Ліквідатор банку Жеваго в суді стягує 1 млрд грн з компанії, яку ГПУ пов’язує з Жеваго

Все про економіку та фінанси

27 квітня Госпсуд м. Києва порушив провадження у справі за позовом ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до ТОВ "Торговий дім "Р енд Р Коммодітіз" щодо стягнення 921,2 млн грн.

Суд зобов’язав позивача надати первинні документи на пiдтвердження розміру заборгованості ТОВ «Злив-Метал» за договором про відновлювану кредитну лінію №1325-10 від 10.08.2010.

24.11.2016 Госпсуд м. Києва в рамках іншої справи задовольнив позов ліквідатора банку «Фінанси та кредит» і в рахунок погашення боргу ТОВ "Торговий дім "Р енд Р Коммодітіз" за договором про відновлювальну кредитну лінію №1344-10 від 19.11.2010 в розмірі 1,056 млрд грн вирішив звернути стягнення на заставлене майно, а саме акції ПАТ "Ужгородський турбогаз" загальною номінальною вартістю 9,2 млн грн, які належать ТОВ "Індастріал Констракшн" шляхом визнання права власності на них за банком «Фінанси та кредит».

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ "Торговий дім "Р енд Р Коммодітіз" значиться громадянка Китаю Джанет Тан (через британську компанію «НТС Фінанс Лімітед»).

Як писав Finbalance, ТОВ "Торговий дім "Р енд Р Коммодітіз" фігурувала, принаймні, в двох кримінальних провадження ГПУ щодо інсайдерського кредитування банку «Фінанси та кредит» (у т.ч. за рахунок рефінансування НБУ) та виведення коштів  закордон – №42016000000001118 та №12015100010000279. У другій карній справі фігурує в т.ч. ПАТ "Ужгородський турбогаз" і ТОВ «Хімреактив» (один із засновників ТОВ "Індастріал Констракшн"). 

Раніше компанія Ferrexpo нардепа Костянтина Жеваго (був власником банку «Фінанси та кредит») у звітності на Лондонській біржі в переліку структур, пов’язаних або підконтрольних К. Жеваго, називала в т.ч. «Ужгородський турбогаз».

Контекст

За даними НБУ, з 29 млрд грн кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" 22 млрд грн - це були позики структурам, пов`язаним з К. Жеваго. 

Слідчі ГПУ та поліції здійснюють досудове розслідування по низці кримальних проваджень щодо видачі банком «Фінанси та кредит» інсайдерських кредитів. Як писав Finbalance, одне з них (№12016100080004902) було відкрите за фактом вчинення шахрайських дій не лише посадових осіб банку, але й власника фінустанови. У кримінальному провадженні №12015100010000279 (за підозрою в т.ч. екс-глави правління банку «Фінанси та кредит» В. Хливнюка в привласненні та розтраті коштів цієї фінустанови) фігурував у т.ч. колишній помічник К. Жеваго.

01 лютого Печерський райсуд м. Києва в рамках згаданого вище кримінального провадження №12015100010000279 наклав арешт на низку об’єктів нерухомості, що належать ПАТ «АвтоКрАЗ», ПрАТ «Росава» і ПАТ «Стаханівський вагонобудівний завод» (основним бенефіціаром вважається К. Жеваго).

Про боргові вимоги ліквідатора банку "Фінанси та кредит" до "АвтоКрАЗу" Жеваго на 3 млрд грн див. тутПро інші боргові претензії до компаній Жеваго читайте туттут і тут. Про втрату банком "Фінанси та кредит" поруки "Росави" по низці великих кредитів див. тут.

Про скасування судами арешту торгових марок фармкомпаній Жеваго та наданням цим фармкомпаніям трирічної відстрочки на виплату боргів перед банком "Фінанси та кредит" на понад 800 млн грн див. тут

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01.04.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,9% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Про рішення суду, згідно з яким К. Жеваго має виплатити 1 млн грн для вкладника банку "Фінанси та кредит", див. тут.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду №1153 від 07.07.2016 року затверджено ліквідаційну масу банку "Фінанси та кредит" станом на 01 травня 2016 року:

- балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) – 45,065 млрд грн;
- оціночна вартість – лише 9,944 млрд грн.

Як писав Finbalance, 14 березня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (основний бенефіціар через Ferrexpo - К. Жеваго), в якому позивач просив суд зобов’язати банк «Фінанси та кредит» перерахувати 163,5 млн грн і 2,5 млн дол в інший банк.

Компанія Ferrexpo заявляла, що мала на рахунках в банку «Фінанси та кредит» 174 млн дол. Кілька гірничо-збагачувальний комбінатів К. Жеваго (у т.ч. Полтавський ГЗК) у суді домагаються віднесення їх кредиторських вимог на 4,2 млрд грн до банку «Фінанси та кредит» до 7-ої черги кредиторів (в яку включаються вимоги в т.ч. юросіб-вкладників банку, які не є пов’язаними особами банку), а не до 9-ої черги (вимоги пов’язаних з банком осіб). Про спроби ФК "Ворскла" оскаржити визнання його пов`язаною особою з банком "Фінанси та кредит" див. тут.

За даними НБУ, борг банку "Фінанси та кредит" перед ним по кредитам рефінансування - 6,3 млрд грн. 

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що кредити рефінансування для банку «Фінанси та кредит» видані в т.ч. під заставу Білоцерківської ТЕЦ як цілісного майнового комплексу (ТЕЦ пов`язують з Жеваго).

18.11.2016 Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн боргу банку «Фінанси та кредит» по рефінансу.

Раніше В. Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія», - зазначала глава Нацбанку.

Про спроби НБУ стягнути нерухомість зі структур, пов’язаних з К. Жеваго, див. тут і тут.

Нещодавно К. Жеваго публічно висловив думку, що на сьогодні держава не може вимагати від нього жодних коштів за борги збанкрутілого банку "Фінанси та кредит".