Кредитне ехо війни та девальвації: на яких умовах банки надають позики бізнесу

Все про економіку та фінанси

Війна на Донбасі, падіння економіки й девальвація хоч і більш ніж відчутно загальмували кредитування бізнесу, але не повністю його заморозили. Частина банків продовжує фінансувати як великі підприємства, так і малий та середній бізнес. Чому фінустанови готові брати на себе підвищені ризики за нинішніх умов? Питання риторичне – їм потрібно генерувати доходи, аби хоча б частково покрити свої витрати і збитки (поточні чи потенційні) через доформування резервів під проблемні активи, переоцінку валютних позик і т.д.

За словами виконавчого директора напрямку корпоративного і малого та середнього бізнесу «Кредобанку» Олександра Чумака, сьогодні для підприємств питання вартості позик вторинне, а більш важливе «хто дає». «Якщо ми з клієнтами працюємо в гривні, то це 19-24% річних. Ціна залежить від продукту фінансування (є акція, за якою можна отримати кредит під 18% річних для корпоративних клієнтів-експортерів). Якщо говорити про кредити в доларах та євро, то ставки тут від 8,5% до 11% річних і також залежать від типу продукту та терміну фінансування (є акційні умови - 7,5% річних у валюті для нових корпоративних клієнтів банку)», - розповідає банкір.

За словами заступника голови правління з питань роздрібного бізнесу «Укрсиббанку» Костянтина Лежніна, із загального обсягу кредитів, що видаються банком середньому і малому бізнесу, 85% припадає на овердрафти та обіговий капітал, біля 15% - на капітальне інвестування. Причому інвестпроекти «Укрсиб» фінансує на строк до 3 років під 20-22% річних (щоправда, таких запитів мало), а оборотний капітал – під 16,9% річних. Позичальник може отримати додаткову знижку за умови комплексного обслуговування.

«При оформленні страхового поліса «АХА Бізнес» клієнт отримує знижену на 1% ставку за овердрафтом, а на період кредитування - покриття ризику призупинення господарської діяльності. Наш партнер, страхова компанія АХА, відшкодує витрати на оплату праці, платежі до фондів соціального та пенсійного страхування, відсотки за користування кредитом у разі непередбаченої зупинки бізнесу», - додає начальника центру СМБ «Укрсиббанку» Євген Бородін.

К. Лежнін переконує, що з початку року вимоги до позичальників не змінилися – відсутність накопичених збитків за попередні періоди, зрозумілі джерела погашення кредитів, щоб обсяг непрямих джерел не перевищував п`яту частину обороту і т.д. Водночас банк «Фінанси та кредит», констатує начальник управління його корпоративних ризиків Ігор Романцов, упродовж останніх місяців значно підвищив вимоги до виду та кількості забезпечення за зобов’язаннями (що є відображенням основної тенденції загалом по банківській системі).

За словами І. Романцова, на рішення банку про видачу кредиту впливає, зокрема, географічний фактор (місцерозташування бізнесу та ринків збуту), наслідки курсових коливань для цінової політики клієнта, залежність від імпортної складової (зокрема, енергоносіїв), термін оборотності активів, вплив порушення партнерських зв’язків через ескалацію конфлікту з РФ тощо.

«До кінця поточного року банк не планує суттєвого зростання кредитного портфелю. На передній план можуть вийти зусилля на створення передумов для обслуговування заборгованості позичальниками, реструктуризація заборгованості по кредитам клієнтів, які зіштовхнулись з тимчасовими фінансовими труднощами», - додає представник банку «Фінанси та кредит».

При цьому заступник голови правління ПУМБ Олексій Волчков акцентує увагу на тому, що кредитний аналіз підприємств, які претендують на позики в ПУМБ, проводиться з максимальним розкриттям інформації щодо організаційної структури, діяльності та фінансового стану позичальників. Кредит має бути забезпеченим ліквідним застрахованим майном.

«ПУМБ планує продовжити фінансування юросіб усіх сегментів - від малого та середнього бізнесу до великих підприємств. Пріоритетними залишаться надання овердрафтів, траншевих кредитних ліній та факторингу, - констатує банкір. – Важливими умовами надання позик залишаються добрий фінансовий стан позичальника та комплексне обслуговування в ПУМБ».

Говорячи про галузеву специфіку кредитування, в «Ощадбанку» розповідають, що, наприклад, у жовтні надавали позики підприємствам малого та середнього бізнесу в галузі АПК, а для великих підприємств – також для тих, які займаються імпортом нафтопродуктів (торговельне фінансування). Крім того, держбанк надавав позики юрособам на заміну котлів, що працюють на будь-яких видах палива, за виключенням природного газу.

Як буде далі функціонувати ринок кредитування бізнесу?

О. Волчков прогнозує, що в короткостроковій перспективі банки України будуть відчувати нестачу ліквідності. Тому розвиток кредитування буде здійснюватися за рахунок підвищеного прайсінгу строкових депозитів, що вплине на кредитні ставки (читайте – вони підвищаться, - ред.). «Зміняться і регіональні зони фінансування - зменшаться обсяги у східному регіоні та збільшаться в центральному та західному регіонах країни», - зауважує банкір.

При цьому в «Ощадбанку» прогнозують, що в банківському секторі спостерігатиметься зростання простроченої заборгованості. А підтримувати ліквідність системи зможуть здебільшого великі системні банки, зокрема державні.

А ось І. Романцов прямо констатує – зважаючи на складну політичну ситуацію в Україні, а також значну девальвацію гривні, незадоволений попит імпортерів на іноземну валюту та спричинені цими та іншими факторами інфляційні тенденції, прогнозується значне скорочення темпів кредитування як суб’єктів підприємницької діяльності, так і населення. За словами банкіра, винятком може стати фінансування секторів економіки, які мають держпідтримку та/або тих, що безпосередньо приймають участь у постачанні/відновленні матеріально-технічних засобів на проблемні території України та наступному відновленні інфраструктури регіонів, які постраждали внаслідок бойових дій, а також різні форми співробітництва з експортерами.

«Фінансування буде більш стандартне, бо зменшується конкуренція між банками, і ринок не буде зростати найближчим часом. Прогнозуємо більший попит на міжнародні документарні операції», - додає, резюмуючи, О. Чумак.

FINBALANCE

 

Рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут.

Рейтинг ТОП-банків по ліквідності див. тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків див. тут.

Рейтинг банків по заробіткам і збиткам на валютних операціях див. тут.

Про фінансовий стан "Альфа-банку" читайте тут.

Про фінансовий стан Укргазбанку читайте тут.

Про фінансовий стан Укрсиббанку читайте тут.

Про фінансовий стан банку ПУМБ читайте тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку читайте тут.

Про фінансовий стан «Райффайзен Банку Аваль» читайте тут.

Про фінансовий стан «Промінвестбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Дельта Банку» читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Надра» читайте тут.

Про фінансовий стан «Сбербанку Росії» читайте тут.

Про фінансовий стан «Укрексімбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Ощадбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан UniCredit Bank читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Фінанси та кредит» читайте тут.

Про фінансовий стан «Приватбанку» читайте тут.