпостач» були в переліку позичальників «Реал Банку», який контролював Курченко. Засновники перелічених компаній – з Харківської області, звідки походить Курченко. По низці кредитних догорів забезпеченням виступали товари в обороті, а саме пальне.

Як писав Finbalance, Брокбізнесбанк перейшов під контроль Курченка влітку 2013 року. Причому за даними правоохоронців, він придбав цю фінустанову в братів Буряків за рахунок кредиту, залученого в тому ж таки Брокбізнесбанку.

Як повідомлялося, брати Буряки за рахунок коштів, отриманих від продажу Брокбізнесбанку, мали погасити кредити, раніше залучені в цій фінустанові. Станом на осінь 2016 року тривало досудове розслідування кримінального провадження щодо розтрати коштів Брокбізнесбанку шляхом видачі незабезпечених кредитів для компаній, пов’язаних з Буряками.

За даними Фонду гарантування, на 01.08.2017 вкладникам Брокбізнесбанку в межах гарантійної суми було виплачено 2,6 млрд грн (96,6% запланованих виплат). 

ФГВФО заявляв, що оціночна вартість активів, включених до ліквідаційної маси «Брокбізнесбанку», склала менше 15% від суми, зазначеної у бухгалтерській документації банку. При тому, що «на папері» вартість активів банку склала майже 15,33 млрд грн, незалежні оцінювачі оцінили їх у 2,22 млрд грн.

У Фонді гарантування розповідали, що забезпеченням під частину кредитного портфелю Брокбізнесбанку (на 8 млрд грн) були товари в обороті - газ і паливо в трубопроводах. «Коли приїхали дивитися заставу за місцем, вказаним в адресі, нічого крім охоронця, собаки і бочки, яка і була, мабуть, товаром в обороті, не виявили. Це був відомий кредит Курченко», - зауважувала заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Світлана Рекрут.

Також Фонд уточнював, що 95% кредитного портфеля банку не обслуговується або є проблемним; 78% корпоративного кредитного портфеля – видані юрособам, пов’язаним із колишнім власником банку; за багатьма угодами відсутні оригінали договорів; загалом, трохи менше 80% кредитного портфеля юросіб є беззаставними або зі «сміттєвим» забезпеченням.

"Аналіз фінансових операцій свідчить про маніпуляції, вчинені акціонерами банку. До правоохоронних органів подано 117 заяв про вчинення кримінальних правопорушень, тривають досудові розслідування у тому числі щодо пов’язаних з банком осіб про нанесення банку мільярдних збитків.

Наприкінці 2016 року на продаж було виставлено лот, до складу якого увійшли 12 інсайдерських кредитів. При тому, що борг перед банком за договорами сягнув 7,41 млрд грн, незалежні оцінювачі оцінили їх у 0,59 млрд грн. У забезпечення за кредитами було передано майнові права за контрактами та частку в статутному капіталі підприємства, а також паливно-мастильні матеріали, місцезнаходження яких не встановлено. Лот виставлявся на продаж тричі, але аукціони не відбулися через відсутність учасників. За більшістю кредитів позовні вимоги банку задоволені у повному обсязі, відкриті виконавчі провадження, але стягнути на користь банку просто немає чого.

3,32 млрд грн було виведено колишнім керівництвом банку внаслідок операції врахування простих векселів з приватною компанією. На цю суму в обліку виникла прострочена заборгованість за пред’явленими до оплати векселями. Крім того в банку відсутні оригінали договорів з векселедавцями, що ускладнює процес повернення коштів та є передумовою нанесення збитків банку", - зауважував ФГВФО.

Як повідомлялося, Курченку в рамках різних кримінальних проваджень інкримінується створення та забезпечення діяльності злочинної організації, що була спрямована на заволодіння майном та коштами держструктур:

заволодіння скрапленим газом на 2,2 млрд грн, які видобули "Укргазвидобування" і "Укpнaфта";

заволодіння коштами "Брокбізнесбанку" на суму 836,9 млн грн при протиправному наданні фінустановою кредитів для Реал Банку та незаконному розміщенні коштів на коррахунку в Реал Банку;

заволодіння коштами Брокбізнесбанку на 1,44 млрд грн при видачі кредитів підконтрольним Курченку підприємствам;

заволодіння коштами Укргазбанку на 499,84 млн грн. при укладенні удаваних договорів купівлі-продажу облігацій Державної іпотечної установи з Укргазбанком;

- заволодіння 787 млн грн рефінансування НБУ, яке було видано підконтрольному Курченку "Реал Банку" (у цій справі фігурують в т.ч. екс-заступник глави НБУ О. Ткаченко та екс-директор Гендепартаменту банківського нагляду НБУ Р. Яковлєв);

заволодіння коштами ПАТ «Аграрний фонд» на суму 2,07 млрд грн при укладенні "Брокбізнесбанком" удаваних договорів купівлі-продажу облігацій внутрішньої держпозики та договорів прямого РЕПО з НБУ(про затягування в цьому контексті справи екс-першого заступника глави Бориса Приходька див. тут, про причетність до відповідних сумнівних операції групи ICU, співвласницею якої до призначення главою НБУ була В. Гонтарева див. тут).