"Концепція змінилася": НБУ переконує, що Україна може обійтися без МВФ

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Яків Смолій під час зустрічі з керівниками найбільших банків констатував, що хоча “подальша співпраця з МВФ є запорукою довіри інвесторів та впливає на вартість боргового капіталу для України”, водночас “обсяг міжнародних резервів України є достатнім, щоб пройти через період пікових платежів за державним боргом до кінця 2020 року і без зовнішнього фінансування, але подальші перспективи економічного зростання країни безпосередньо залежатимуть від поступу в проведенні структурних реформ", повідомляє прес-служба Нацбанку.

Нагадаємо, нещодавно заступник глави НБУ Дмитро Сологуб висловлював думку, що “розмови про дефолт і реструктуризацію - це більше спекуляція, ніж реальний сценарій”.

“Якщо подивитися на резерви Національного банку і порівняти їх з майбутніми виплатами [по боргам], то чисто математично їх вистачає. Але макроекономічно ми розглядаємо різні ситуації. В України є всі можливості пройти цикл зовнішніх виплат безболісно. Ці можливості зберігаються, ймовірно, навіть без програми МВФ. Але ризики без МВФ вищі”, - констатував Д. Сологуб.

Разом з тим, головний економіст Dragon Capital Олена Білан стверджувала, що в разі відсутності домовленості з МВФ щодо продовження співпраці та надання кредитного траншу протягом наступних кількох місяців Україна зіткнеться з ризиком різкої девальвації та дефолту.

"Влада має лише кілька місяців, щоб домовитися з МВФ і отримати транш. Без цього ми будемо мати великий ризик різкої девальвації гривні та невиконання урядом своїх зовнішніх зобов`язань, фактично - дефолту", - сказала вона.

Як зазначала О. Білан, Україна в найближчі два роки має виплатити 10 млрд дол.

Нагадаємо, ще наприкінці 2017 року НБУ публічно заявляв, що ключовий макроекономічний ризик для фінансової стабільності України в найближчі роки – це припинення співпраці з МВФ.

«Без підтримки міжнародних інституцій успішне рефінансування 20 млрд дол. суверенного та гарантованого державою боргу з терміном погашення у 2018-2020 роках малоймовірно», - наголошував Нацбанк.

У вересні 2017 року заступник глави НБУ Дмитро Сологуб зазначав, що безболісно пройти період пікових виплат по зовнішнім боргам без програми МВФ Україні буде складно.

«Це може мати вплив на економічні показники, ті ж темпи зростання ВВП, обмінний курс, обсяг резервів, інфляцію. Складно сказати однозначно, буде вона [повторна реструктуризація] чи ні при негативному сценарії. Питання з обслуговуванням зовнішнього боргу можуть виникнути. І мені здається важливим, щоб політичні еліти розуміли, що ці питання виникнуть на піку політичного циклу.

Про варіант, коли немає МВФ, і немає реформ, думати не хочеться. Це дуже негативний і небезпечний сценарій, в тому числі, і для територіальної цілісності України", - наголошував Д. Сологуб.