Ліквідатор Дельта Банку та Ощадбанк воюють за дефолтні облігації Ахметова

Все про економіку та фінанси

03 серпня Вищий госпсуд частково задовольнив касаційну скаргу Ощадбанку, скасував рішення Госпсуду м. Києва від 22.11.2016 і постанову Київського апеляційного госпсуду від 28.03.2017 та передав відповідну справу (№910/14617/16) на новий розгляд до суду першої інстанції.

Суди нижчих інстанцій задовольнили позов ліквідатора Дельта Банку та визнали недійсним договір застави цінних паперів №1/ЦП від 26.02.2015, який Дельта Банк незадовго до визнання неплатоспроможним уклав з Ощадбанком – як забезпечення виконання зобов’язань перед вказаним держбанком по договору коррахунку. Предметом застави виступали облігації ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Р. Ахметов) номінальною вартістю 160,9 млн грн.

Договір застави, який уклали Дельта Банк та Ощадбанк, Фонд гарантування визнав нікчемним на підставі того, що він був укладений у період, коли Дельта Банк мав статус проблемного (відповідно до рішення НБУ), а тому для укладання такої угоди мало бути погодження куратора Нацбанку, який працював у Дельта Банку. А такого погодження не було.

Суди нижчих інстанцій визнали обґрунтованою таку аргументацію Фонду гарантування. Однак колегія суддів Вищого госпсуду назвала такі висновки передчасними.

«Суди повинні були дослідити підстави, передбачені частиною 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" нікчемності правочину.

Апеляційний господарський суд посилається лише на пункт 7 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Однак, позивач та Фонд вказують і на пункт 5 частини 3 статті 38 зазначеного Закону. Вказане не досліджувалось судами попередніх інстанцій.

Суди в порушення частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України не встановили в судовому процесі всіх обставин справи всебічно, повно і об`єктивно в їх сукупності з урахуванням об`єкта і предмета спору, а отже дійшли передчасних висновків», - йдеться в постанові ВГСУ.

Контекст

Як писав Finbalance, 14 червня Вищий адмінсуд задовольнив клопотаня Ощадбанку і вирішив розглядати в закритому режимі касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку на постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 26.01.2016 й ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 26.05.2016, якими було скасовано рішення Фонду гарантування про визнання нікчемними кількох угод Дельта Банку з Ощадбанком, укладених в грудні-2014 та лютому-2015, відповідно до яких Дельта Банк передав Ощадбанку в заставу активи на 2 млрд грн по зобов’язанням за коррахунками.

Йшлося про іпотечний договір від 29.12.2014 (предмет застави – земельні ділянки в Київській та Волинській області; узгоджена їх вартість – 117,7 млн грн); договори застави майнових прав від 25.02.2015 (на 1,76 млрд грн); договір застави цінних паперів від 26.02.2015 (договірна вартість предмета застави – 160,9 млн грн.; йдеться про облігації ТОВ «ЕСУ» - власника «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Р. Ахметов).

Так, суди нижчих інстанцій визнали безпідставними посилання уповноваженої особи Фонду гарантування на те, що відповідні угоди укладалися після віднесення Дельти Банку до категорії проблемних: на думку судів, «позивач [Ощадбанк] не був обізнаний про наявність постанови правління Національного Банку України від 30.10.2014 року №692/БТ, оскільки остання становить банківську таємницю, доступ до якої позивач не має».

Звернемо увагу, що касаційне провадження по цій справі було відкрите ще в червні 2016 року. А розгляд справи був призначений… лише в квітні-2017.

Фонд гарантування звинувачував Ощадбанк в сумнівних операціях, що привели до виведення з «Дельта Банку» активів на 2 млрд грн. При цьому Ощадбанк заявляв про боргові вимоги до Дельта Банку на 3,9 млрд грн, а Фонд гарантування визнав 3,28 млрд грн та включив їх у 7-му чергу задоволення.

Нагадаємо, в середині березня ТОВ «ЕСУ» мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього. Про мільярдні позови Укрексімбанку та Ощадбанку до ТОВ «ЕСУ» та «Укртелекома» читайте тут.

09 червня Госпсуд м. Києва поновив провадження в справі за позовом ліквідатора Дельта Банку до ТОВ «ЕСУ» щодо стягнення 19,4 млн грн. Обгрунтовуючи вимоги, ліквідатор Дельта Банку посилався на порушення відповідачем умов випуску облігацій ТОВ "ЕСУ" (був зареєстрований 12.04.2013) та несвоєчасне перерахування відсоткового доходу за 9-ий і 10-ий відсотковий періоди за іменними звичайними облігаціями серії С (160 872 шт; номінал – 1 тис грн).

Довідково

За даними Фонду, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01.07.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,58 млрд грн (96,8% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тутз ДІУ - тутз Укрексімбанком - тут, з Cargill - тут і тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут, "Фокстрот" - тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна (основного власника Дельта Банку) і працівників НБУ читайте туттуттут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, див. тут.

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут. Про стягнення Укрексімбанком землі з компанії сестри М. Лагуна через борг на 45 млн дол див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про розслідування ДФС щодо дріблення депозитів у Дельта Банку (в т.ч. у контексті коштів СК "Арсенал Страхування") див. тут.