Конституційний Суд відкрив справу по приватизації комбінатів Ахметова

Все про економіку та фінанси

Конституційний Cуд 11 жовтня відкрив провадження у справі про неконституційність приватизації Державної акціонерної компанії "Укррудпром", пише "БізнесЦензор" з посиланням на матеріали суду.

"Велика палата Конституційного Суду на засіданні розглядала питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційним поданням 54 народних депутатів щодо відповідності Конституції (конституційності) положень абзацу шостого статті 3, частини другої-шостої статті 9, статті 12 закону" Про особливості приватизації підприємств Державної акціонерної компанії "Укррудпром", - сказано в повідомленні.

За підсумками розгляду питання прийнято Постанову про відкриття конституційного провадження у справі.

Як повідомлялося, в квітні 54 народних депутата внесли на розгляд Конституційного Суду подання на перевірку на предмет конституційності положень закону "Про особливості приватизації підприємств Державної акціонерної компанії "Укррудпром" від 9 квітня 2004 року.

Як зазначено в поданні, норми закону суттєво обмежували коло претендентів на приватизацію активів "Укррудпрому", що, на думку депутатів, суперечить Конституції.

9 квітня 2004 року Верховна Рада прийняла закон про особливості приватизації підприємств ДАК "Укррудпром", який передбачає надання переважного права на викуп акцій підприємств "Укррудпрома" акціонерам, які володіють пакетом акцій в розмірі 25%+1 акція. Цей закон тодішній президент Леонід Кучма підписав 28 квітня 2004 року, він вступив в силу з дня його опублікування.

ДАК "Укррудпром" створена в 1998 році, її засновниками виступили Міністерство промисловості і Фонд держмайна.

У компанію входили 10 гірничодобувних підприємств. Майно п`яти з них було повністю передано в статутний фонд компанії (Криворізький державний залізорудний комбінат, Докучаєвський державний флюсодоломитний комбінат, Новотроїцьке рудоуправління, Балаклавське державне рудоуправління імені Горького і державне промислово-виробниче підприємство "Кривбасвибухпром"). Пакети акцій ще п`яти підприємств передані в статутний фонд компанії частково (ГЗК "Суха Балка" - 25,1% акцій, Південний ГЗК - 25,78%, Центральний ГЗК, Північний та Інгулецький ГЗК - по 50% + 1 акція).

ФДМ належало 100% акцій ДАК "Укррудпром".

1 березня 2002 року уряд передало 100% акцій ВАТ "Комсомольське рудоуправління", що входив до складу ДАК "Укррудпром", в управління ВАТ "Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча" строком на п`ять років з правом їх подальшого викупу.

Відповідно до закону про особливості приватизації ДАК "Укррудпром", вісім підприємств, що входили до складу компанії, були продані недержавним акціонерам цих компаній, тоді як сторонні інвестори до продажу не допускалися.

Покупцями підприємств "Укррудпрому" стали АТ "СКМ" Ріната Ахметова, група "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова і ТОВ "Смарт-груп" Вадима Новинського.

Наразі більшістю високоприбуткових гірничорудних підприємств володіє група "Метінвест" Ріната Ахметова і Вадима Новинського.

У квітні 2005 року група з 62 народних депутатів вже зверталася до Конституційного Суду на предмет встановлення відповідності Конституції закону про особливості приватизації "Укррудпрому", однак КС 12 жовтня 2005 року відмовив у відкритті конституційного провадження на тій підставі, що подання не відповідає вимогам Конституції і закону про КС, а питання, підняті в ньому, не підвідомчі суду.

У листопаді 2005 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект "Про повернення у державну власність (націоналізацію) пакетів акцій підприємств державної акціонерної компанії (ДАК) "Укррудпром", однак він не був прийнятий.